logo wpr

edytuj
Projekty UE

Cukrzyca to choroba przewlekła. 14 listopada to Światowy Dzień Cukrzycy. W Polsce choruje na nią ok. 3 mln osób. Połowa z nich nie wie o tym. Przybywa chorych z cukrzycą typu 2. – najczęściej diagnozowanym typem. Uważa się, że cukrzyca jest chorobą cywilizacyjną. Przypisuje się to przede wszystkim starzeniu się społeczeństwa, wzrastającemu poziomowi stresu oraz niezdrowemu stylowi życia.

Prognozy wskazują, że do 2030 r. liczba chorych może osiągnąć 4,2 mln osób. Dla porównania: w cukrzyca dotyka około 537 mln osób dorosłych, a szacuje się, że liczba ta może wzrosnąć do 643 mln w 2030 r. W Polsce najwięcej diabetyków będzie w województwie łódzkim i śląskim. To w nich wskaźniki zachorowalności są najwyższe w kraju.

Wyróżnia się dwa jej podstawowe typy:
• cukrzycę typu 1. – organizm niszczy komórki beta trzustki produkujące insulinę - ponieważ jest to proces nieodwracalny, obecnie leczenie ogranicza się do terapii insulinowej;
• cukrzycę typu 2. – w 80 proc. przypadków wynika z tzw. niezdrowego stylu życia. Co ważne: zmiana stylu życia, zdrowa dieta oraz regularna aktywność fizyczna mogą znacząco zmniejszyć ryzyko wystąpienia cukrzycy typu 2. Remisja ta nie oznacza jednak całkowitego wyleczenia. Powrót do niezdrowego trybu życia oznacza powrót do choroby.

Cukrzyca, jak widać,jest nieuleczalna. Jest poważnym schorzeniem, bo powoduje mnóstwo powikłań (ze wszelkimi tego konsekwencjami). Są to m.in.:
• retinopatia cukrzycowa (uszkodzenie naczyń krwionośnych znajdujących się w siatkówce oka) – wraz z nią rośnie ryzyko jaskry i zaćmy;
• niewydolność nerek;
• choroba niedokrwienna serca;
• udar mózgu;|
• neuropatia, czyli uszkodzenie nerwów.

Nawet laicy, nie dotknięci cukrzycą, wiedzą, że istnieje coś takiego, jak stopa cukrzycowa. To postać neuropatii. Wskutek choroby dochodzi do uszkodzenia nerwów obwodowych. Najczęściej dotyczy nóg. Pacjent, który na skutek uszkodzenia nerwów ma kiepskie czucie w stopach, może nie zauważyć urazu, często sam go powoduje. To prowadzi do poważnych infekcji, niegojących się ran, a w konsekwencji może skończyć się amputacją.

Wiele znanych osób zmaga się z cukrzycą i otwarcie mówi o swoich doświadczeniach, co pomaga zwiększać świadomość na temat tej choroby. Oto niektóre z nich:

• Tom Hanks – aktor, zdobywca Oscara, zdiagnozowany z cukrzycą typu 2. Hanks przyznaje, że przez lata miał podwyższony poziom cukru, co ostatecznie doprowadziło do diagnozy. Obecnie bardziej dba o dietę i regularnie ćwiczy, aby utrzymać zdrowie na odpowiednim poziomie.

• Halle Berry – aktorka, która również zmaga się z cukrzycą typu 1. Berry mówi, że regularnie ćwiczy i przestrzega diety, aby utrzymać stabilny poziom cukru we krwi.

• Lech Wałęsa – cierpi na cukrzycę od ponad 20 lat. Wielokrotnie wspominał, że pomimo tej choroby pełnił liczne funkcje publiczne, a choroba wymagała od niego regularnego przyjmowania leków oraz zmian w diecie, m.in. ograniczenia ulubionych słodyczy i tłustych potraw.

• Michał Kamiński – polityk. Zdiagnozowano u niego cukrzycę typu 2 w 2016 r., co zmotywowało go do znacznej zmiany stylu życia. Zrzucił nadwagę, przeszedł na wegetarianizm i zaczął regularnie monitorować poziom cukru we krwi, co pozwala mu na lepsze kontrolowanie choroby...

Obiecujące są badania nad terapiami regeneracyjnymi i przeszczepami komórek beta oraz terapia genowa, które mogą przynieść rozwiązania na przyszłość. Na przyszłość – bo te prace są w fazach badań przedklinicznych lub wczesnych fazach klinicznych, ale postęp w tej dziedzinie wskazuje, że w przyszłości mogą się stać skutecznymi opcjami terapeutycznymi dla osób z cukrzycą, zwłaszcza typu 1.

 

Więcej o cukrzycy i życiu z tą chorobą można wynieść z tej strony.

 

 

 

 

Edytuj
WPR Katowice
Zobacz także
Dyspozytornie
Jednostki terenowe
Rejony
Kursy medyczne