Biuletyn Informacji Publicznej
logo75
edytuj
Projekty UE

Styczeń miesiącem bilansów za miniony rok 2023. Również w Wojewódzkim Pogotowiu Ratunkowym w Katowicach. Zamiast sążnistych statystyk zaimportowanych z Excela, przedstawiamy dwie infografiki autorstwa Centrum Szkolenia WPR. Opublikowano je w firmowym facebookowym profilu.

Każdy dzień związany jest z interwencjami zespołów ratownictwa medycznego (ZRM). Nie było w roku 2023 dnia, w którym dyspozytor nie kierowałby ratowników do akcji. Wątpliwe jest, by w tym roku ZRM Wojewódzkiego Pogotowia Ratunkowego miały mieć dzień bez wyjazdów.

bilans WPR 2023 01

 

bilans WPR 2023 02

 

Oby jednak ratownicy byli wzywani jak najrzadziej (bo, że nie będą wzywani, to jest mało prawdopodobne) do takich akcji, która miała miejsce w Wodzisławiu Śląskim. 13 – nomen omen – stycznia, ok. 20:30.

W akcji ratunkowej uczestniczyły cztery ZRM WPR w Katowicach (z Jastrzębia-Zdroju, Świerklan i Rybnika) oraz dwa zespoły ze szpitala PPZOZ w Rydułtowach i Wodzisławiu Śląskim. W zderzeniu dwóch samochodów zginęły trzy osoby. Dwie są ciężko ranne.

Do tragedii doszło na skrzyżowaniu ulicy Młodzieżowej z Paderewskiego. Ofiary to osoby w wieku od 17 do 24 lat. Jak wypowiadał się do mediów dyrektor WPR w Katowicach Łukasz Pach, ratownikom nie udało się reanimować.

Śmierć poniósł kierujący tym samochodem 18-latek i dwaj pasażerowie w wieku 18 i 19 lat. Pozostali, 17-latka i jej 19-letni kolega, zostali przewiezieni do szpitali. Dziewczyna była w najcięższym stanie.

Do szpitala przewieziono też 24-letniego kierowcę Peugeota, który miał wymusić pierwszeństwo na Audi z młodzieżą jadącą na dyskotekę. Podejrzany o spowodowanie „katastrofy w ruchu lądowym” (art. 173 Kodeksu karnego) został zatrzymany i przekazany do aresztu śledczego. Możliwe, że zostanie aresztowany.

WPR w Katowicach i śląska Policja przypominają: wpływ na bezpieczeństwo na drodze ma przede wszystkim przestrzeganie przepisów ruchu drogowego, szczególnie dostosowanie prędkości do warunków, jakie panują na drodze. Apelujemy do kierowców o wyobraźnię na drodze, zdjęcie nogi z gazu i dostosowanie prędkości do panujących warunków. Bo brawura połączona z bagatelizowaniem przepisów i zdrowego rozsądku może mieć taki finał:

rozbity samochod

 

Jak stwierdził obrazowo dyrektor Pach: tylko po kole poznać, że to był samochód.

 

Edytuj
WPR Katowice
Zobacz także
Dyspozytornie
Jednostki terenowe
Rejony
Kursy medyczne