- ordynacji leków zawierających określone substancje czynne, z wyłączeniem leków zawierających substancje bardzo silnie działające, środki odurzające i substancje psychotropowe, w tym wystawianie na nie recept;
- ordynacji środków spożywczych specjalnego przeznaczenia, w tym wystawianie na nie recept;• ordynacji wyrobów medycznych, w tym wystawianie na nie recept lub zleceń,
- wystawiania recept w ramach realizacji zleceń lekarskich w procesie diagnostyki, leczenia i rehabilitacji na leki, z wyłączeniem leków zawierających substancje bardzo silnie działające, środki odurzające i substancje psychotropowe oraz na środki spożywcze specjalnego przeznaczenia, niezbędne do kontynuacji leczenia.• wystawiania recept lub zleceń w ramach realizacji zleceń lekarskich w procesie diagnostyki, leczenia i rehabilitacji na wyroby medyczne.
- samodzielnej ordynacji leków z kategorii OTC. Część druga rzeczonego kursu dotyczy
wypisywania recept w ramach kontynuacji leczenia. Po jego ukończeniu pielęgniarka/położna jest uprawniona do wykonywania świadczeń zdrowotnych w zakresie: - wystawiania recept w ramach realizacji zleceń lekarskich w procesie diagnostyki, leczenia i rehabilitacji na leki, z wyłączeniem leków zawierających substancje bardzo silnie działające, środki odurzające i substancje psychotropowe, niezbędne do kontynuacji leczenia;
- wystawiania recept w ramach realizacji zleceń lekarskich w procesie diagnostyki, leczenia i rehabilitacji na środki spożywcze specjalnego przeznaczenia;
- samodzielnej ordynacji leków z kategorii OTC.
Zatem wielu pacjentów nie musi wystawać w kolejkach do lekarza tylko po to, by ten wypisał im następną receptę na stale przyjmowane leki. Kto nie wiedział, ten już wie, że także pielęgniarki/położne mogą to uczynić. Ba, mogą samodzielnie wpisać receptę na niektóre leki po wstępnym zbadaniu pacjenta.
Jednak nie na wszystkie leki i nie dla wszystkich grup pacjenckich pielęgniarki/położne mogą wystawiać recepty. Położne nie wystawią recept dla S (seniora). Pielęgniarki/położne nie mogą przepisać leków recepturowych, sprowadzanych w ramach importu docelowego oraz samodzielnie ordynować środków antykoncepcyjnych.
Te ostatnie mogą przepisać wyłącznie w celu kontynuacji leczenia (maksymalnie na 60-dniowy okres stosowania). To samo dotyczy wyrobów medycznych, z tym że do kontynuacji upoważnione są pielęgniarki z tytułem magistra.
Same recepty jako takie, nazwijmy je: pielęgniarskimi, różnią się w oznaczeniach od wystawionych przez lekarzy. Pielęgniarki mają prawo do wystawienia „do 4 recept na następujące po sobie okresy stosowania nieprzekraczające łącznie 120 dni stosowania” (lekarze do 12 i na 360 dni).
W załączniku:
uwagi Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnej do projektu rozporządzenia ministra zdrowia zmieniającego rozporządzenie w sprawie wykazu substancji czynnych zawartych w lekach, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego i wyrobów medycznych ordynowanych przez pielęgniarki i położne oraz wykazu badań diagnostycznych, na które mają prawo wystawiać skierowania pielęgniarki i położne.