Biuletyn Informacji Publicznej
logo75
edytuj
Projekty UE
DSC 2679

Wojewódzkie Pogotowie Ratunkowe w Katowicach posiada w swojej strukturze Dział Transportu Sanitarnego. W ramach działu funkcjonują zespoły transportu sanitarnego oraz działająca całodobowo dyspozytornia – dyspozytor medyczny przyjmujący zgłoszenia na transport. WPR w Katowicach realizuje na zlecenie lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej transporty w ramach POZ – usługa ta jest świadczona na podstawie umowy z NFZ.

Dyspozytor transportowy przyjmuje zgłoszenia telefonicznie na numer telefonu:

 • 32 428 75 30
 • 32 428 75 31

Transport ten przysługuje pacjentom w następujących sytuacjach:

 • kiedy zachodzi konieczność leczenia określonego schorzenia w innej placówce leczniczej - z wyłączeniem stanów nagłego zagrożenia zdrowia lub życia;
 • dla zachowania ciągłości leczenia - gdy jest ono realizowane przez lekarza POZ.

Świadczenie obejmuje przejazd z miejsca zamieszkania pacjenta do świadczeniodawcy i z powrotem. Nasze zespoły transportowe POZ stacjonują w:

 • Katowicach,
 • Bytomiu,
 • Mikołowie,
 • Chorzowie.

Realizujemy transporty na zlecenie 76 podmiotów rozmieszczonych na całym obszarze działania Wojewódzkiego Pogotowia Ratunkowego.

Rocznie wykonujemy 4 – 5 tysięcy transportów POZ pokonując dystans ponad 200 tysięcy kilometrów. Wysoka jakość świadczonych przez nas usług rok po roku potwierdzana jest zwiększającą się ilością placówek, które deklarują do NFZ korzystanie z naszych świadczeń.

Na podstawie kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia od roku 2020 wykonujemy transporty międzyszpitalne.
 

Przewozimy pacjentów pomiędzy szpitalami w przypadkach, kiedy konieczne jest niezwłoczne wykonanie zabiegu u innego świadczeniodawcy, albo zachowania ciągłości leczenia u innego świadczeniodawcy. Transporty realizowane w przypadku osób z:

 • niewydolność oddechowa wymagająca sztucznej wentylacji;
 • niewydolność układu krążenia;
 • stany wymagające interwencji chirurgicznej i po zabiegach;
 • inne (np. drgawki).

Transporty te realizowane są przez doświadczonych ratowników medycznych, w pełni wyposażonymi ambulansami specjalistycznymi, stacjonującymi w Katowicach, Gliwicach i Rybniku. W roku 2022 wykonaliśmy ponad 550 takich transportów, przejeżdżając prawie 70 tys. km.

Transport specjalistyczny – lekarski

W razie potrzeby przewozu pacjenta pod opieką lekarza – oferujemy możliwość transportu nowoczesnym ambulansem pod opieką sprawdzonego, doświadczonego, doskonale wyszkolonego personelu. Ambulans, którym wykonujemy te transporty, to nowy Mercedes Sprinter, wyposażony w automatyczne hydrauliczno-pneumatyczne nosze umożliwiające przewóz pacjentów bariatrycznych do 320 kg.

Realizujemy transporty we współpracy z 60 podmiotami, w ub. roku wykonaliśmy prawie 1100 transportów przejeżdżając ponad 100 tysięcy kilometrów.

Poza standardowym wyposażeniem ambulansu (respirator, defibrylator, pompy infuzyjne, itd.) mamy możliwość przewożenia pacjentów wymagających dodatkowej aparatury – ECMO, IABP (kontrapulsacja wewnątrzaortalna).

Wysoka jakość usług świadczonych przez Wojewódzkie Pogotowie Ratunkowe w Katowicach poparta jest zaufaniem naszych kontrahentów, z których większość zdecydowała się na podpisanie umowy na czas nieokreślony. W realizacji zleceń zawsze staramy się dostosować do potrzeb kontrahenta, w trosce o dobro pacjenta oferujemy usługi całodobowo przez cały rok.

WPR w Katowicach wykonuje także przewozy zagraniczne

W razie potrzeby jesteśmy w stanie zorganizować transport międzynarodowy w uzgodnionym z kontrahentem kierunku, przez zespół dostosowany do wymagań określonych przez stan zdrowia pacjenta.

Dodać należy, że w trakcie trwania epidemii uruchomiliśmy specjalne zespoły transportowe do przewozu chorych covidowych; uruchomione także zostały zespoły tzw. wymazowe – wykonywaliśmy na terenie województwa wymazy.

Dziękujemy z uwagę, zapraszamy do korzystania z naszych usług.

Edytuj
WPR Katowice
Zobacz także
Dyspozytornie
Jednostki terenowe
Rejony
Kursy medyczne