Biuletyn Informacji Publicznej
logo75
edytuj
Projekty UE

B. komendant główny Państwowej Straż Pożarnej (1997–2002) i twórcą KCKRiOL (Krajowego Centrum Koordynacji Ratownictwa i Ochrony Ludności. Przygotował i wdrożył reformę administracji państwa w Państwowej Straży Pożarnej. Przeżył 71 lat. Był m.in. honorowym obywatelem Sandomierza oraz Dąbrowy Górniczej, w której się urodził. Cześć Jego pamięci!

Zbigniew Meres związał się ze strażą pożarną w 1971 r. Ukończył Wyższą Oficerską Szkołę Pożarniczą jako prymus. Później pełnił służbę w Komendzie Rejonowej Straży Pożarnych w Chorzowie, Komendzie Wojewódzkiej Straży Pożarnej w Katowicach, Komendzie Rejonowej Straży Pożarnej w Dąbrowie Górniczej. Był śląskim komendantem wojewódzkim PSP. Był cenionym funkcjonariuszem z zakresu prewencji.

Uczestniczył w akcji ratowniczo-gaśniczej podczas wielkiego pożaru lasów w Kuźni Raciborskiej w 1992 r., którą początkowo kierował, a następnie do końca akcji był szefem sztabu. Dowodził siłami wojewódzkiego systemu ratowniczo-gaśniczego podczas powodzi tysiąclecia w 1997 r. w Śląskiem.

Po przejściu na strażacką emeryturę Zbigniew Meres był m.in. dwukrotnie wiceprezydentem Piekar Śląskich, a także dyrektorem w MSWiA oraz dyrektorem generalnym Urzędu Marszałkowskiego w Katowicach.

W latach 1997 – 2002 był komendantem głównym Państwowej Straży Pożarnej. Zasiadał w Senacie VII i VIII Kadencji, jako senator Platformy Obywatelskiej.

14 listopada na stronie internetowej Komendy Głównej Straży Pożarnej podano: „Komendant główny Państwowej Straży Pożarnej gen. brygadier Andrzej Bartkowiak w imieniu własnym oraz środowiska pożarniczego składa kondolencje rodzinie oraz bliskim zmarłego. Cześć jego pamięci!”.

Edytuj
WPR Katowice
Zobacz także
Dyspozytornie
Jednostki terenowe
Rejony
Kursy medyczne