Biuletyn Informacji Publicznej
logo75
edytuj
Projekty UE

Już 32. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy! W niedzielę 28 stycznia. Celem tegorocznego finału jest: „Płuca po pandemii. Gramy dla dzieci i dorosłych!”. Motto (nie tylko) ogólnopolskiej to: „Tu wszystko gra OK!”.

Wpływy ze zbiórek (aukcji, darowizn itp).przeznaczone zostaną na zakup sprzętu do diagnozowania, monitorowania i rehabilitacji chorób płuc pacjentów na oddziałach pulmonologicznych dla dzieci i dorosłych. Fundacja planuje kupić urządzania dla:
• diagnostyki obrazowej
, m.in. rezonanse magnetyczne i aparaty ultrasonograficzne,
diagnostyki czynnościowej, m.in. polisomnografy i przenośne spirometry,
diagnostyki endoskopowej, m.in. systemy do badań bronchoskopowych w nawigacji wewnątrzoskrzelowej i bronchoskopy,
rehabilitacji - sprzęt do rehabilitacji pulmonologicznej wykorzystywanej w terapii chorych po przeszczepieniu płuc,
torakochirgurgii, m.in. systemy elektrokoagulacji i kriosondy.

– Oddziały pulmonologiczne, w ogóle problemy chorób układu oddechowego, były bardzo zaniedbane. WOŚP grał wcześniej dla chorych na cukrzycę, osób starszych. Szpital, którym kierowałem, otrzymywał istotne wsparcie od tej organizacji i mam nadzieję, że tym razem też tak będzie. Oddziały pulmonologiczne potrzebują bowiem – bez wątpienia – uzupełnienia sprzętu oraz nowoczesnej aparatury – ocenił (dla PAP) prof. n. med. Piotr Kuna z Katedry Chorób Wewnętrznych Uniwersytety Medycznego w Łodzi.

Wojewódzkie Pogotowie Ratunkowe w Katowicach włączając się w tym roku w tę akcję wystawiło na licytację podwójne zaproszenie do spędzenia dnia Pogotowiu. Zwycięzca aukcji będzie mógł przejść przez indywidualny kurs pierwszej pomocy (BLS/AED). Przyjrzy się z bliska pracy ratowników medycznych. Pozna zasady funkcjonowania systemu Państwowe Ratownictwo Medyczne. A pamiątką po tej wizycie będzie fotka w ambulansie i/lub na motocyklu ratunkowym.

Śląski Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy odbędzie przed Stadionem Śląskim. Na scenie wystąpią tego dnia:
• Zespół Pieśni i Tańca Śląsk,
• Classic,
• Oberschlesien,
• Fanfara Awantura i Gromee.

Na małej scenie artystycznej odbędą się pokazy sztuk walki, występ Lufcik na Korbkę i Teatru Ognia. W pobliżu Stadionu Śląskiego znajdą się kiermasz, strefa bajtla, pokazy WOPR, Straży Pożarnej, ratownictwa medycznego.

W ramach 32. finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy przy Stadionie Śląskim odbędzie się IX Bieg z sercem WOŚP & Nordic Walking. Bieg wystartuje o godz. 12:00 spod bramy nr 1 Stadionu. Uczestnicy pokonają ok. 8-kilometrową trasa biegnącą alejkami Parku Śląskiego. Dowolny dystans można pokonać biegiem lub przejść spacerem czy z kijkami. Opłata startowa wynosi 60 zł i zostanie przeznaczona na wsparcie Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

Nowością w tym roku będzie Bieg Malucha z sercem WOŚP, który odbędzie się na dwóch dystansach i w dwóch kategoriach wiekowych. Dzieci wystartują o godz. 10:30 na bieżni Stadionu Śląskiego.

Szczegółowe informacje znajdują się na stronie Stadionu Śląskiego.

– Cieszę się, że w tym roku będziemy mogli po raz kolejny wesprzeć Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy. Spotkajmy się wspólnie przed Stadionem Śląskim, dołóżmy swoją cegiełkę do wydarzenia, które niesie pomoc i nadzieję. Oprócz koncertów muzycznych gwiazd, występów i pokazów, będzie można wziąć udział w Biegu z Sercem i spędzić czas z bliskimi i przyjaciółmi. Jestem przekonany, że śląska gościnność i szczodrość zaprocentują, a każda złotówka wrzucona do puszki będzie inwestycją w zdrowie i życie potrzebujących – zakomunikował Jakub Chełstowski, marszałek województwa śląskiego.

Marszałek wystawił na licytacji… ofertę prowadzenia czołgu T-55 (z Muzeum Techniki Wojskowej w Zabrzu). Natomiast wojewoda śląski Marek Wójcik przekazał na charytatywną licytację tablicę z napisem „Plac Wilhelma Szewczyka”.

Dotychczas darczyńcy przekazali podczas kwest orkiestro-świąteczno-pomocowych prawe 2 mld zł. W ub. roku. zebrano 243 259 387,25 zł.

 

 

 

Edytuj
WPR Katowice
Zobacz także
Dyspozytornie
Jednostki terenowe
Rejony
Kursy medyczne