Wojewódzkie Pogotowie Ratunkowe w Katowicach posiada w swojej strukturze Dział Transportu Sanitarnego. W ramach działu funkcjonują zespoły transportu sanitarnego oraz działająca całodobowo dyspozytornia – dyspozytor medyczny przyjmujący zgłoszenia na transport. WPR w Katowicach realizuje na zlecenie lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej transporty w ramach POZ – usługa ta jest świadczona na podstawie umowy z NFZ.
Dyspozytor transportowy przyjmuje zgłoszenia telefonicznie na numer telefonu:
- 32 428 75 30
- 32 428 75 31
Transport ten przysługuje pacjentom w następujących sytuacjach:
- kiedy zachodzi konieczność leczenia określonego schorzenia w innej placówce leczniczej - z wyłączeniem stanów nagłego zagrożenia zdrowia lub życia;
- dla zachowania ciągłości leczenia - gdy jest ono realizowane przez lekarza POZ.
Świadczenie obejmuje przejazd z miejsca zamieszkania pacjenta do świadczeniodawcy i z powrotem. Nasze zespoły transportowe POZ stacjonują w:
- Katowicach,
- Bytomiu,
- Mikołowie,
- Chorzowie.
Realizujemy transporty na zlecenie 76 podmiotów rozmieszczonych na całym obszarze działania Wojewódzkiego Pogotowia Ratunkowego.
Rocznie wykonujemy 4 – 5 tysięcy transportów POZ pokonując dystans ponad 200 tysięcy kilometrów. Wysoka jakość świadczonych przez nas usług rok po roku potwierdzana jest zwiększającą się ilością placówek, które deklarują do NFZ korzystanie z naszych świadczeń.
Na podstawie kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia od roku 2020 wykonujemy transporty międzyszpitalne.Przewozimy pacjentów pomiędzy szpitalami w przypadkach, kiedy konieczne jest niezwłoczne wykonanie zabiegu u innego świadczeniodawcy, albo zachowania ciągłości leczenia u innego świadczeniodawcy. Transporty realizowane w przypadku osób z:
- niewydolność oddechowa wymagająca sztucznej wentylacji;
- niewydolność układu krążenia;
- stany wymagające interwencji chirurgicznej i po zabiegach;
- inne (np. drgawki).
Transporty te realizowane są przez doświadczonych ratowników medycznych, w pełni wyposażonymi ambulansami specjalistycznymi, stacjonującymi w Katowicach, Gliwicach i Rybniku. W roku 2022 wykonaliśmy ponad 550 takich transportów, przejeżdżając prawie 70 tys. km.
Transport specjalistyczny – lekarski
W razie potrzeby przewozu pacjenta pod opieką lekarza – oferujemy możliwość transportu nowoczesnym ambulansem pod opieką sprawdzonego, doświadczonego, doskonale wyszkolonego personelu. Ambulans, którym wykonujemy te transporty, to nowy Mercedes Sprinter, wyposażony w automatyczne hydrauliczno-pneumatyczne nosze umożliwiające przewóz pacjentów bariatrycznych do 320 kg.
Realizujemy transporty we współpracy z 60 podmiotami, w ub. roku wykonaliśmy prawie 1100 transportów przejeżdżając ponad 100 tysięcy kilometrów.Poza standardowym wyposażeniem ambulansu (respirator, defibrylator, pompy infuzyjne, itd.) mamy możliwość przewożenia pacjentów wymagających dodatkowej aparatury – ECMO, IABP (kontrapulsacja wewnątrzaortalna).
Wysoka jakość usług świadczonych przez Wojewódzkie Pogotowie Ratunkowe w Katowicach poparta jest zaufaniem naszych kontrahentów, z których większość zdecydowała się na podpisanie umowy na czas nieokreślony. W realizacji zleceń zawsze staramy się dostosować do potrzeb kontrahenta, w trosce o dobro pacjenta oferujemy usługi całodobowo przez cały rok.
WPR w Katowicach wykonuje także przewozy zagraniczne
W razie potrzeby jesteśmy w stanie zorganizować transport międzynarodowy w uzgodnionym z kontrahentem kierunku, przez zespół dostosowany do wymagań określonych przez stan zdrowia pacjenta.
Dodać należy, że w trakcie trwania epidemii uruchomiliśmy specjalne zespoły transportowe do przewozu chorych covidowych; uruchomione także zostały zespoły tzw. wymazowe – wykonywaliśmy na terenie województwa wymazy.
Dziękujemy z uwagę, zapraszamy do korzystania z naszych usług.