Biuletyn Informacji Publicznej
logo75
edytuj
Projekty UE
18 października na Jasną Górę – pielgrzymka i turystyka sakralna

Klasztor na Jasnej Górze to nie tylko najsłynniejsze w Polsce sanktuarium maryjne. To także zabytek z mnóstwem tzw. atrakcji turystycznych. Jednymi z nich są m.in. słynny skarbiec jasnogórski, Jasnogórska Golgota – z obrazami-stacjami Drogi Krzyżowej namalowanej przez Jerzego Dudę-Gracza. A na Sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej na Jasnej Górze, klasztor OO. Paulinów i całą Częstochowę najlepszy widok jest z wysokiej na ponad 100 metrów, klasztornej wieży.

Okazja do zobaczenia wszystkiego tego na tzw. własne oczy nadarzy się uczestnikom III Pielgrzymki Państwowego Ratownictwa Medycznego.

Gdyby ktoś chciał jechać do Częstochowy autobusem, to prosimy o zgłoszenia na adres mailowy: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. (do piątku, do 12:00). Przypomnijmy: pielgrzymi wyjeżdżają z Katowic (18 PAŹDZIERNIKA, O 9:00) spod siedziby WPR w Katowicach.

Po godzinie powinni dojechać do Częstochowy, od strony przyklasztornego parkingu. Będzie nieco czasu, by rozejrzeć się po zabytkowym klasztorze.

Z Jasnej Góry do Placu Biegańskiego, skąd o 13:00 wymaszerują uczestnicy III Pielgrzymki, jest raptem nieco ponad kilometr. Będzie więc nieco ponad dwie godziny na zwiedzanie. To za mało, by wszystko zobaczyć, ale wystarczająco dużo, by wejść na wieżę, zajrzeć do skarbca i przyjrzeć się z bliska obrazom Dudy-Gracza.

Wieża Jasnogórska

Najbardziej rozpoznawalny element tego słynnego kompleksu klasztornego. Widok z jej (106,3 m wysokości) tarasów jest wspaniały. Nie dla wszystkich, bo by wejść na szczyt, trzeba przedeptać po 516 stopniach. Pierwsze wzmianki o niej pochodzą z początków XVII w. W przeszłości kilkukrotnie paliła się. Obecny wygląd zyskała po odbudowie po pożarze z 1900 r.

„O ile dolna część wieży nie uległa większym zmianom, o tyle jej część górna została znacznie przekształcona. Partie szczytowe uwysmuklono, część ośmioboczną jakby „ukryto" osłaniając ją między innymi czterema wielkimi kolumnami ustawionymi na narożach, ponad zachowaną w pierwotnym kształcie galerią arkadową. Powyżej części ośmiobocznej Piotr Beber (rekonstruktor wieży – wpr.pl) wzniósł wysoki, trójkondygnacjowy hełm, drewniany, obity miedzianą blachą, zwieńczony iglicą ze wspomnianą banią na szczycie. Zbudowane na rzucie prostokąta (w proporcjach zbliżonego do kwadratu), kolejne kondygnacje hełmu, zwężające się idąc ku górze, przeprute zostały wielkimi oknami, po bokach flankowanymi przez płaskie pilastry. Całość zyskała charakter późno-barokowy, choć przecież dolna część wieży i galeria pochodzące z początku XVII wieku, zachowały niemal bez zmian swój charakter pierwotny, renesansowy” – czytamy w materiałach prasowych Jasnej Góry.

 

Skarbiec Jasnogórski

Pomiędzy prezbiterium kaplicy Cudownego Obrazu a prezbiterium kościoła stoi sobie barokowy budynek (wzniesiony w l. 1649-1651). Przyziemny parter zajmuje zakrystia, a nad nią jest skarbiec. Zbudowano go, gdyż w kaplicy nie mieściły się już dziękczynne wota złożone przed Cudownym Obrazem. Dopiero po I wojnie światowej skarbiec stał się de facto muzeum.

W latach 1920-21 stare szafy zastąpiono przeszklonymi witrynami i gablotami, które zaprojektował sam Adolf Szyszko-Bohus. Zobaczyć w nich można m.in. monstrancję z 1542 roku, podarowaną Zygmunta I Starego i komplet ołtarzowy z białej porcelany miśnieńskiej – dar Augusta III Sasa. Są też pamiątki z najnowszej historii Polski – m.in. słynny długopis Lecha Wałęsy, którym przyszły noblista (medal też tu jest) podpisał porozumienia zwane sierpniowymi.

Jasnogórska Golgota

Droga Krzyżowa 18 obrazu obrazów, które Jerzy Duda-Gracz (częstochowianin z urodzenia) podarował Sanktuarium. Obrazy, w charakterystycznej „dudograczowej” estetyce, o wymiarach 185x117 cm przedstawiają 14 stacji Drogi Krzyżowej, a także dodatkowo: Zmartwychwstanie Jezusa, spotkanie z niewiernym Tomaszem, rozesłanie apostołów oraz Wniebowstąpienie. Największy obraz (o wymiarach 185x234 cm) to stacja XII; przedstawia Ukrzyżowanie Jezusa na tle 30 postaci polskich świętych. Artysta obrazy namalował w ciągu kilku miesięcy - od sierpnia 2000 r. do marca 2001 r. Warto je zobaczyć z bliska.

Edytuj
WPR Katowice
Zobacz także
Dyspozytornie
Jednostki terenowe
Rejony
Kursy medyczne