Biuletyn Informacji Publicznej
logo75
edytuj
Projekty UE

W Górnośląskim Centrum Zdrowia Dziecka w Katowicach działa już zmodernizowany blok operacyjny. Sale operacyjne, po gruntownej modernizacji i wyposażeniu w nowoczesny sprzęt, funkcjonują już od jakiegoś czasu, ale oficjalnego otwarcia dokonano w poniedziałek (26 lutego). Stary-nowy blok składa się z pięciu sal. Inwestycja kosztowała 20 mln zł. Co ważne: prace modernizacyjne nie wstrzymały funkcjonowania bloku.

Ten blok operacyjny (powstał w 1999 r.) tworzą sale operacyjne do
• chirurgii,
• kardiochirurgii,
• ortopedii,
• otolaryngologii i
• neurochirurgii.

W ramach realizowanej od kwietnia 2023 r. inwestycji („Poprawa jakości i dostępności świadczeń opieki zdrowotnej poprzez modernizację i rozbudowę infrastruktury obiektowej Górnośląskiego Centrum Zdrowia Dziecka w Katowicach”) zbudowano też system poczty pneumatycznej łączący 13 punktów (szpitalne laboratorium i wszystkie oddziały GCZD). Kosztował on ok. 1,2 mln zł.

– Wszystkie sale zostały zrealizowane w technologii opartej o panele z blach nierdzewnych powlekanych specjalną farbą z domieszką jonów srebra, dzięki czemu na ich powierzchni nie jest możliwy rozwój bakterii (…). Zmodernizowaliśmy wszystkie instalacje, zmieniła się cała organizacja funkcjonalna i przestrzenna tego bloku operacyjnego. Wcześniej, niektóre pomieszczenia w ogóle nie były wykorzystywane. Wyburzyliśmy niektóre ściany, w innych miejscach wybudowaliśmy nowe (…). Cały czas zachowywaliśmy działanie tego bloku. Podzieliliśmy tę inwestycję na etapy. W pierwszym z nich zamknęliśmy kilka sal operacyjnych i zaczęliśmy je gruntownie przebudowywać. Kiedy je uruchomiliśmy, to mogliśmy modernizować pozostałe sale. Proces był bardzo trudny, ale wszyscy bardzo dobrze go znosili – poinformował, podczas oficjalnego otwarcia, kierownik działu infrastruktury Górnośląskiego Centrum Zdrowia Dziecka w Katowicach Robert Szaga.

Sale operacyjne są włączone w system integracyjny audio-wideo. Dzięki temu można widzieć, co dzieje się we wszystkich salach. To duże ułatwienie dla studentów medycyny, bo mogą być świadkami prowadzonych operacji.

W inwestycji (finansowanej z funduszy unijnych) wprowadzono także system zarządzania lekami.

Przypomina on m.in. o konieczności podania leku i o jego dawce zleconej pacjentowi przez lekarza. Powstało także stanowisko do intensywnej terapii dla pacjentów zakaźnych, wymagających z tego powodu izolowania.

Górnośląskie Centrum Zdrowia Dziecka im. Jana Pawła II to jeden z największych szpitali (16 oddziałów specjalistycznych) dziecięcych w Polsce. Rocznie hospitalizowanych w nim jest ok. 17 tys. pacjentów, a ok. 60 tys. nieletnich korzysta z 24 poradni specjalistycznych. Centrum ma swój szpitalny oddział ratunkowy.

Centrum prowadzi także działalność dydaktyczną. Będąc szpitalem klinicznym Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach, realizuje kompleksowy program szkoleń dla studentów polskich i zagranicznych

 

 


Edytuj
WPR Katowice
Zobacz także
Dyspozytornie
Jednostki terenowe
Rejony
Kursy medyczne