Narodowy Fundusz Zdrowia przedstawił do konsultacji społecznej projekt rozporządzenia prezesa tej instytucji ws. (między innymi) „wymagań dotyczących wyposażenia medycznego środka transportu zgodnie z aktualnie obowiązującą Polską Normą przenoszącą europejskie normy zharmonizowane oraz wytycznymi Ministerstwa Zdrowia”. Skrótowo: chodzi o to, w co mają być wyposażone karetki pogotowia ratunkowe i zespoły ratownictwa medycznego. W wykazie znalazły się (między innymi) kamizelki nożodporne i kaski.
Nowelizacja rozporządzenia w załączniku numer 3 do projektu zarządzenia wymienia „środki ochrony indywidualnej” członków ZRM.
„Przyjęte rozwiązanie wprowadza wymaganie posiadania na wyposażeniu zespołów ratownictwa medycznego kamizelki nożoodpornej (min. 1 szt. na każdego członka zespołu)” – napisano w uzasadnieniu projektu zarządzenia.
Wyposażenie w tego rodzaju „środek ochrony indywidualnej” to pokłosie tragedii, do której doszło w Siedlcach, w sobotę 25 stycznia ok. godziny 19:00... Dyspozytor medyczny przyjął zgłoszenie od pacjenta, który poinformował, że leczy się na serce, ma problem z oddychaniem oraz uraz głowy. Ratownicy pojechali do wzywającego pomoc. Na miejscu powiedzieli mu, że koniecznie trzeba będzie go odwieźć do szpitala. To strasznie zirytowało pijanego (potem okazało się, że we krwi miał 2 promile alkoholu). Chwycił za noże i zaatakował ratowników. 62-letni ratownik medyczny został ugodzony w okolice serca, drugi poraniony w ręce.
Ranny ratownik obezwładnił agresora. Zawiadomiono policję i drugi ZRM. Mimo udzielonej na miejscu pomocy i przewiezienia do szpitala, ratownik medyczny zmarł. W związku z sytuacją, minister zdrowia Izabela Leszczyna zapowiedziała zmiany legislacyjne, zapewniające bezpieczeństwo ratownikom. I dlatego kamizelki nożoodporne znalazły się na liście proponowanego wyposażenia systemowych ambulansów.
„Policja informuje o ok. 90 tego typu zdarzeniach w ciągu roku, ale w naszej ocenie nie wszystkie agresywne zachowania pacjentów są przez ratowników zgłaszane na policję, a tym samym nie są odnotowywane w policyjnych statystykach – wyjaśnia Łukasz Fica, przewodniczący Krajowej Sekcji Pogotowia Ratunkowego i Ratownictwa Medycznego NSZZ Solidarność”.
„Przedmiotowa zmiana wynika z konieczności zwiększenia bezpieczeństwa osób udzielających świadczeń zdrowotnych w zespołach ratownictwa medycznego oraz stanowi realizację postulatów środowiska ratowników medycznych” – podkreślono w uzasadnieniu projekty rozporządzenia prezesa NFZ.
Uwagi i opinie dotyczące projektu można zgłaszać do 17 marca.
Zarządzenie wejdzie w życie dzień po jego podpisywaniu, z mocą obowiązywania od 1 lipca 2025 r.