Biuletyn Informacji Publicznej
logo75
edytuj
Projekty UE

Formalnie od środy (20 grudnia) województwo śląskie ma nowego wojewodę. To Marek Wójcik (Platforma Obywatelska). W pierwszej godzinie urzędowania spotkał się z dziennikarzami regionalnych mediów. W piątek (22 grudnia) wojewoda Wójcik ma spotkać się z Jakubem Chełstowskim, marszałkiem województwa śląskiego. Wicewojewodów poznamy po świętach Bożego Narodzenia.

43-letni Marek Wójcik zastąpił na urzędzie Jarosława Wieczorka, który i tak nie byłby już wojewodą śląskim, gdyż zdobył w ostatnich wyborach mandat poselski. Wakat na urzędzie wojewoda śląskiego był od 2 listopada. Wówczas funkcję przestał pełnić Jarosław Wieczorek (od 8 grudnia 2015 r.), a jego obowiązki przejął Jan Chrząszcz, pierwszy wojewoda.

Wojewodów powołuje premier, a nominację nowemu wojewodzie śląskiemu wręczył (20 grudnia) Tomasz Szymański, sekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Na spotkaniu z mediami, w westybule Urzędu Wojewódzkiego, wojewoda Wójcik zaznaczył, że rozpoczął dopiero sprawowanie funkcji, więc na wiele pytań dotyczących urzędowania nie będzie mógł jeszcze odpowiedzieć. Poinformował, że:

– Pan premier odwołał wicewojewodów. W związku z tym od dziś (21 grudnia - wpr.pl) panowie wojewodowie już nie pełnią swoich obowiązków. Po wejściu do Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego podjąłem decyzję o odwołaniu dyrektora generalnego Urzędu. Tę funkcję pełnić będzie Katarzyna Błaszczyk-Domańska. W najbliższym czasie zamierzam spotkać się z moimi współpracownikami i dyrektorami wydziałów w urzędzie wojewódzkim. Będziemy przeprowadzali również audyt, zarówno finansowy budżetu wojewody, jak i ten dotyczący polityki kadrowej Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego – wyjaśnił nowy wojewoda śląski.

Jak nam powiedział wojewoda Wójcik przekazanie urzędu odbyło się w kulturalnej atmosferze.

Wojewoda Wójcik chciałby jak najszybciej spotkać (czyli po świętach) z minister przemysłu Marzeną Czarnecką, by omówić m.in. plany i lokalizacje Ministerstwa Przemysłu w Katowicach oraz przewodniczącym Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii Kazimierzem Karolczakiem.

Marek Wojcik to prawnik, b. radny Katowic i b. poseł Platformy Obywatelskiej w latach 2005-19. Jest żonaty, ma dwie córki. W systemie prawnym Rzeczypospolitej Polskiej wojewoda jest przedstawicielem Rady Ministrów w województwie i zwierzchnikiem zespolonej administracji rządowej na terenie województwa. Można więc określić go, jako przedstawiciela rządu na województwo.

 


Edytuj
WPR Katowice
Zobacz także
Dyspozytornie
Jednostki terenowe
Rejony
Kursy medyczne