Biuletyn Informacji Publicznej
logo75
edytuj
Projekty UE

Czy e-receptę wystawioną w Polsce można zrealizować poza granicami Rzeczypospolitej? Tak, ale nie wszędzie. To rozwiązanie określa się mianem e-recepty transgranicznej. To określenie dla każdej recepty elektronicznej, którą można zrealizować w innym państwie UE niż to, w którym została wystawiona. Twoja e-recepta, dostępna na IKP lub w aplikacji mojeIKP, wizualnie się nie zmieni. Stanie się e-receptą transgraniczną w momencie jej realizacji w innym kraju. Polska jest jednym z pierwszych krajów, które uruchamiają to rozwiązanie.

E-recepta transgraniczna (ERT) docelowo ma ułatwiać wykupienie leku w każdym kraju unijnym, a także w krajach EFTA: Islandii, Liechtensteinie oraz Norwegii.

Gdzie obecnie obywatele Polski mogą zrealizować transgraniczną e-receptę? Teraz jest to możliwe w:

  • Chorwacji,
  • Finlandii,
  • Estonii,
  • Czechach,
  • Hiszpanii (na razie dotyczy aptek z Madrytu, Wysp Kanaryjskich, Kraju Basków, Katalonii, Estremadury, Aragonii, Kastylii i León, Andaluzji, Wspólnoty Walencji oraz Kantabrii).

Stopniowo ERT będą ją wprowadzać pozostałe kraje.

Jak Pacjent ma zrealizować ERT?
Centrum e-Zdrowia przypomina, że „w celu realizacji za granicą e-recepty transgranicznej w Polsce, konieczne jest wyrażenie zgody przez Pacjenta w Internetowym Koncie Pacjenta.

Przed pierwszą realizacją za granicą zaloguj się na swoje Internetowe Konto Pacjenta.

Następnie należy kliknąć w „Uprawnienia”, po wejściu trzeba wybrać opcję „Wyraź zgodę na obsługę Twoich e-recept za granicą”.

Kolejny krok: wybierasz kraj lub kraje, w których chcesz mieć możliwość wykupienia e-recepty oraz wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych w związku z realizacją e-recepty za granicą. Twoja zgoda na obsługę ERT będzie dostępna stale w zakładce „Uprawnienia”. Możesz ją wycofać w dowolnym momencie.

Uwaga: ERT jest rozwiązaniem dla osób pełnoletnich. Dzieciom lekarz może wystawić receptę transgraniczną wyłącznie w formie papierowej.

Voilà! Można już kupować lek, dajmy na to, w madryckiej aptece, która realizuje ERT. A kiedy w niej będziesz podajesz kod, pokazujesz dowód osobisty, paszport czy inny dokument stwierdzający tożsamość (koniecznie ze zdjęciem). Pewnie trzeba będzie potwierdzić, że zapoznałeś/aś się z informacją o przetwarzaniu danych osobowych w kraju, w którym realizujesz e-receptę.

Czy każdy lek można kupić na ERT?
Nie. Nie kupi się każdego leku. Nie można kupić
• leków psychotropowych,
• odurzających,
• recepturowych,
• produktów leczniczych o kategorii dostępności „Rpz” (wydawanych z przepisu lekarza do zastrzeżonego stosowania),
• środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz
• wyrobów medycznych.

Takie e-recepty można zrealizować wyłącznie w Polsce. Dlatego warto powiadomić lekarza, że e-recepta będzie miała status ETR. Na ETR należy wykupić je wszystkie na raz, ponieważ nie ma możliwości częściowej realizacji recepty.

To oznacza, że jeśli apteka nie ma danego leku w wystarczającej liczbie opakowań, nie możesz dokupić później brakującego opakowania. Nie wykupisz go też po powrocie do Polski. Jeśli na nie ma informacji, która by to wykluczała, farmaceuta może zaproponować zamiennik leku.

A teraz będzie o pieniądzach. Leki na ETR sprzedawane są ze 100-proc. odpłatnością. Po powrocie do kraju można zwrócić się do NFZ z wnioskiem o refundację recepty. W tym miejscu jest wyjaśniona cała ta procedura. Na koniec: życzymy udanych zagranicznych wojaży wakacyjnych bez konieczności odwiedzania tamtejszych aptek.

Edytuj
WPR Katowice
Zobacz także
Dyspozytornie
Jednostki terenowe
Rejony
Kursy medyczne