Biuletyn Informacji Publicznej
logo75
edytuj
Projekty UE
Slide 1
plecaki

Te plecaki mamy w Pogotowiu od stycznia 2022 r. Z tego czasu pochodzi ten materiał. Nie można wykluczyć, że standaryzacja w tym wyposażeniu rozszerzy się na inne pogotowia w Polsce. Zgłosiliśmy projekt „Standaryzacja wyposażenia plecaków medycznych w Zespołach Ratownictwa Medycznego w Wojewódzkim Pogotowiu Ratunkowym w Katowicach” do ogólnopolskiego konkursu „Zdrowa Przyszłość - INSPIRACJE 2023”. Właśnie otrzymaliśmy wiadomość, ze konkursowa kapituła nominowała  nasz projekt do grona laureatów „INSPIRACJI 2023". 

Standaryzowane plecaki z WPR zgłosiliśmy do rywalizacji w kategorii „Innowacyjne rozwiązania, produkty i usługi poprawiające jakość życia, zdrowia, dostęp do usług – urządzenia, technologie, telemedycyna, aplikacje, rozwiązania start-upów”.

Pytanie brzmi: czy projekt zdobędzie w nim główną nagrodę?

O tym zdecyduje kapituła konkursu pod przewodnictwem dr. n. med. Marka Tombarkiewicza, dyrektora Narodowego Instytutu Geriatrii, Reumatologii i Rehabilitacji w Warszawie. Wyniki zostaną podane podczas konkursowej gali, 5 października, w auli Narodowego Instytutu Geriatrii Reumatologii i Rehabilitacji w Warszawie.

To teraz przypominamy tekst o tym, czym są te innowacyjne plecaki i na czym polegała innowacja, doceniona w wymienionym wyżej konkursie.

Taki sam wygląd, liczba przegródek, identyczne ułożenie leków i oprzyrządowania – ratownicy z Wojewódzkiego Pogotowia Ratunkowego w Katowicach od 12 stycznia 2022 r. mają nowe plecaki medyczne. Osobne dla pacjentów dorosłych i pediatrycznych. Ułatwiają one im pracę, umożliwiając jeszcze szybszą pomoc w nagłych przypadkach. Zanim plecaki trafiły do szycia, ich funkcjonalność była konsultowana przez ratowników, którzy korzystają z nich na co dzień.

Po to, aby nie tracić czasu...

Takich plecaków, które mają ratownicy WPR, w innych stronach Polski nie mają. Standaryzacja przestrzeni. Układ leków, strzykawek i innych przyrządów medycznych jest zawsze taki sam.

– To szczególnie ważne w przypadku zdarzeń masowych, gdy kilka zespołów medycznych musi ze sobą współpracować. Nie tracimy wówczas czasu na przeszukiwanie toreb. Wiemy konkretnie, gdzie znaleźć np. ampułkę leku, niezależnie z czyjego plecaka korzystamy. Dzięki temu możemy zyskać cenne minuty, które w przypadku ciężkich urazów mają ogromne znaczenie – komentuje Dawid Lach, ratownik medyczny WPR w Katowicach.

Nowe plecaki medyczne to zbiorowy projekt autorstwa naszych ratowników. Rozmiar, liczba przekładek, kieszeni i przegród zostały zaprojektowane tak, by zwiększyć funkcjonalność i wygodę korzystania. Pomocne w tym były konsultacje z ratownikami medycznymi, którzy na co dzień używają tego typu wyposażenia. To właśnie ich pomoc w przygotowaniu odpowiedniego projektu pozwoliła na znalezienie takich rozwiązań, które usprawnią codzienną pracę zespołów ratownictwa medycznego.

Wyposażony z myślą o dzieciach...

Okazało się, że w codziennej pracy ratowników przydatne będzie także oddzielenie leków i przyrządów medycznych dla dorosłych i dzieci do osobnych toreb. Po pierwsze – łatwiej sięgnąć po odpowiednie leki, po drugie – ratownicy nie muszą dźwigać wszystkiego razem.

– Wyjazdy do dzieci to zaledwie kilka procent wezwań zespołów ratownictwa medycznego, nie ma potrzeby, żeby za każdym razem ratownik miał na wyposażeniu zestaw do udzielania pomocy pacjentom pediatrycznym – wyjaśnia Michał Kucap, pełnomocnik dyrektora WPR w Katowicach ds. ratownictwa medycznego i czynny ratownik.

Do torby medycznej i plecaka pediatrycznego dołączono też pokrowce na tablety. Teraz ratownicy medyczni będą zapoznawać się z najnowszą procedurą i wzorcem wyposażenia plecaków tak, by jak najszybciej mogli rozpocząć pracę z nowym sprzętem. 

Zdjęcia: Magdalena Palion/OS WPR w Katowicach.

Edytuj
WPR Katowice
Zobacz także
Dyspozytornie
Jednostki terenowe
Rejony
Kursy medyczne