Minister zdrowia Katarzyna Sójka stwierdziła, w TVP Info, że z listy darmowych leków będzie mogło skorzystać ponad 15 mln Polaków (wg prezydenta – 16 mln). Kierująca resortem zdrowia podała również, że grupa osób 65+ objętych tym programem będzie miała dostęp do 3,8 tys. leków. Natomiast dla dzieci i młodzieży do 18. roku życia będzie (od 1 września) 2,8 tys. darmowych medykamentów.
W Dzienniku Ustaw ukazała się podpisana we wtorek (29 sierpnia) przez prezydenta nowelizacja ustawy o bezpłatnych lekach dla dzieci do lat 18. i dla seniorów powyżej 65 lat oraz raz ustawy o refundacji leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych.
Nowelizacja wejdzie w życie w środę. Dotychczas bezpłatne leki, wymienione w wykazie Ministerstwa Zdrowia, przysługiwały osobom powyżej 75 lat.
Lista leków refundowanych dla tych uprawnionych obejmowała ponad 2 tys. pozycji (prawie połowa wszystkich dostępnych produktów w aptece).
W 2022 r. z programu skorzystało 2,7 mln seniorów, którzy otrzymali ponad 76 mln opakowań bezpłatnych leków.
Centrum e-Zdrowia poinformowało, że od 30 sierpnia 2023 r. możliwe jest wystawianie i realizacja recept z uprawnieniem S dla osób 65+.
Ministerstwo Zdrowia zapowiedziało, że lista bezpłatnych leków dla wymienionych wyżej grup wiekowych będzie opublikowana w środę (30 sierpnia). Realizacja programu ma kosztować rocznie ok. 2,4 mld zł (w dotychczasowej wersji, dla osób 75+ - wydawano na to ok. 800 mln zł).
Reasumując: od środy lekarze, pielęgniarki, położne mogą wystawiać recepty na darmowe leki, które z aptek będzie można pobrać w piątek (1 września).
PS.
Gdy tylko zostanie opublikowana pełna lista darmowych, czyli refundowanych, leków, to dołączymy ją do tej informacji.