Biuletyn Informacji Publicznej
logo75
edytuj
Projekty UE

Z raportu „Kobiece sprawy” zrealizowanego przez IRBIS (na zlecenie Santander Consumer Banku) wynika, że to kobiety w wieku 18 – 35 lat najrzadziej korzystają z badań USG piersi. Co trzecia młoda Polska nigdy takiego badania nie wykonywała. Jeśli jesteś w tej grupie wiekowej, a nie wykonywałaś takiego badania, to można je wykonać 19 i 20 kwietnia w Galerii Katowickiej. Za darmo.

Dlaczego kobiety powinny wykonywać takie badania? A dlatego, choćby, że wszystkie zmiany odpowiednio wcześnie wykryte, są zdecydowanie łatwiejsze do wyleczenia!

Z wspomnianego raportu wynika, że w tej materii nie jest tak, jak powinno być, jakby oczekiwali lekarze. tylko 18 proc. kobiet w wieku 18-35 lat wykonuje USG piersi co najmniej raz w roku.

W tej grupie znalazło się najwięcej ankietowanych w wieku 30-35 lat (24 proc.), z wyższym wykształceniem (28 proc.) i zarabiających od 5000 zł netto w górę (29 proc.). Raz na 2-3 lata na USG piersi chodzi 22 proc. kobiet przed 36. rokiem życia. Rzadziej wykonuje je podobny odsetek (23 proc. ankietowanych).

– Według naszego badania co trzecia ankietowana w wieku 18-35 lat jeszcze nigdy nie wykonywała USG piersi. Wśród nich najwięcej było najmłodszych pań, od 18. do 24. roku życia, z wykształceniem podstawowym lub zawodowym i zarobkami do 2000 zł netto – wyjaśnia Magdalena Grzelak, rzeczniczka prasowa zleceniodawcy badań.

Skoro wiadomo, dlaczego należy poddawać się diagnostyce w kierunku raka piersi, to można zapytać: dlaczego tak mało kobiet bada się? O to zapytano uczestniczące w sondażu.

Odpowiedzi były, jak można się domyślać, różne. Najczęściej to zaniechanie panie tłumaczyły tym, że nie widzą takiej potrzeby, ponieważ nic je nie boli (47 proc.). Wskazuje to na duży brak świadomości w przebiegu raka piersi, który na początku może nie dawać żadnych objawów. Tę odpowiedź wskazało aż 51 proc. respondentek w wieku 18-24 lat, 45 proc. w przedziale 24-29 lat i 46 proc. między 30-35 lat.

Kobiety, które nigdy nie wykonały USG piersi lub robią to rzadziej niż raz w roku, odpowiadały, że do badania zniechęca je fakt, że na NFZ są zbyt długie kolejki, a nie stać ich na prywatną wizytę (28 proc.). Twierdziły tak zwłaszcza ankietowane z metropolii (37 proc.). „Nie mam na to czasu” (23 proc.). Tak najczęściej odpowiadały 18-24 latki (26 proc.) i najlepiej zarabiające od 5000 zł netto w górę (28 proc.).

15 proc. respondentek, które nigdy nie robiło USG piersi lub wykonuje je rzadziej niż raz w roku odpowiedziało, że boi się wyniku badania. Uwaga, uwaga: 12 proc. nie poddaje się takim badaniom… ze wstydu przed rozbieraniem się przed lekarzem. 10 proc. ankietowanych wskazało, że powodem jest to, że nie ma pieniędzy na ewentualne leczenie.

Eksperci podkreślają, że rak piersi wykryty we wczesnym stadium, kiedy zmiany mają poniżej 1 cm, jest prawie całkowicie uleczalny, a obok właściwego leczenia pacjentki potrzebują też wsparcia swoich rodzin i partnerów.

Rak piersi jest najczęściej występującym nowotworem wśród kobiet na świecie – rocznie rozpoznaje się około 2 mln nowych przypadków.

W Polsce stanowi ok. 23 proc. wszystkich zachorowań na nowotwory złośliwe u kobiet. W 2023 r. diagnozę usłyszało ok. 23 tys. kobiet. W 2016 r. - ok. 16 tys.

Do postaci zaawansowanej rak piersi rozwija się aż u 30 proc. pacjentek. U 5–10 proc. rozpoznawany jest, gdy choroba dała już przerzuty do innych organów.

I żeby było jasne: ten nowotwór dotyka kobiety w każdym wieku. Nowotwory to druga, po chorobach krążenia, najczęstsza przyczyna śmierci w Polsce. Wciąż jednak często jest to temat tabu, a diagnoza jest traktowana jak wyrok...

 

Edytuj
WPR Katowice
Zobacz także
Dyspozytornie
Jednostki terenowe
Rejony
Kursy medyczne