Biuletyn Informacji Publicznej
logo75
edytuj
Projekty UE
podpisanie_umowy
FOT.: ANDRZEJ BĘBEN
Umowę z prezes SZB Wiolettą Niemiec podpisali marszałek śląski (z lewej) Jakub Chełstowski oraz wicemarszałek Wojciech Kałuża

 

Szpital Zakonu Bonifratrów w Katowicach otrzyma 5,5 mln zł z funduszy unijnych na realizację projektu „Poprawa wskaźnika zdrowych urodzeń oraz ograniczenie negatywnych skutków wielochorobowości wieku dojrzałego i starszego poprzez unowocześnienie zaplecza diagnostyczno-leczniczego”.

Używając języka potocznego: szpital będzie miał za co kupić m.in. spirometry, RTG, łóżko operacyjne, inny różnoraki sprzęt diagnostyczny itd. Stosowną umowę podpisano (26 lutego) z Urzędem Marszałkowskim Województwa Śląskiego.

Do tych milionów z UE/Urzędu szpital dołoży jeszcze 700 tys. złotych z tzw. własnych środków. Szpital Zakonu Bonifratrów jest placówką średniej wielkości. Rocznie leczy się w nim 100 tys. pacjentów, a co miesiąc na świat przychodzi 200 dzieci.

– Sprzęt trafi na wszystkie oddziały naszego szpitala, zaczynając od oddziału neonatologicznego, gdzie będziemy mieć dużo większe i lepsze możliwości diagnostyki noworodków. Dzięki temu sprzętowi będziemy mogli reagować na negatywne skutki załamania demograficznego. Idąc dalej to jest oddział internistyczny, tam wszędzie gdzie są osoby w wieku starszym diagnozowane, mówimy tu o chorobach diabetologicznych, kardiologicznych i pulmonologicznych – wylicza Wioletta Niemiec, prezes Szpitala.

– Życzymy pani prezes energii, żeby wszystkie zamówienia publiczne rozstrzygnęły się szybko, bezboleśnie i żeby ten projekt został jak najszybciej zrealizowany – winszował Jakub Chełstowski marszałek śląski.

Prezes Niemiec podkreśliła w rozmowie z dziennikarzami, że jej szpital jest już gotowy do przeprowadzenia przetargów. Jeśli nie stanic nic na przeszkodzie, to jeszcze w tym roku pacjenci skorzystają z nowego sprzętu. Dzięki niemu ma poprawić się wykrywalność schorzeń i skuteczność terapii chorób negatywnie wpływających na demografię regonu, tj. zaburzeń płodności, chorób układu krążeniowo-oddechowego i onkologicznych.

Edytuj
WPR Katowice
Zobacz także
Dyspozytornie
Jednostki terenowe
Rejony
Kursy medyczne