Biuletyn Informacji Publicznej
logo75
edytuj
Projekty UE
Nadanie sztandaru - historyczna chwila

17 października 2023 roku  już na stałe zapisze się na kartach historii Wojewódzkiego Pogotowia Ratunkowego w Katowicach.  Z okazji 30-lecia istnienia Pogotowia odbyły się uroczystości nadania sztandaru Wojewódzkiemu Pogotowiu  Ratunkowemu w Katowicach.

Obchody rozpoczęły się mszą świętą, w kościele pw. Wniebowzięcia NMP, podczas której sztandar został uroczyście poświęcony przez biskupa pomocniczego archidiecezji Katowickiej – biskupa Grzegorza Olszowskiego. Następnie obchody kontynuowane były w siedzibie Wojewódzkiego Pogotowia Ratunkowego w Katowicach.

W uroczystościach uczestniczyli m.in. marszałek województwa śląskiego - Jakub Chełstowski oraz wicemarszałek Anna Jedynak-Rykała, radne Sejmiku Śląskiego: Katarzyna Stachowicz oraz Alina Nowak, a także wielu znakomitych gości, m.in.: konsultant wojewódzka w dziedzinie medycyny ratunkowej - Jolanta Majer, nadinsp. Roman Rabsztyn (komendant śląski policji), Rafał Kijanka (dyrektor WPR w Przemyślu), dr n. med. Grzegorz Hudzik (Śląski Państwowy Inspektor Sanitarny) oraz wielu innych.

Podczas wydarzenia marszałek województwa śląskiego Jakub Chełstowski wręczył wraz z dyrektorem Łukaszem Pachem  honorowe odznaczenia „Zasłużony dla WPR w Katowicach”. Lista wszystkich osób odznaczonych w 2023 r. dostępna tu.

Pomoc jest sensem naszych działań

Jak zaznaczył dyrektor Łukasz Pach:

- Na naszych oczach tworzy się i dzieje się historia, bo na ten ważny dla nas moment czekaliśmy aż 75 lat. Jednoczymy się pod sztandarem, który symbolizuje niesienie ratunku. Misja pomocy jest wyznacznikiem i sensem naszych działań. To symbol pomocy bliźniemu...

Działania podejmowane przez ratowników medycznych a także znaczenie ich pracy dla całego województwa wyraźnie podkreślał także marszałek Jakub Chełstowski:

- Nadanie sztandaru Wojewódzkiemu Pogotowiu Ratunkowemu to chwila doniosła, historyczna, ale w znaczeniu symbolu jest świadectwem jednoczenia się dla ratowania życia. Bo to służba, od której nasze zdrowie i życie zależy, a jak ogromne, nieocenione ma znaczenie był czas pandemii COVID-19, gdy ratownicy medyczni pracowali dwadzieścia cztery godziny na dobę. Tego poświęcenia, determinacji i zaangażowania nigdy nie wolno zapomnieć...

Nadanie sztandaru to doniosły i historyczny moment dla całego województwa. Akt nadania sztandaru oraz jego symbolikę uroczyście odczytał Michał Malisz - opiekun społeczny sztandaru.

Historyczny moment

Do 1939 roku stacje pogotowia ratunkowego w Polsce zamiast sztandarów posiadały własne odznaczenia stowarzyszeniowe. Wyróżniały one dane pogotowie oraz zasłużonych pracowników. Odznaczenia te były jedynymi symbolami wyróżniającymi instytucje ratunkowe. Po 1945 roku do czasów współczesnych również nie ukształtowała się tradycja nadawania sztandarów, a jedyną formą wyróżniającą stacje pogotowia ratunkowego w Polsce są logotypy poszczególnych stacji.

Sztandar dla WPR w Katowicach został wykonany metodą haftu ręcznego przez hafciarki w Pracowni Szat Liturgicznych Zgromadzenia Sióstr Miłosierdzia Św. Karola Boromeusza w Piekarach Śląskich. Prace nad sztandarem trwały ponad 6 miesięcy.

- Sztandar był tworzony dwuetapowo poprzez oddzielne wykonie lewego i prawego płata sztandaru, które w efekcie końcowym zostały połączone ze sobą i obszyte złotą nicią ozdobną. Pracownia tworząca sztandar posiada 300 letnie tradycje a jej rękodzieło znane jest na całym świecie. Sam proces tworzenia sztandaru jest trudny, mozolny i wymaga niezwykłej precyzji – podsumowuje ratownik medyczny Michał Malisz, opiekun sztandaru.

A podsumowaniem uroczystości było dekorowanie odznakami „Zasłużony dla Wojewódzkiego Pogotowia Ratunkowego w Katowicach”...

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjeć z tego wydarzenia. Ich autorem jest Patryk Pyrlik:

Edytuj
WPR Katowice
Zobacz także
Dyspozytornie
Jednostki terenowe
Rejony
Kursy medyczne