Jak podało (2 listopada) radio RMF FM zainteresowanie szczepionkami przeciw COVID-19 jest… Marginalne, przynajmniej na razie. Szczepić się można od 25 października. Dotychczas z tej możliwości skorzystało ok. 90 tys. osób. Polska kupiła 1,054 mln dawek preparatu preparat Spikevax JN.1.
I zapłaciła za nie ok. 136,5 mln zł. Wcześniej rzecznik Ministerstwa Zdrowia Jakub Gołąb informował przez portal cowzdrowiu.pl, że do 29 października do końca dnia zaszczepiło się nową szczepionką 65 237 osób.
W portalu pacjent.gov.pl Ministerstwo Zdrowia opublikowało listę punktów szczepień oraz mapę. Rejestracja na szczepienie możliwa jest przez IKP (Internetowe Konto Pacjenta) lub bezpośrednio w punkcie szczepień.
Przypomnijmy, że szczepić mogą się osoby w wieku do 12 lat wzwyż. Szczepienia przeciwcovidowe specjaliści zalecają osobom z chorobami przewlekłymi i seniorom 60+.
Prawo do nowej szczepionki mają wszyscy, którzy skończyli dwanaście lat. RFMF FM przypomina, że w całej Polsce tydzień temu wystawiono ponad 37 mln skierowań, także dla obcokrajowców, którzy mieszkają w naszym kraju.
Zakaźnik i prezes Polskiego Towarzystwa Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych prof. dr hab. n. med Krzysztof Tomasiewicz podkreśla, że to szczepienie ma zwiększyć naszą ochronę przed kolejną falą infekcji, która nadejdzie w kolejnych tygodniach.
– Ta fala na pewno będzie, nie wiemy dzisiaj, czy w grudniu, czy na początku stycznia, czy może dopiero w lutym. Pewne jest, że nastąpi. Dzisiaj sytuacja jest lepsza niż miesiąc temu, widzimy to na oddziale, ale wciąż zdarzają się poważne przypadki infekcji i zgony osób chorujących na Covid-19 – wyjaśniał dziennikarzowi RFM FM specjalista.
W 2023 r. kupiono również ok. miliona dawek preparatu przeciw COVID-19. Wykorzystano 600 tys.