logo wpr

edytuj
Projekty UE
Projekty UE

Pakiet „Świadoma Bezpieczna Ja”, inwestycje z Krajowego Planu Odbudowy, łatwiejszy dostęp do świadczeń i leków, cyfryzacja ochrony zdrowia i projekt reformy szpitalnictwa to nasze główne inicjatywy, realizacje i zmiany. Minister zdrowia Izabela Leszczyna podsumowała rok prac w Ministerstwie Zdrowia. Skupiła się na najważniejszych obszarach systemu opieki zdrowotnej – raportuje resort zdrowia na swojej stronie internetowej...

Pakiet „Świadoma, Bezpieczna Ja”
– Zaczęliśmy od programu „Świadoma, Bezpieczna Ja”. Poprawiliśmy jakość życia polskich kobiet – podkreśliła minister Leszczyna. – W ponad 1300 aptekach w 70 proc. powiatach jest obecnie dostępna antykoncepcja awaryjna, a bezpłatny program in vitro to duma całego rządu.

Dzięki programowi in vitro Polska awansowała w Europejskim Atlasie Polityk Leczenia Niepłodności z 42. miejsca w 2021 r. na 19. Mamy już ponad 6750 kobiet w ciąży, a 20 000 par, które marzą o dzieciach, przystąpiło do programu. Również dzięki programowi onkopłodność 429 pacjentów i pacjentek chorujących na raka zabezpieczyło już płodność.

Dzięki zniesieniu barier wiekowych na badania prenatalne w roku 2024 ponad 25 proc. więcej kobiet w ciąży skorzystało z tej diagnostyki. To aż 180 tys. przyszłych mam!

Zabezpieczyliśmy też zdrowie kobiet w ciąży i ich dzieci w pierwszych tygodniach życia, udostępniając bezpłatne szczepienia przeciw krztuścowi. Szczepienie przysługuje między 27. a 36. tygodniem ciąży.  Z tego wsparcia skorzystało już 29 tys. kobiet.

Niebawem do konsultacji trafi rozporządzenie o nowych standardach opieki okołoporodowej, które wprowadzą m. in.: edukację przedporodową od momentu stwierdzenia ciąży, w tym o szczepieniach zalecanych, czy profilaktyce wtórnej raka piersi u kobiet w ciąży, a także szczegółowy plan porodu.

Opieka paliatywna i hospicyjna
Znieśliśmy limity w opiece paliatywnej i hospicyjnej oraz zwiększyliśmy wyceny świadczeń w tych zakresach o 213,07 mln zł. Planujemy także zmiany koszyka świadczeń gwarantowanych w zakresie kryteriów kwalifikacji pacjentów m.in. w perinatalnej opiece paliatywnej.

Podstawowa Opieka Zdrowotna
Aby ułatwić dostęp do lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej (POZ) w małych miejscowościach, przekazujemy ponad 1 mld zł na inwestycje, które wesprą te placówki. Chcemy w ten sposób zapewnić dostęp do POZ na terenach, które są tzw. białymi plamami pod względem dostępu do świadczeń z zakresu podstawowej opieki zdrowotnej.

Podobny konkurs ogłosimy ponownie w styczniu 2025 dla ambulatoryjnej opieki specjalistycznej (AOS).

Bezpieczeństwo lekowe
Minister Izabela Leszczyna zwróciła uwagę, że jednym z priorytetów resortu jest bezpieczeństwo lekowe.

– Przygotowaliśmy listę polskich leków, za które pacjenci zapłacą mniej (10 proc. lub 15 proc. - jeśli zarówno substancja czynna, jak i lek są wytwarzane w Polsce). Powstał też projekt pierwszej Krajowej Listy Leków Krytycznych – jest to spis tych preparatów, których, zdaniem ekspertów, nie może zabraknąć w sytuacjach kryzysowych. Będziemy chcieli zaangażować UE do wsparcia finansowego produkcji takich leków” – zapowiedziała.

Bezpłatne leki 65+ i 18- i szczepienia w aptekach
Już wkrótce receptę na bezpłatne leki dla osób starszych i młodzieży (65+ i 18-) będzie mógł wystawić każdy lekarz POZ i specjalista w ramach umowy z NFZ albo prywatnie.

– Uważam, że poszerzenie kręgu lekarzy, którzy mogą wypisywać recepty na bezpłatne leki to sprawiedliwe i oczekiwane rozwiązanie – – powiedziała minister Izabela Leszczyna.

Sejm uchwalił już nowelizację ustawy w tej sprawie. Na mocy nowych przepisów farmaceuci będą mogli wystawiać recepty na wszystkie szczepienia refundowane dla dorosłych. Zmiany ułatwią dostęp m. in. do szczepień przeciw grypie i pneumokokom.

Receptomaty
W obliczu ryzyka potencjalnych uzależnień ograniczyliśmy dostęp do opioidów sprzedawanych w tzw. receptomatach i w ramach teleporad. Minister Izabela Leszczyna wyjaśniła, że obecnie osobista wizyta u lekarza jest obowiązkowa przed wystawieniem recepty na: fentanyl, morfinę, oksykodon, marihuanę oraz wyciągi i nalewki farmaceutyczne. Jest jeden wyjątek od tej zasady – gdy jest to kontynuacja leczenia, a receptę wystawia lekarz POZ.

