Biuletyn Informacji Publicznej
logo75
edytuj
Projekty UE

Rada Miejska postanowiła, że plac przed dworcem PKP będzie nosił imię prof. Mariana Zembali (1950-2022). Profesor był jednym z największych tarnogórzan w historii – podkreślił burmistrz Tarnowskich Gór, Arkadiusz Czech. Z propozycją, by ten centralny punkt w mieście nazwać imieniem wybitnego kardiochirurga wystąpił radny Marek Breguła. Jemu prof. Zembala przeszczepił (w 2001 r.) jednocześnie płuca i serce. Była to pierwsza taka operacja w Polsce.

– To dla mnie wielki zaszczyt przyłączyć się do inicjatywy nadania Jego imienia placowi w naszym mieście – przyznał dziennikarzom Marek Breguła (PO). – Dzięki niemu mogłem być na komunii córki. Dziś jestem dziadkiem. Profesor zainspirował mnie do tego, aby zostać radnym. Za powrót do zdrowia dziękuje mu dziś bardzo wiele osób…

Prof. Zembala, choć nie urodził się w Tarnowskich Górach, to te miasto uważał za „swoje”, co podkreśliła rodzina uczestnicząca w sesji Rady.

– Jesteśmy wszyscy dziś wzruszeni – nie krył emocji Paweł Zembala, syn Profesora.

„Był jednym z największych tarnogórzan w historii, to był dla mnie wielki zaszczyt Go znać” – podkreślił, w uzasadnieniu do podjęcia uchwały, burmistrz Czech uzasadniając podjęcie uchwały.
Prof. dr hab. n. med. Marian Zembala urodził się 11 lutego 1950 r. w Krzepicach. Zmarł 19 marca 2022 r. W roku 2015 został ministrem zdrowia, był posłem na Sejm VIII kadencji. W wortalu wpr.pl (w jego poprzedniej wersji, już niedostępnej) zamieszczaliśmy rozmowy z Profesorem.

Marian Zembala specjalizował się w transplantologii serca i płuc. W 1997 r. jako pierwszy w Polsce wykonał transplantację pojedynczego płuca. W 2001 r. jako pierwszy w Polsce przeszczepił choremu płuco-serce, dokonał także zabiegu wszczepienia by-passów 103-letniej pacjentce. Warto pamiętać, że Profesor uczestniczył w pierwszej udanej transplantacji serca przeprowadzonej przez zespół ówczesnego doc. Zbigniewa Religi...

 

 

 

Edytuj
WPR Katowice
Zobacz także
Dyspozytornie
Jednostki terenowe
Rejony
Kursy medyczne