Biuletyn Informacji Publicznej
logo75
edytuj
Projekty UE

Zespół ratownictwa medycznego pochyla się nad pacjentem leżącym na trawniku. Prowadzona jest resuscytacja. Walka toczy się o życie. Wkoło tłum gapiów i las rąk wyciągniętych w górę i dzierżących komórki. Tzw. apatrze wręcz przykładają smartfony do twarzy ratowanego i ratujących. Czy jednak w takiej sytuacji mogą „kamerować” medyków?

Powtórzmy pytanie postawione w tytule. Kiedy ratownik może być fotografowany,/filmowany, a kiedy nie? Moglibyśmy przeczesać, z pomocą doktora Google, internet w poszukiwaniu odpowiedzi na to i podobne jemu pytania. Nie było to konieczne, gdyż z pomocą przyszedł Zespół Kancelarii Adwokackiej Michał Ciupa i Partnerzy. To oni są autorami wielce interesującego i przydatnego poradnika prawnego „Nagrywanie personelu medycznego. Aspekty prawne”.

Nagrywanie – czyli utrwalanie w fonii lub w fonii i wizji wizerunku medyków w czasie wykonywanych przezeń czynności. Opracowanie zawiera rady dotyczące:
• przestępstwa bezprawnego uzyskania informacji,
• nagrywania medyka jako realizacji prawa pacjenta do informacji,
• ochrony prawa wizerunku medyka,
• nagrywania jako dowodu w procesie sądowym.
• nagrywania świadczeń medycznych przez osoby bliskie dla pacjenta.

Nie ma co opisywać tego, co prawnicy napisali w tym poradniku. To tylko 19 stron. Wystarczy pobrać darmowy plik, przeczytać i zapamiętać. Ta wiedza z pewnością będzie, prędzej czy później, przydatna.

 

 

Edytuj
WPR Katowice
Zobacz także
Dyspozytornie
Jednostki terenowe
Rejony
Kursy medyczne