Biuletyn Informacji Publicznej
logo75
edytuj
Projekty UE

W Sosnowcu otwarto nową siedzibę Rejonowego Pogotowia Ratunkowego. To największa w historii województwa śląskiego inwestycja w opiekę przedszpitalną o wartości 28 mln zł – informuje serwis internetowy Województwa Śląskiego – slaskie.pl.

W uroczystym otwarciu (3 kwietnia) nowego gmachu uczestniczyli m.in. marszałek Jakub Chełstowski, wicemarszałek Anna Jedynak-Rykała i wicemarszałek Łukasz Czopik, przewodniczący Sejmiku Województwa Śląskiego Mirosław Mazur, wojewoda śląski Marek Wójcik, prezydent Sosnowca Arkadiusz Chęciński, radna Sejmiku Katarzyna Stachowicz, dyrektor WPR w Katowicach Łukasz Pach oraz parlamentarzyści i samorządowcy z regionu.

– To wyjątkowa chwila dla wszystkich pracowników Rejonowego Pogotowia Ratunkowego w Sosnowcu. Zabezpieczamy 700 tys. mieszkańców, w ciągu roku realizujemy 63 tys. interwencji. Dotychczas brakowało nam własnego domu i cieszę się, że wreszcie to się zmieniło i zyskaliśmy komfortowe warunki pracy dla naszego zespołu – tłumaczył dyrektor Rejonowego Pogotowia Ratunkowego w Sosnowcu, Klaudiusz Nadolny.

Wartość inwestycji to 28 mln zł, w tym dofinansowanie z budżetu województwa - 21,2 mln zł. Miasto Sosnowiec przekazało działkę o wartości 1,5 mln zł, pozostała kwota to środki własne.

– To największa tego typu inwestycja w historii regionu i druga w Polsce (…). Wierzę, że ten nowoczesny, ekologiczny obiekt zapewni komfort pracy ratownikom medycznym, ale przede wszystkim da poczucie bezpieczeństwa mieszkańcom, ułatwiając zespołom szybkie i skuteczne dotarcie do pacjentów. Tylko w ciągu ostatnich trzech lat wsparliśmy Rejonowe Pogotowie Ratunkowe w Sosnowcu kwotą ponad 26,7 mln zł, a ta inwestycja jest dowodem na to, że współpraca między samorządami przynosi najlepsze efekty – podkreślał marszałek Jakub Chełstowski.

W nowej siedzibie Rejonowego Pogotowia Ratunkowego w Sosnowcu mieści się stacja pogotowia ratunkowego dla ośmiu zespołów ratownictwa medycznego oraz administracja.

Budynek jest niskoemisyjny i ekologiczny. Zainstalowano ponad 100 paneli fotowoltaicznych, pompy ciepła. Są dwie ładowarki elektryczne z możliwością ładowania czterech pojazdów jednocześnie i parking na ok. 70 miejsc. Powierzchnia działki to 6307 m kw., a powierzchnia użytkowa budynku to 2000 m kw. Zastosowano nowoczesne rozwiązania techniczne i technologiczne. W całym budynku działa ogrzewanie podłogowe, pomieszczenia są klimatyzowane. W budynku jest podziemny garaż, z ośmioma miejscami. Można w nim samochody nie tylko myć, ale i dezynfekować...

Edytuj
WPR Katowice
Zobacz także
Dyspozytornie
Jednostki terenowe
Rejony
Kursy medyczne