Biuletyn Informacji Publicznej
logo75
edytuj
Projekty UE

To, że mamy kalendarzową zimę nie oznacza, że osoby uczulone na pyłki roślin mogą spać spokojnie. Ratownicy medyczni nierzadko wzywani są do alergików. Podpowiadamy, co warto zrobić już teraz, aby opóźnić wystąpienie dokuczliwych objawów oraz zmniejszyć ich nasilenie.

Zacznijmy od tego, że alergię mogą wywoływać różnego rodzaju czynniki środowiskowe (alergeny), występujące zarówno przez cały rok, jak i sezonowo. Do tych ostatnich zaliczają się przede wszystkim pyłki roślin, które wbrew pozorom, wcale nie „atakują” alergików dopiero wiosną, gdy przyroda mocno się już zazieleni, ale pojawiają się w powietrzu począwszy od lutego.

Eksperci ostrzegają, że to właśnie w tym zimowym miesiącu, na dobre, zaczyna się pylenie leszczyny i olchy (które trwa do początku kwietnia).

Nieco później zaczynają pylić brzozy (od końca marca do początku maja). Pylenie traw zaczyna się w maju, a bylic od połowy lipca. Warto dodać, że stężenie pyłków na terenach wiejskich jest najwyższe rano, podczas gdy w miastach wieczorem. Alergie dotykają wszystkie grupy wiekowe; dzieci również.

ALERGIA NA PYŁKI ROŚLIN OBJAWIA SIĘ
najczęściej katarem siennym, napadami kichania, świądem nosa, łzawieniem spojówek, a niekiedy również wypryskami skórnymi. Osoby uczulone na pyłki często mają też objawy tzw. zespołu alergii jamy ustnej, czyli podrażnienia śluzówek po spożyciu niektórych pokarmów (np. chorzy uczuleni na pyłki brzozy zazwyczaj nie mogą jeść jabłek, owoców pestkowych, kiwi, surowej marchewki czy selera).

Związane z alergią wziewną, alergiczne odczyny zapalne dróg oddechowych sprawiają, że cierpiące na nie osoby częściej zapadają na infekcje wirusowe (są na nie bardziej podatne). Choć często też zdarza się, że występujące u nich reakcje alergiczne mylnie biorą za infekcje wirusowe.

MOŻNA UPRZEDZIĆ REAKCJĘ ALERGICZNĄ NA PYŁKI
i można skutki takiej alergii maksymalnie ją osłabić?

Po pierwsze: jeśli ktoś może, to eksperci zalecają wyjazd na początku sezonu pylenia do kraju, gdzie panuje ciepły, pustynny klimat (gdzie nie ma problemu z pyleniem roślin).

Po drugie: zaleca się profilaktyczne zażywanie leków przeciwhistaminowych. Gdy będzie się je przyjmować jeszcze przed pojawieniem się objawów alergii, to gdy już wystąpią, będą opóźnione o parę tygodni. Nadto – uwaga, uwaga – będą dwa razy słabsze niż w przypadku osób, które nie stosują takich leków.

Po trzecie: zalecane jest płukanie błony śluzowej nosa i gardła, np. roztworem soli fizjologicznej.

Po czwarte:   eksperci rekomenduje zdrowe żywienie, w tym zwłaszcza spożywanie dużej ilości warzyw, owoców i innych produktów, bogatych we wzmacniające odporność witaminy, jak np. witamina C oraz suplementację witaminą D.

Na tym jednak lista środków zaradczych nie kończy się. Przypominamy podstawowe zasady codziennej profilaktyki antyalergicznej u osób uczulonych na pyłki. A zatem takim osobom zaleca się:
• spanie przy zamkniętych oknach,
• unikanie spacerów w dni o wysokim stężeniu pyłków,
• kąpiel i zmianę ubrania po dłuższych spacerach,
• nie suszenie ubrań po praniu na dworze,
• unikanie jazdy samochodem przy otwartych oknach,
• założenie filtra przeciw-pyłkowego w samochodzie,
• unikanie prac w ogrodzie,
• regularne koszenie trawy, aby zapobiec wytworzeniu się kwiatostanów.

BĘDZIE CORAZ WIĘCEJ UCZULONYCH
na pyłki roślin, m.in. wskutek postępującej urbanizacji i związanego z nią zanieczyszczenia środowiska (przede wszystkim powietrza – podkreśla w jednym z tekstów o profilaktyce zdrowotnej Wiktor Szczepaniak (zdrowie.pap.pl). Co jest alergenem? Jako go namierzyć?

Najpopularniejszą metodą diagnozowania alergii są testy skórne, które przeprowadza się przez nałożenie na skórę roztworu z zawartością alergenu (efekt w postaci bąbla daje podejrzenie alergii). Takie testy są szczególnie przydatne przy badaniu uczuleń na alergeny wziewne. Inną metodą pozwalającą na wykrycie alergii jest badanie krwi (mierzące stężenie IgE, czyli przeciwciał tzw. klasy E). Obydwie metody powinien poprzedzić kompleksowy wywiad lekarski.

Według szacunków w Polsce na wszelkiego rodzaju alergie cierpi 12 mln osób. Tylko 20 proc. z nich poddaje się leczeniu. Tymczasem… Nieleczony właściwie alergiczny, by na tym przykładzie poprzestać, nieżyt nosa często doprowadza do rozwoju astmy oskrzelowej. Wzmiankowana alergie na pyłki roślinne może pojawić się w każdym etapie życia. To, że nie jest się uczulonym na pylenie, na przykład, brzóz, wcale nie oznacza, że tak będzie do końca życia...

 


Edytuj
WPR Katowice
Zobacz także
Dyspozytornie
Jednostki terenowe
Rejony
Kursy medyczne