Kalendarzowo to święto w tym roku przypada w niedzielę, 13 października. Opolskie Centrum Ratownictwa Medycznego zorganizowało w piątek ogólnopolskie obchody Dnia Ratownictwa Medycznego. WPR w Katowicach reprezentowali: dyrektor Łukasz Pach i poczet sztandarowy. W poniedziałek pracownicy WPR świętują ten Dzień w auli Akademii Śląskiej.
Dlaczego Opole? Pośrednio odpowiedział na tak postawione pytania Jarosław Kostyła, dyrektor opolskiego pogotowia ratunkowego:
– Pracownicy Opolskiego Centrum Ratownictwa Medycznego, moi wspaniali ludzie, najlepsi na świecie -ratownicy medyczni, lekarze, pielęgniarki, cała administracja – zdaliśmy egzamin i to trzy razy pod rząd. Zrobiliśmy rzeczy, o których mówi cały kraj. Najpierw podczas epidemii COVID-19, gdzie nie było przerwy w zarządzaniu w wyjazdach zespołu ratownictwa medycznego. Potem była kwestia relokacji pacjentów przywożonych z Ukrainy. Miesiąc temu – powódź. Sformowaliśmy 37 zespołów ratownictwa. Wszyscy moi pracownicy przyszli i przez trzy doby przeprowadziliśmy ewakuacje szpitala w Nysie i ZOL-u w Paczkowie. Myślę , że więcej dodać nie można – wszyscy oni zrobili wszystko co do nich należało...
Opole gościło 400 ratowników medycznych. Miejscem okolicznościowej gali była Filharmonia Opolskiej. Pracownicy Centrum i osoby z nim związane odebrali 30 odznaczeń. Wręczono trzy statuetki Nagrody bł. Gerarda przyznawanej (od 2009 r.) przez ministra zdrowia. Opolskie media informujące o wydarzeniu nie podały personaliów laureatów tej cenionej, w środowisku PRM, nagrody. Resort również nie zamieścił (jeszcze) na swojej stronie takiej informacji. Przypomnijmy, że minister przyznaje to wyróżnienie w kategoriach:
• lekarz systemu, pielęgniarka systemu, ratownik medyczny;
• osoby i instytucje wspierające system Państwowe Ratownictwo Medyczne;
• zarządzanie ratownictwem medycznym
Uczestnicząca w ogólnopolskich obchodach Dnia Ratownictwa Medycznego Agnieszka Tuderek-Kuleta, dyrektor Departamentu Bezpieczeństwa w Ministerstwie Zdrowia oceniła, że:
– Największym wyzwaniem jest obecnie nowelizacja ustawy o państwowym ratownictwie medycznym. Wprowadza ona wyczekiwane w tym środowisku zamiany. Do najważniejszych należą m.in. wprowadzenie możliwości tworzenia zespołów P, 2-osobowych i 3-osobowych oraz usankcjonowanie możliwości tworzenia motocyklowych jednostek ratowniczych. Ustawa reguluje też chociażby kwestie dotyczące pozostawienia numeru 999 na stałe obok numeru 112, czy dodatków dla ratowników medycznych za pracę w nocy i w święta...
W Państwowym Ratownictwie Medycznym (PRM) w Polsce pracuje ok. 30 tys. osób. Są to ratownicy medyczni, pielęgniarki systemu, lekarze oraz inni pracownicy wspierający, zarówno w zespołach ratownictwa medycznego, jak i w dyspozytorniach medycznych oraz pracownicy administracyjni. W spisie (sporządzonym na potrzeby wyboru delegatów na I Krajowy Zjazd Ratowników Medycznych) figuruje 7763 ratowników medycznych.