Biuletyn Informacji Publicznej

logo wpr

edytuj
Projekty UE

W poniedziałek (3 marca) na terenie Zabytkowej Kopalni Srebra w Tarnowskich Górach, już po raz trzeci w ćwiczeniach „Kryptonim Kopalnia” zmierzyły się drużyny harcerzy, strażaków, ratowników medycznych i wojsk obrony terytorialnej. Doskonalili się, sprawdzając umiejętności praktycznych z zakresu medycznych czynności ratunkowych oraz kwalifikowanej pierwszej pomocy.

Oficjalne rozpoczęcie zostało połączone z odprawą zespołów i krótkim szkoleniem z zasad BHP w sali kinowej muzealnej kopalni. Organizatorzy przypomnieli uczestnikom o zachowaniu szczególnej ostrożności w chodnikach.

– Po raz trzeci organizujemy ćwiczenia na Zabytkowej Kopalni Srebra, aby nasze zespoły były przygotowane do udzielania pierwszej pomocy zarówno na terenie samej kopalni, jak również wszędzie tam gdzie panują trudne warunki terenowe – wskazuje Michał Trybus z Harcerskiego Klubu Ratowniczego.

Współpraca ratowników medycznych, strażaków czy WOT jest kluczowa w ratowaniu życia i zdrowia pacjentów w czasie prawdziwych zdarzeń ratowniczych. Cieszę się i dziękuję za organizację tych ćwiczeń harcerskiemu klubowi ratowniczemu z Tarnowskich Gór. Wszyscy jesteście zwycięzcami z samego faktu, że bierzecie udział w tych ćwiczeniach – podkreślił Łukasz Pach, dyrektor WPR w Katowicach.

– Czasy są nieciekawe, widzicie doskonale co się dzieje za naszą wschodnią granicą. Trwa wojna, nigdy nie wiadomo w jakich okolicznościach przyjdzie nam stawić czoło wyzwaniom. Cieszę się i dziękuję za wasze zaangażowanie – tymi słowami przywitał zebranych Adam Chmiel, starosta tarnogórski.

Uczestnicy zmierzyli się z pięcioma symulowanymi zdarzeniami medycznymi, 40 metrów pod ziemią oraz dwoma pozoracjami w kopalnianych instalacjach naziemnych. Uczestnicy ćwiczeń mieli wykazać się umiejętnościami udzielania pomocy przy symulowanych:

• porodzie,
• zawale serca,
• nagłym zatrzymaniu krążenia,
• hipoglikemii z hipotermią,
• upadku z wysokości,
• zakleszczeniu,
• i masywnym krwotoku.

W każdym z tych symulacji zadaniem ratowników było udzielenie nie tylko pierwszej pomocy poszkodowanym. Mieli ich prawidłowo przygotować do transportu i przetransportować w bezpieczne miejsce. Drużyny były oceniane i punktowane przez sędziów.

Wąskie korytarze, niska temperatura, duża wilgoć oraz ciemności, to utrudnienia, z którymi musiały się zmagać uczestnicy ćwiczeń „Kryptonim Kopalnia”. Uczestniczyło w nich 13 zespołów, z:

• Wojewódzkiego Pogotowia Ratunkowego w Katowicach (4 zespoły),
• Harcerskiego Klubu Ratowniczego z Tarnowskich Gór (5 zespołów),
• Państwowej Straży Pożarnej w Tarnowskich Górach (1 zespół),
• Państwowej Straży Pożarnej w Świętochłowicach (1 zespół),
• Ochotniczej Straży Pożarnej w Rudzie Śląskiej (1 zespół),
• 13. Śląskiej Brygady Obrony Terytorialnej (1 zespół).

Jak widać, to drużyny zróżnicowane pod względem wieku i doświadczenia. Były zespoły złożone z ratowników medycznych, którzy na co dzień udzielają pierwszej pomocy medycznej. Były także ekipy złożone z młodych adeptów ratownictwa medycznego. Wśród nich najmłodsza uczestniczka: 15-letnia Natalia Gawęda z tarnogórskiego Harcerskiego Klubu Ratowniczego:

– Cieszę się, że mogłam sprawdzić się w niecodziennych warunkach. Cieszy mnie szczególnie to, że jest członkiem zespołu, a nie pozorantem. Takie ćwiczenia są dla mnie cennym doświadczeniem...

 Na koniec podkreślmy, że pomysłodawcą i głównym organizatorem trzeciej edycji ćwiczeń jest Harcerski Klub Ratowniczy z Tarnowskich Gór. Fachowcy z Ośrodka Szkolenia WPR w Katowicach, wspólnie z instruktorami firmy AlphaMed, wsparli organizację od strony merytorycznej. Natomiast Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Tarnogórskiej oraz Zabytkowa Kopalnia Srebra w Tarnowskich Górach udostępnili teren oraz zadbali o kwestie techniczne...

JACEK BOROŃ/WPR

 

Edytuj
WPR Katowice
Zobacz także
Dyspozytornie
Jednostki terenowe
Rejony
Kursy medyczne