logo wpr

edytuj
Projekty UE

To zdarzyło się 27 maja roku 1990. W niespełna rok po czerwcowych wyborach do Sejmu i Senatu, w których opozycja solidarnościowa zdobyła 99 proc. mandatów w Senacie i 33 proc. w Sejmie. 27 maja po raz pierwszy przeprowadzono w Polsce wolne wybory samorządowe. I na pamiątkę tego wydarzenia 27 maja, od 2000 r., obchodzony jest Dzień Samorządu Terytorialnego.

To wydarzenie sprzed 35 lat określa się jako jeden z kamieni milowych polskiej transformacji ustrojowej. Uznaje się także, za początek budowy społeczeństwa obywatelskiego, w którym mieszkańcy miast, miasteczek i wsi zyskali realny wpływ na kształtowanie swojego otoczenia.

W Polsce funkcjonuje 2477 jednostek samorządu terytorialnego, w tym:

  • gmin miejskich – 302,
  • gmin miejsko-wiejskich – 652,
  • gmin wiejskich – 1523,
  • powiatów ziemskich – 314,
  • miast na prawach powiatów – 66

Należy zaznaczyć, że liczba gmin (2477) pokrywa się z ogólną liczbą jednostek samorządu terytorialnego, ponieważ województwa i powiaty to jednostki nadrzędne i nie są liczone osobno w tej sumie.

Dla jasności struktury:

  • samorząd gminny – to podstawowy poziom, najbliższy obywatelowi,
  • samorząd powiatowy – to szczebel pośredni,
  • samorząd wojewódzki – to najwyższy poziom regionalny.

Każdy z nich ma własne władze:

  • organ stanowiący (rada) i
  • wykonawczy (wójt, burmistrz, prezydent miasta, starosta lub marszałek województwa).

Samorząd terytorialny to nie tylko instytucja – to przede wszystkim ludzie. To radni, wójtowie, burmistrzowie, prezydenci miast, urzędnicy, a także mieszkańcy, którzy poprzez wybory i aktywność obywatelską współtworzą lokalną rzeczywistość. Ich codzienna praca i zaangażowanie sprawiają, że możliwy jest rozwój infrastruktury, edukacji, kultury, transportu czy ochrony środowiska – wszystko to, co bezpośrednio wpływa na jakość życia społeczności lokalnych.

Dzień Samorządu Terytorialnego to okazja do wyrażenia uznania dla wszystkich, którzy pracują na rzecz wspólnego dobra. To również moment refleksji nad znaczeniem dialogu, współpracy i odpowiedzialności. Sprawne funkcjonowanie samorządów jest jednym z filarów demokracji – dzięki nim decyzje podejmowane są najbliżej obywateli, z uwzględnieniem ich potrzeb i oczekiwań.

Warto docenić, jak wiele udało się osiągnąć dzięki samorządności: modernizacja szkół, budowa dróg, inwestycje w odnawialne źródła energii, rozwój przestrzeni publicznych czy wspieranie lokalnej przedsiębiorczości. To efekty realnej pracy samorządowców, których działania przekładają się na codzienne życie mieszkańców.

Przypomnijmy również, że dla Wojewódzkiego Pogotowia Ratunkowego w Katowicach organem założycielskim (i nadzorującym) jest Samorząd Województwa Śląskiego. Oznacza to, że WPR podlega bezpośrednio władzom wojewódzkim, które sprawują nad nim nadzór organizacyjny i finansowy.

Zatem z okazji Dnia Samorządu Terytorialnego pracownicy Pogotowia i jego dyrekcja składają wszystkim zaangażowanym w działalność samorządową, od stażystów po marszałków, serdeczne podziękowania i życzenia wytrwałości, sukcesów oraz nieustającej satysfakcji z pracy na rzecz swoich regionów...

 

Edytuj
WPR Katowice
Zobacz także
Dyspozytornie
Jednostki terenowe
Rejony
Kursy medyczne