Biuletyn Informacji Publicznej
logo75
edytuj
Projekty UE

 

Daty jesiennych wyborów do parlamentu jeszcze nie ogłoszono, a kampania wyborcza już od tygodni trwa. Minister zdrowia Adam Niedzielski odwiedził (17 lipca) SP ZZOZ w Kozienicach, gdzie mówił m.in. o tym, jak wzrosły i wzrastają wynagrodzenia w ochronie zdrowia. W spotkaniu z mediami uczestniczył również Filip Nowak, prezes NFZ.

Szef resortu zdrowia podkreślił, że blisko 16 mld zł wpłynie do placówek ochrony zdrowia w związku ze wzrostem wynagrodzeń.

– Dzisiaj (17 lipca - wpr.pl) szpitale dostaną nowe wyliczenie z NFZ z poszczególnych oddziałów, jak będą wyglądały ich budżety po przeprowadzeniu podwyżki.

Od 1 lipca podniesione zostały minimalne wynagrodzenia dla pracowników systemu. Jest to systemowe rozwiązanie, skutkujące co roku podwyżkami wynagrodzeń zarówno w strefie białej (bezpośrednio związanej z leczeniem pacjentów), jak i szarej (związanej z obsługą pozamedyczną publicznego systemu ochrony zdrowia). W tym roku w obu grupach po 1 lipca płace wzrosły średnio o 12 proc.

Według GUS, w porównaniu do innych sektorów gospodarki w Polsce, wynagrodzenia w ochronie zdrowia rosną najszybciej.

– Przygotowaliśmy rozwiązanie, dzięki któremu do systemu ochrony zdrowia łącznie w ciągu roku trafi ponad 15 mld zł – zapowiedział w Kozienicach (a potem na swoim twitterowym profilu) Adam Niedzielski.

Na te ponad 15 mld zł składają się:

  • kompensacja wzrostu minimalnych wynagrodzeń (6,91 mld zł),
  • wzrost pozostałych wynagrodzeń i pokrycie inflacji (7,48 mld zł) oraz
  • wzrost wycen w najbardziej podstawowych zakresach (interna, chirurgia ogólna, położnictwo – 0,66 mld zł).

Minister zapowiedział, że jeszcze dziś palcówki szpitalne otrzymają z NFZ nową wysokość ryczałtu, dzięki czemu – w opinii ministra zdrowia – „odwróci się tendencja do wzrostu zadłużania szpitali”. Łącznie z tego tytułu w 2023 r. do szpitali trafić ma dodatkowo 3,14 mld zł.

Prezes NFZ Filip Nowak powiedział:

– Ponad 95 proc. placówek medycznych, które uzyskają nowe finansowanie ma zagwarantowane środki nie tylko na wzrost minimalnego wynagrodzenia. Ok 4 proc. szpitali borykających się z problemami może skorzystać z pomocy NFZ. Wspólnie będziemy szukać rozwiązania – wskazał prezes NFZ.

Na czym ma polegać to wspólne szukanie, tego prezes Filip nie wyjawił. Zaznaczył jednak, że trzeba podpisać ok. 35 tys. aneksów zwiększających wartość kontraktów z NFZ i to się już dzieje. Dobra wiadomość to taka, że obie strony podpisały już 75 proc. aneksów.

Edytuj
WPR Katowice
Zobacz także
Dyspozytornie
Jednostki terenowe
Rejony
Kursy medyczne