Są dwa ważne święta dla ratownictwa medycznego. Pierwsze: przypada 8 września. I jest to Dzień Ratownika Medycznego. Drugie: obchodzone jest 13 października. I jest to Dzień Ratownictwa Medycznego. Z okazji tego pierwszego: wszystkiego dobrego i zdrowego dla ratowników, ratowniczek, pielęgniarek i pielęgniarzy systemu. Jak najmniej konieczności do wyjazdów z interwencją!
Pierwsze święto jest bardzo, bardzo młode. Jest obchodzone od 2023 r. Ustanowił je Sejm RP wraz z ustawą z 1 grudnia 2022 r. o zawodzie ratownika medycznego oraz samorządzie ratowników medycznych.
I Ogólnopolskie Obchody Dnia Ratownika Medycznego zorganizowane przez Polskie Towarzystwo Ratowników Medycznych odbyły się w Tychach.
Jako że w tym roku świętowanie przypadło w niedzielę, to II Ogólnopolskie Obchody Dnia Ratownika Medycznego zorganizowano dwa dni wcześniej, w Nysie.
Tak jak rok temu, taki 6 września centralnym obchodom towarzyszyło wręczenie odznaczeń oraz podziękowań za służbę. Minutą ciszy uczczono pamięci zmarłych ratowników medycznych.
W ramach Obchodów Ogólnopolskiego Dnia Ratownika Medycznego, Polskie Towarzystwo Ratowników Medycznych przyznaje odznaczenie – Krzyż Zasługi „BONUM PRO ALIIS” (DOBRY DLA INNYCH). Odznaczenie to jest szczególnym wyróżnieniem dla ratownika medycznego.
Krzyż Zasługi „BONUM PRO ALIIS” jest wzorowany na krzyżu rycerskim. Ramiona krzyża są wypełnione tłem granatowym, na których widnieje napis w kolorze antycznego złota „BONUM PRO ALLIS”. Pomiędzy górnymi ramionami krzyża, widnieją dwa gołębie symbolizujące tragiczne zdarzenie z 28 stycznia 2006 r., do którego doszło w Chorzowie na terenie Międzynarodowych Targów Katowickich, podczas wystawy gołębi. W katastrofie tej zginęło 65 osób.
Wydarzenie to było katalizatorem do powstania ustawy z 8 września 2006 r. o Państwowym Ratownictwie Medycznym, w której po raz pierwszy w sposób kompleksowy opisano zawód i uprawnienia ratownika medycznego. Właśnie data powstania tej ustawy, była inspiracją do ustanowienia święta – „Dzień Ratownika Medycznego”.
Ilu mamy w Polsce ratowników medycznych?
Według spisu przeprowadzonego w sierpniu 2024 r. jest 7885 ratowników medycznych. To znaczy tylu uczestniczyło w spisie zorganizowanym przez Komitet Organizacyjny Samorządu Ratowników Medycznych.
Szacunkowe dane podane w ocenie skutków regulacji do ustawy o zawodzie ratownika medycznego i samorządzie ratowników medycznych mówią o ok. 23 tys. osób należących tej grupy zawodowej.
Organizatorzy spisu uważaj, że jest to najprawdopodobniej liczba osób, która nabyła uprawnienia do wykonywania zawodu ratownika medycznego od momentu, gdy rozpoczęło się wiele lat temu kształcenie na kierunku ratownik medyczny w szkołach policealnych i nie obejmuje tych koleżanek i kolegów, które już korzystają ze świadczeń emerytalnych. Komitet uważa, że czynnych w zawodzie jest ponad 14 tys. osób.