Biuletyn Informacji Publicznej
logo75
edytuj
Projekty UE

Mistrzowski tytuł w VIII Międzynarodowych Zimowych Mistrzostwach w Ratownictwie Medycznym trafił do żywieckich ratowników. Drugie miejsce zajęła załoga Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego im. Jana Mikulicza-Radeckiego we Wrocławiu, a trzecie – Wojewódzka Stacja Pogotowia Ratunkowego w Bydgoszczy.

W zawodach, przede wszystkim w śnieżno-mroźnej scenerii w Szczyrku, wystartowało 37 drużyn (111 ratowników). Do realizacji było dziesięć symulowanych zdarzeń medycznych: cztery nocne i sześć dziennych.

Zespoły wykonywały procedury kardiowersji i stymulacji przezskórnej u pacjentów dorosłych, ratowały dziecko z zatrzymaniem krążenia zatrute lekami, prowadziły RKO na szczycie Skrzycznego z kwalifikacją do eCPR. Sędziowie sprawdzili sprawność fizyczną oraz wiedzę zespołów. W ostatnim zadaniu ratownikom przyszło zmagać się przeprowadzeniem instruktażu odebrania porodu przez osobę postronną w... zakleszczonej windzie w Szpitalu w Żywcu.

Żywieccy ratownicy byli także najlepsi w konkurencji „Oj, maluśki”, za co otrzymali Puchar Prezydenta Bielska–Białej.

A oto lista zwycięzców poszczególnych zadań:„Świeć, gwiazdeczko”: Krakowskie Pogotowie Ratunkowe zespół nr 7.
• „Oj, maluśki”: Ratownictwo Medyczne w Żywcu Sp. z o.o. zespół nr 20.
• „Skrzypi Wóz”: Krakowskie Pogotowie Ratunkowe zespół nr 8.
• „Wśród nocnej ciszy”: SP ZOZ Stacja Pogotowia Ratunkowego w Częstochowie zespół nr 11.
• „Bóg się rodzi”: WPR w Katowicach zespół nr 4 (Żory – 6. miejsce w klasyfikacji końcowej Mistrzostw).
• „Gdy śliczna panna”: Nowy Szpital Świecie zespół nr 2.
• „Przybieżeli do Betlejem”: SP ZOZ "RM-Meditrans" Stacja Pogotowia Ratunkowego i Transportu Sanitarnego w Siedlcach zespół nr 16.
• „Gloria”: Powiatowa Stacja Pogotowia Ratunkowego w Tarnowie zespół numer 14.
• „Przy onej górze”: Świętokrzyskie Centrum Ratownictwa Medycznego i Transportu Sanitarnego w Kielcach zespół nr 3.
• „Dnia jednego o północy”: WPR w Katowicach zespół nr 5 (Tarnowskie Góry – 10. miejsce w klasyfikacji końcowej Mistrzostw).

Jakie kryteria brano pod uwagę przy ocenie poszczególnych załóg?

– Przede wszystkim zgranie zespołu, a także przygotowanie na zespołu na różne sytuacje z życia wzięte. Każdy scenariusz zawiera element, z którym ratownicy mogą się spotkać w swojej pracy. Na moim zadaniu, na Placu Ratuszowym i na Placu Wojska Polskiego, ratownicy przyjeżdżają do napadu drgawek, u osoby która choruje na padaczkę. Nagle sytuacja się zmienia, muszą udzielić pomocy drugiej osobie, która choruje na serce i jest w dużo cięższym stanie. Muszą pomóc dwóm osobom w jednym miejscu – opowiadał Radio Bielsko Adrian Wala, sędzia Mistrzostw, a na co dzień ratownik Bielskiego Pogotowia Ratunkowego.

Tradycyjnie zawody zorganizowało (9-11 stycznia) to pogotowie oraz bielski samorząd powiatowy i Związek Pracodawców Ratownictwa Medycznego SP ZOZ.

 

https://youtu.be/A-aT5Z6ZLt0?si=RmPGgrCeocOMceGQ

Edytuj
WPR Katowice
Zobacz także
Dyspozytornie
Jednostki terenowe
Rejony
Kursy medyczne