Biuletyn Informacji Publicznej
logo75
edytuj
Projekty UE
Feralny koncert nad brzegiem zalewu, czyli Mayday’23

Kolejne ćwiczenia na wypadek zaistnienia tzw. zdarzenia masowego – MAYDAY za nami. Przy zalewie Chechło w Trzebini w manewrach ratownictwa medycznego uczestniczyło (10 października) m.in. 25 zespołów ratownictwa medycznego, w tym pięć – z WPR w Katowicach. W sumie w ćwiczeniach MAYDAY’23 zaangażowanych było bez mała 800 osób, w tym aż 355 pozorantów i ! Dotychczas nie przeprowadzono w Małopolsce ćwiczeń na tak wielką skalę. WPR w Katowicach również uczestniczyło w tej ratowniczej grze symulacyjnej.

W tegorocznej edycji ćwiczenia przygotowało Pogotowie Ratunkowe Szpitala Powiatowego w Chrzanowie. W organizacji przedsięwzięcia współuczestniczyli także:

 • Centrum Symulacji i Doskonalenia Zarządzania Bezpieczeństwem “Pro Patria, Pro Civium” Uniwersytetu Pedagogicznego im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie;

 • Stowarzyszenie Proobronno-Oświatowe „KADET”,

 • Stowarzyszenia Malta Maltańska Służba Medyczna,

 • Wydział Zdrowia Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego.

Po co organizuje się takie ćwiczenia?

– Głównym celem ćwiczeń jest ocena i doskonalenie współpracy służb ratowniczych z powiatu chrzanowskiego podczas ewentualnego wystąpienia zdarzenia z dużą liczbą osób poszkodowanych – tłumaczył dziennikarzom Konrad Chechelski, kierownik chrzanowskiego Pogotowia Ratunkowego.

Chodzi(ło) w tym wszystkim w szczególności o ćwiczenia w warunkach symulacji, ale jak najbardziej oddających realia sytuacyjne, kierowania akcją medyczną:

 • prowadzenia segregacji medycznej,

 • organizowania punktów udzielania pomocy poszkodowanym,

 • kierowania transportem i komunikacją na miejscu zdarzenia przy współudziale z pozostałymi jednostkami ratowniczymi obecnymi na miejscu zdarzenia.

W ćwiczeniach zastosowano m.in.:

 • profesjonalne zestawy do pozoracji obrażeń ciała (w tym sztuczną krew),

 • fantomy odzwierciedlające ludzkie ciało oraz amputowane części ciała.

Do działań poszukiwawczo-ratowniczych wprowadzono drony i psy.

Ćwiczenia były nie tylko kolejnym doświadczeniem nabytym przez systemowe i amatorskie zespoły ratownictwa medycznego. Wzbogacą one także materiał badawczy dotyczący m.in.:

 • oceny zastosowania procedury Ministerstwa Zdrowia dotyczącej postępowania w zdarzeniach z dużą liczbą poszkodowanych,

 • oceny stosowanych zestawów do zabezpieczania zdarzeń z dużą liczbą poszkodowanych,

 • stosowania mobilnego USG w celu oceny stanu poszkodowanych i określenia wpływu na podjęcie decyzji w sprawie priorytetu transportu do właściwego podmiotu leczniczego,

 • zastosowania dronów do prowadzenia działań ratunkowych.

A teraz w telegraficznym skrócie o tym, co działo się 10 października w okolicy zalewu Chechło w Trzebinie, od 15:30 do końca dnia, a raczej doby. Sytuacja symulacyjna przedstawiała się następująco.

Nad zalewem zorganizowano koncert.  Jako że porządny koncert nie może się obejść się bez sztucznych ogni i innej efektownej pirotechniki. Jednak w tym przypadku materiały pirotechniczne wywołały pożar sceny. Uszkodziły ją. Część konstrukcji osunęła się na widzów. Na dodatek doszło do awarii systemu zadymiającego scenę...

Widzowie spanikowali. Tłum rzucił się ucieczki, tratując tych, którzy upadali w tej panicznej ucieczce. Wezwano służby ratunkowe. Na miejsce przyjechało ponad 50 zespołów ratowniczych.

Tegorocznymi ćwiczeniami podkreślamy, jak ważne jest doskonalenie współpracy służb w sytuacjach krytycznych. Nawet jeśli jesteśmy gotowi na podjęcie poważnych wyzwać, powinniśmy nieustannie dbać o nasze bezpieczeństwo. Wszystkie działania odbyły się zgodnie z procedurą Ministerstwa Zdrowia dotyczącą wystąpienia zdarzenia z dużą liczbą osób poszkodowanych. Dyspozytornia Medyczna w Krakowie posiada doskonałe umiejętności zarządzania Zespołami Ratownictwa Medycznego oraz współpracy z innymi służbami. Jesteśmy przygotowani, by w razie nieszczęśliwych wypadków podjąć każde wyzwanie – skomentował wydarzenie, uczestniczący w nim, wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

A gdzie przeprowadzone zostaną ćwiczenia MAYDAY’24? Może w Śląskiem? Może organizatorem będzie Wojewódzkie Pogotowie Ratunkowe w Katowicach? Może inne pogotowie? Pożyjemy, zobaczymy...

W galerii nieco zdjęć z ćwiczeń w Trzebini udostępnionych przez Małopolski Urząd Wojewódzki.

 

Edytuj
WPR Katowice
Zobacz także
Dyspozytornie
Jednostki terenowe
Rejony
Kursy medyczne