Biuletyn Informacji Publicznej
logo75
edytuj
Projekty UE
W gliwickim NIO z myślą o pacjencie, który może być onkologicznym
https://gliwice.eu/aktualnosci/miasto/parking-przy-instytucie-onkologii-juz-prawie-skonczony

Dla większości pacjentów, którzy po raz pierwszy muszą odwiedzić gliwicki oddział Narodowego Instytutu Onkologii, jest to stres przeogromny. Z myślą o nich powstał specjalny gabinet. Są w nim przyjmowani zarówno pacjenci, u których potwierdzono już chorobę nowotworową, jak i ci, u których wyniki badań jedynie sugerują nowotwór złośliwy.

Jego oficjalna nazwa to: Gabinet Pierwszorazowej Porady Onkologicznej (GPPO). Mieści się w pokoju nr 007 (na parterze budynku klinicznego NIO). Pacjenci przyjmowani są w nim dwa razy w tygodniu (w poniedziałki i piątki) w godzinach od 7:00 do 15:00.

Termin wizyty ustalany jest przez punkt rejestracyjny (32 278 88 88) lub mailowo (Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.), albo też osobiście.

W dniu wyznaczonej wizyty pacjent zgłasza się najpierw do rejestracji, skąd kierowany jest do pielęgniarki, która przeprowadza z nim wywiad, skanuje dostarczoną przez niego dokumentację medyczną i po zebraniu najistotniejszych informacji przekazuje go lekarzowi. Ten bada pacjenta, analizuje problem i ustala dalsze postępowanie:

  • albo natychmiastowe wykonanie kluczowych badań dodatkowych i/lub kwalifikacja do leczenia w Instytucie,

  • albo skierowanie do diagnostyki i leczenia poza Instytutem.

Zdarza się też, że lekarz od razu stwierdza brak objawów sugerujących chorobę nowotworową i przekazuje to szczęśliwemu pacjentowi – podkreśla Maja Marklowska-Tomar, rzeczniczka prasowa NIO. – Porad udzielają lekarze I Kliniki Radioterapii i Chemioterapii i to oni są odpowiedzialni za ustalenie dalszego postępowania...

W razie potrzeby niezwłocznie kierują pacjenta do pogłębionej diagnostyki, np. badań tomografii komputerowej, rezonansu magnetycznego, biopsji cienko- lub gruboigłowej, kolonoskopii, gastroskopii, czy badań laboratoryjnych. Pogłębiona diagnostyka ma przynieść odpowiedź na pytanie, w jakim stopniu zaawansowania jest nowotwór i pomoże szybciej wdrożyć adekwatne leczenie – chirurgię, radioterapię lub leczenie systemowe.

Wśród lekarzy przyjmujących pacjentów w GPPO jest m.in. prof. dr hab. n. med. Krzysztof Składowski – dyrektor gliwickiego oddziału NIO im. To on sprawuje nadzór nad Gabinetem

- Gabinet Pierwszorazowej Porady Onkologicznej powstał z myślą o pacjentach, u których istnieje podejrzenie choroby nowotworowej, lecz brakuje ostatecznej lub pełnej diagnozy – tłumaczy prof. dyrektor NIO w Gliwicach.

Zdaniem lekarzy jest „przypisanie” pacjenta z konkretnym rozpoznaniem do zespołu specjalistów posiadających największe doświadczenie w leczeniu danej jednostki chorobowej, co zwiększa jego szanse na wyleczenie.

Żeby lekarze mieli więcej czasu dla pacjentów, to są wspomagani przez dwie sekretarki medyczne, które realizują ich zlecenia, mając dostęp do szybkich terminów niezbędnych badań i konsultacji.

Jeśli pacjent wymaga konsultacji innego specjalisty spoza NIO, np. z zakresu chorób wewnętrznych, chirurgii, laryngologii, pulmonologii, neurologii, kardiologii, hepatologii czy gastroenterologii, termin takiej konsultacji ustala dla niego koordynator. Jest to osoba wyznaczona do udzielania pomocy pacjentowi na każdym etapie diagnostyki i leczenia.

W gliwickim oddziale NIO-PIB rocznie udzielanych jest tu 200 tys. porad i zabiegów ambulatoryjnych oraz hospitalizowanych ok. 35 tys. pacjentów. Oddział zatrudnia ok. 1800 osób, w tym 110 naukowców, 30 profesorów, 160 lekarzy i 380 pielęgniarek. W strukturze ośrodka działa 5 klinik, 11 zakładów klinicznych i naukowych, Centrum Diagnostyki i Leczenia Chorób Piersi oraz Przychodnia Przykliniczna z 14 poradniami specjalistycznymi.

Edytuj
WPR Katowice
Zobacz także
Dyspozytornie
Jednostki terenowe
Rejony
Kursy medyczne