Biuletyn Informacji Publicznej
logo75
edytuj
Projekty UE
Slide 1
karetka Zabrze

FOT.: PATRYK PYRLIK

Na terenie floty Wojewódzkiego Pogotowia Ratunkowego w Katowicach w Zabrzu odbyło się uroczyste przekazanie ambulansu dla Grupa Ratownictwa PCK Zabrze – czytamy na FB-profilu WPR.

WPR na bieżąco modernizuje swoją flotę, a kilkuletni sprzęt znajduje nowe zastosowanie. Dyrektor WPR w Katowicach Łukasz Pach oraz radna sejmiku wojewódzkiego Alina Nowak wręczyli (7 września) kluczyki (i dokumenty) do Mercedesa Sprintera prezes zabrzańskiej Grupy - Barbarze Czypczar. Ambulans zastąpi wysłużonego 25-letniego Volkswagena T4.

– Nasza flota jest systematyczne modernizowana, a kilkuletni sprzęt może nadal pełnić istotną rolę w ratowaniu życia, wspierając instytucje, takie jak GR PCK Zabrze – podkreślił dyrektor Wojewódzkiego Pogotowia Ratunkowego w Katowicach Łukasz Pach.

Tyle informacji z FB-WPR.

Niesienie pomocy i ratowanie ludzi oraz mienia w czasie nagłych wypadków, katastrof czy klęsk żywiołowych, to jedno z głównych działań Polskiego Czerwonego Krzyża. System ten tworzy zintegrowane działanie trzech rodzajów jednostek ratowniczych stowarzyszenia. Oto one:

Grupy Ratownictwa (GR PCK) – ich zadaniem jest osiągnięcie odpowiedniego wyszkolenia i wyposażenie tak, aby w przypadku dużej katastrofy, Grupa taka mogła wysłać Ratowników wypełniających zadania Patroli Ratowniczych.

Grupy Ratownictwa Medycznego (GRM PCK) – organizują polowe punkty medyczne, w których poszkodowanym udzielana jest kwalifikowana pomoc medyczna przez zawodowy personel medyczny. W miarę możliwości ich zadaniem jest również wysłanie patroli ratowniczych działających na terenie katastrofy.

Grupy Ratownictwa Specjalnego (GRS PCK) – podejmują działania z zakresu ratownictwa specjalistycznego zgodnego ze specyfiką danej Grupy (w zależności od specjalności poszczególnych sekcji) w celu wspomagania patroli ratowniczych w działaniach poszukiwawczych (np. sekcje psów ratowniczych, w wydobyciu lub transporcie poszkodowanych w miejscach niedostępnych dla patroli ratowniczych, ratownictwo wodne, nurkowe, wysokościowe).

To statutowe zadania poszczególnych grup ratownictwa. W nie tak odległej przeszłości działały one w systemie przeciwdziałania epidemii SARS-CoV-2. Grupa Ratownictwa PCK Zabrze uczestniczyła m.in. w przygotowanie do wystawienia punktu segregacji pacjentów i w dowożeniu zakupów dla pozostających w kwarantannie – MOPR Zabrze. W owym czasie transportowała podopiecznych PCK do szpitali.

W 2020 r. zabrzańska Grupa chciała wymienić starego Volkswagena na nowszy pojazd. Ogłosiła nawet zbiórkę na portalu zrzutkowym. To nie był jednak czas na takie akcje. Udało się zebrać 1 582 zł z 5555 zł potrzebnych na kupno nowszego transportera. Teraz już zabrzańscy ratownicy PCK nie muszą szukać pieniędzy na ambulans.

Zdjęcia w galerii autorstwa Patryka PYRLIKA.

 

Edytuj
WPR Katowice
Zobacz także
Dyspozytornie
Jednostki terenowe
Rejony
Kursy medyczne