Psychiatria
Przyszłość psychiatrii to model opieki środowiskowej. Dlatego przeznaczyliśmy na jej rozwój 1,2 mld zł. Kolejne 3 mld zł trafi do szpitali psychiatrycznych z całodobową opieką stacjonarną. Środki te zostaną przeznaczone na cele, które stworzą pacjentom w kryzysie psychicznym odpowiednie warunki leczenia. Obecnie w wielu przypadkach nie zabezpieczają koniecznego i oczekiwanego przez pacjentów poziomu komfortu i intymności. Konkurs dla tych placówek przedłużyliśmy do końca stycznia 2025 r.

Minister Leszczyna wyjaśniła, że pilotaż Centrów Zdrowia Psychicznego został przedłużony do połowy przyszłego roku:

– Jutro (12 grudnia – wpr.pl) odbędzie się pierwsze spotkanie  zespołu ds. zmian systemowych w tych placówkach. Powołałam ten zespół, abyśmy razem z przedstawicielami środowiska CZP wypracowali jak najlepsze rozwiązanie, które pozwoli rozszerzyć działalność Centrów Zdrowia Psychicznego na cały kraj”.

Przypomniała również, że przywrócone zostało działanie telefonu zaufania dla dzieci i młodzieży (116 111).

– Pamiętajmy o tym telefonie. Dziecko i rodzic dziecka w kryzysie zdrowia psychicznego mogą zwrócić się o pomoc w każdej chwili. Telefon działa 7 dni w tygodniu przez 24/h. Zawsze jest tam dostępny specjalista, który wesprze nie tylko rozmową, ale też skieruje, gdzie się udać po dodatkową pomoc. 

Centralna e-rejestracja|
Minister Leszczyna zaznaczyła, że jednym z kluczowych zadań Ministerstwa Zdrowia jest stworzenie centralnej e-rejestracji.

– Jest ona niezbędna, aby skrócić kolejki i lepiej gospodarować zasobami w ochronie zdrowia. Nieskuteczne próby jej stworzenia podejmowali już nasi poprzednicy. My stanęliśmy przed tym wyzwaniem i mamy już pierwsze efekty! Do pilotażu centralnej e-rejestracji zgłosiło się już 150 podmiotów, które realizują świadczenia kardiologiczne lub wykonują badania profilaktyczne – mammografię i cytologię. Spośród nich 39 podmiotów zintegrowało już systemy informatyczne z systemem P1.

Państwowe Ratownictwo Medyczne
W 2024 r. nakłady na zespoły ratownictwa medycznego były o 15 proc. wyższe niż w 2023 r. W tym czasie wzrosły też nakłady na szpitalne oddziały ratunkowe – o 29 proc.

– W tym roku podjęliśmy szereg inicjatyw dofinansowujących ratownictwo medyczne, m. in. SOR – wskazała minister Leszczyna.

Zapowiedziała też nowelizację ustawy o Państwowym Ratownictwie Medycznym (PRM), która usprawni pracę ratowników medycznych.

Rozwój kadr medycznych
Przeznaczamy 200 mln zł na rozwój kadr medycznych m. in. dla lekarzy, kadry opieki długoterminowej, fizjoterapeutów i farmaceutów w celu poszerzania ich kompetencji. Łączymy też Centra Kształcenia w jedno Centrum Medyczne Kształcenia Podyplomowego.

Reforma szpitalnictwa
Minister Izabela Leszczyna zapewniła, że prace nad reformą szpitalnictwa będą kontynuowane.

– Chcemy dostosować struktury oddziałów szpitalnych do potrzeb pacjentów. Osiągniemy to dzięki nowej sieci szpitali – podkreśliła i wskazała, że w tej reformie bardzo ważna jest też racjonalizacja zarządzania kadrami medycznymi, aby szpitale były uszyte na miarę potrzeb mieszkańców i nie musiały rywalizować o lekarzy.

– Będziemy restrukturyzować nierentowne szpitale. „Wiem, że samorządy rozumieją potrzebę tych zmian i chcą je wdrażać.

Krajowy Plan Odbudowy
O pracach związanych z Krajowym Planem Odbudowy opowiedziała wiceminister Katarzyna Kacperczyk. Ze środków KPO na zdrowie zostanie przeznaczonych blisko 18 mld zł.

– Mamy do zrealizowania 45 kamieni milowych, w tym 19 w roku 2024 r. Zrealizowaliśmy i rozliczyliśmy 17 z nich – podsumowała wiceminister. – Na modernizację szpitali przeznaczymy 9,2 mld zł, w szczególności: na modernizację podmiotów w Krajowej Sieci Onkologicznej (5,2 mld zł) i szpitale powiatowe (1,3 mld zł). Wydamy też 2,7 mld zł na modernizację ośrodków w Krajowej Sieci Kardiologicznej i rozwój szpitali ogólnych. Na transformację cyfrową do szpitali i Centrum e-Zdrowia popłynie łącznie 4,3 mld zł, natomiast na zwiększenie liczby kadr medycznych – 3,1 mld zł. Ostatni obszar to inwestycje w naukę, na które zaplanowano 1,1 mld zł.

Kolejne nabory w poszczególnych obszarach są planowane na 2025 r. Wszystkie reformy i inwestycje w ramach Krajowego Planu Odbudowy powinny się zakończyć 30 czerwca 2026 r.

 

 

Edytuj
WPR Katowice
Zobacz także
Podziękowania
Jednostki terenowe
Rejony
Kursy medyczne