logo wpr

edytuj
Projekty UE

Aby każdy dzień poświęcony drugiemu człowiekowi przynosił radość, satysfakcję i dumę z tego, że wykonujecie jeden z najpiękniejszych i najpotrzebniejszych zawodów. 12 maja obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Pielęgniarek.

Ustanowiony został przez Międzynarodową Radę Pielęgniarek (ICN) na kongresie w Meksyku w 1973 r. Data została wybrana nieprzypadkowo — tego dnia urodziła się Florence Nightingale, prekursorka nowoczesnego pielęgniarstwa, założycielka pierwszej szkoły pielęgniarstwa (w 1860 r. przy szpitalu św. Tomasza w Londynie).

To jest jasne, ale przypomnieć należy: pielęgniarki odgrywają kluczową rolę w zapewnianiu opieki zdrowotnej pacjentom — nie tylko w szpitalach, ale także w domach opieki, przychodniach i innych placówkach medycznych. Ich praca wymaga zaangażowania, empatii i wiedzy, a także zdolności do podejmowania decyzji w sytuacjach kryzysowych.

W tym dniu szczególnie trzeba podkreślić: polska opieka pielęgniarska opiera się na bardzo doświadczonych pielęgniarkach, z tym że coraz mniej jest chętnych do uprawiania tego zawodu. Pielęgniarki w Polsce w wieku powyżej 50 lat stanowią coraz większy odsetek w swojej grupie zawodowej. Taki stan jest wyzwaniem dla naszego systemu ochrony zdrowia. Grupa 51-60 lat stanowi 36 proc. zatrudnionych. Aż 29,36 pracuje mimo osiągnięcia wieku emerytalnego

Według Głównego Urzędu Statystycznego, w 2023 r. w Centralnym Rejestrze Pielęgniarek i Położnych zarejestrowanych było 315 670 osób z prawem do wykonywania tego zawodu. Ponad połowa z nich przestała pracować, ponieważ przeszła na emeryturę lub rentę. Łącznie osoby zatrudnione w zawodzie pielęgniarki lub położnej stanowią około 74 proc. spośród zarejestrowanych. Na tysiąc mieszkańców przypada 5,7 pielęgniarek. Średnia unijna wynosi 8,7 na 1000 mieszkańców.

Ten zawód jest wybitnie „kobiecy”. Nie zapominajmy jednak, że 2,9 proc. personelu pielęgniarskiego to mężczyźni. Im również należą się życzenia: aby każdy dzień poświęcony drugiemu człowiekowi przynosił radość, satysfakcję i dumę z tego, że wykonujecie jeden z najpiękniejszych i najpotrzebniejszych zawodów.

 

 

Edytuj
WPR Katowice
Zobacz także
Dyspozytornie
Jednostki terenowe
Rejony
Kursy medyczne