Biuletyn Informacji Publicznej
logo75
edytuj
Projekty UE
wstęga
FOT.: ANDRZEJ BĘBEN
Przecinali (od lewej): Wojciech Król, Jakub Chełstowski,
Katarzyna Stachowicz i Łukasz Pach

 

Stało się. We wtorek (6 czerwca) w Mysłowicach otwarto nowoczesną bazę dla dwóch zespołów ratownictwa medycznego Wojewódzkiego Pogotowia Ratunkowego w Katowicach. Inwestycja kosztowała 4,7 mln zł, z czego ponad 3,77 mln zł pochodziło z budżetu samorządu wojewódzkiego, reszta była wkładem własnym inwestora, czyli WPR w Katowicach. Siedzibę budowano przez rok.

Jeszcze nim nastąpiła ta chwila, gdy nożyczki poszły w ruch i tradycji przecięcia wstęgi stało się zadość, dyrektor WPR Łukasz Pach wyjaśniał dziennikarzom, czym jest dla ratowników nowe miejsce stacjonowania: przejściem z poprzedniego, urządzone w dawnej kostnicy do nowoczesnego budynku. Do tej pory dwa zespoły stacjonowały w pomieszczeniach wynajmowanych od Mysłowickiego Centrum Zdrowia.

Dyrektor Pach podkreślał, że ta diametralna zmiana na lepsze poprawi komfort pracy ratowników, a co będzie korzystne nie tylko dla nich, ale i dla potencjalnych pacjentów.

– Dążymy do nowej jakości i odpowiedniego komfortu pracy zespołów stacji pogotowia. Przez całą dobę siedem dni w tygodniu będzie tu pracować 7-8 osób – wyjaśniał dyrektor WPR.

– Może nieduża to inwestycja od strony finansowej, ale bardzo ważna dla ratowania naszego zdrowia i bardzo się cieszę, że w tej kadencji te inwestycje nabrały bardzo mocnego tempa, to nie tylko karetki, to nie tylko sprzęt, ale też jakość pracy naszych ratowników (…). Jest ważna jest nie tylko dla miasta Mysłowice, ale stanowi jednocześnie ważne ogniwo w kontekście zdrowia i bezpieczeństwa mieszkańców w kontekście całego regionu – podkreślił Jakub Chełstowski, Marszałek Województwa Śląskiego na okoliczność uroczystego oddania obiektu do użytkowania.

– Ważny zawsze jest efekt, a ta inwestycja w pełni została zrealizowana zgodnie z zamysłem, by obok siedziby Państwowej Straży Pożarnej powstała siedziba WPR (…). Ważna jest lokalizacja stacji WPR (…). Z nowej siedziby karetki dojadą szybciej do wszystkich dzielnic, łatwiejszy jest też dojazd do autostrady – zauważył Wojciech Król, poseł RP (PO).

– Mieszkańcy miasta mogą czuć się bezpieczniej, bo nowa stacja WPR to przede wszystkim inwestycja w bezpieczeństwo. Nie bez znaczenia jest także komfort pracy personelu. A to pomaga przecież misji jaką jest ratowanie ludzkiego życia – dodała Katarzyna Stachowicz, przewodnicząca Rady Społecznej WPR, radna sejmiku wojewódzkiego.

– Stacja pogotowia jest dla nas bardzo ważna ponieważ w ostatnich latach w bardzo trudnych warunkach pracowali ludzie, którzy odpowiadali za zdrowie i bezpieczeństwo naszych mieszkańców. Od dzisiaj będą w warunkach bardzo dobrych mogli swoje wykonywać zawodowe czynności – powiedział mediom Dariusz Wójtowicz, prezydent Mysłowic.

I na koniec dokładny kosztorys inwestycji w Mysłowicach:

  • 4 692 012,43 zł;
  • tym 3 771 900 zł pochodziło z dotacji budżetowej zarządu województwa śląskiego,
  • 920 112,43 zł – z budżetu Wojewódzkiego Pogotowia Ratunkowego.

Na zakończenie ceremonii stacja WPR została pobłogosławiona i wyświęcona przez biskupa pomocniczego Marka Szkudłę, wikariusza generalnego archidiecezji katowickiej.

 

Edytuj
WPR Katowice
Zobacz także
Dyspozytornie
Jednostki terenowe
Rejony
Kursy medyczne