Biuletyn Informacji Publicznej

logo wpr

edytuj
Projekty UE

Chodzi o projekt ustawy o zmianie ustawy o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta oraz ustawy o systemie powiadamiania ratunkowego. Czy będzie to skuteczne narzędzie do walki z pleniącymi się praktykami pseudomedycznymi?

Ministerstwo Zdrowia chce dać Rzecznikowi Praw Pacjenta nowe zadanie: prowadzenie postępowań w sprawach praktyk pseudomedycznych.

Praktyki pseudomedyczne zostaną wyodrębnione z praktyk naruszających zbiorowe prawa pacjentów.

Resort proponuje określenie, że zakazana jest działalność - jako wysoce szkodliwa dla zdrowia - polegająca na udzielaniu świadczeń zdrowotnych przez osobę niewykonującą zawodu medycznego, oferowaniu lub stosowaniu metod, którym przypisuje się właściwości świadczenia zdrowotnego, prowadzących do pogorszenia zdrowia, niepodjęcia lub odstąpienia od udowodnionego naukowo postępowania diagnostyczno-leczniczego.

Zgodnie z założeniami resortu zdrowia praktyką pseudomedyczną będzie także wykonywanie działalności medycznej bez uzyskania właściwego wpisu do rejestru podmiotów wykonujących działalność leczniczą, a także medyczna dezinformacja w przypadku uzyskiwania z niej korzyści majątkowych i osobistych oraz rozpowszechniania jej w sposób publiczny.

Zgodnie z nową propozycją, maksymalna kara finansowa wzrośnie z 500 tys. zł do miliona.

 

Więcej o proponowanych zmianach – Ministerstwo Zdrowia wyjaśnia.

 

 

Edytuj
WPR Katowice
Zobacz także
Dyspozytornie
Jednostki terenowe
Rejony
Kursy medyczne