Biuletyn Informacji Publicznej
logo75
edytuj
Projekty UE

Czasy są takie, jakie są. Niekoniecznie jednak już dziś czy jutro może na Polskę najechać wróg. Przez przypadek może dojść – tu czy tam – do pożaru. I warto wiedzieć, jak się zachować w takiej sytuacji. W centrali WPR w Katowicach załoga przećwiczyła (20 marca) taką symulację.

Zadymiło przed południem na pierwszym piętrze biurowca. Ktoś zaczął krzyczeć: „pożar, pali się, ewakuować się!”. Niektórzy myśleli, że to jakieś żarty. Pożar to nie temat do śmiechu. Że były to ćwiczenia, to chyba prawie wszyscy pracownicy tak uważali. Ewakuacja przebiegła szybko. W trzy minuty, co spodobało się dyrektorowi WPR, a zdziwiło (na plus) strażaka uczestniczącego w ćwiczeniach. Kierownicy działów raportowali o obecności swoich podwładnych. Nikt nie zawieruszył się.

A przy okazji: co nieco o tym, co warto wiedzieć na wypadek zaistnienia pożaru (nie tylko) w budynku pozamieszkalnym.

Państwowa Straż Pożarna radzi, by…

Przebywając w nowych dla nas miejscach np. hotelach, schroniskach, pensjonatach, domach wczasowych, pamiętajmy, aby na początku pobytu zapoznać się z zasadami postępowania w przypadku pożaru lub ogłoszenia ewakuacji w danym budynku. Może się to wydawać zbędne, aczkolwiek znajomość rozmieszczenia dróg oraz wyjść ewakuacyjnych w budynku zwiększa szanse na szybkie wydostanie się na zewnątrz. Rzecz jasna ta uwaga dotyczy także miejsc pracy.

Jeśli zauważyłeś pożar, to:
zaalarmuj osoby przebywające w pomieszczeniu/budynku,
wyjdź na klatkę schodową i zaalarmuj innych krzykiem,
wezwij straż pożarną lub poinformuj o pożarze przełożonego,
zgłaszająca osoba (pod numer 998 lub 112) po uzyskaniu połączenia ma spokojnie i wyraźnie powiedzieć: gdzie się pali, czy zagrożeni są ludzie i co się pali?

Pamiętaj! Zawsze słuchaj poleceń strażaków! Co możesz jeszcze zrobić, zanim przyjedzie straż pożarna?
1. Wyprowadź z budynku dzieci i osoby niepełnosprawne.
2. Jeżeli jest na to czas – weź ze sobą dokumenty oraz niezbędne lekarstwa.
3. Dbając o własne bezpieczeństwo – spróbuj wyłączyć dopływ gazu i energii elektrycznej oraz usuń z zasięgu ognia materiały palne lub wartościowe rzeczy, a potem zacznij gasić pożar.
4. Nie otwieraj okien.
5. Nie dopuść do tego, by pożar odciął Ci drogę ewakuacji.
6. Zabronione jest używanie wind w celu ewakuowania się z budynku.
7. Nie zamykaj drzwi na zamek!

Pożar odciął Ci drogę ewakuacji? Nie panikuj!
• Idź do pokoju z oknem lub balkonem, znajdującego się jak najdalej od miejsca pożaru.Wzywaj pomoc przez okno lub z balkonu.
• Jeśli temperatura i zadymienie wzrastają: połóż się na balkonie, pod oknem, i przykryj się szczelnie trudno palnym okryciem wykonanym z naturalnych materiałów.
• Jeśli to możliwe – zabierz ze sobą mokry ręcznik lub koc wykonany z naturalnych materiałów (lnu, wełny, bawełny itp.) i zamknij za sobą drzwi na klamkę.

Często w hotelach zainstalowany jest system wykrywania i sygnalizacji pożaru. Alarm pożarowy sygnalizowany jest sygnałem dźwiękowym. Alarm ten wywoływany jest automatycznie z chwilą wykrycia pożaru lub zadymienia przez system sygnalizacji pożarowej.
Z chwilą zauważenia pożaru, dymu wydobywającego się z pomieszczenia lub wyczuwalnego zapachu spalenizny system sygnalizacji pożaru można również włączyć za pomocą przycisku ręcznego ostrzegania pożarowego, który najczęściej znajduje się na korytarzach oraz klatkach schodowych...

 

 

Edytuj
WPR Katowice
Zobacz także
Dyspozytornie
Jednostki terenowe
Rejony
Kursy medyczne