Biuletyn Informacji Publicznej
logo75
edytuj
Projekty UE

Zgodnie z ustawą o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych od 1 lipca wzrosła płaca minimalna. Gwarantowane kwoty najniższych wynagrodzeń zasadniczych pracowników w podmiotach leczniczych wzrosną średnio o około 820 zł – informuje Naczelna Rada Lekarska.

Samorząd lekarski w komunikacie zwraca uwagę, że konsekwencją braku proporcjonalnego wzrostu płacy lekarzy specjalistów, w stosunku do lekarzy w trakcie specjalizacji będzie pogłębienie procesu ich rezygnacji z prowadzenia szkolenia. Rada przypomniała, że „konsekwentnym postulatem samorządu lekarskiego jest trzykrotność średniej krajowej dla lekarza specjalisty”.

A przeciętne miesięczne wynagrodzenie w gospodarce narodowej za rok 2023 wynosiło 7155,48 zł brutto. Dlatego gwarantowane kwoty najniższych wynagrodzeń zasadniczych pracowników medycznych i niemedycznych działalności podstawowej w podmiotach leczniczych wzrosną od 1 lipca 2024 średnio o 819,85 zł brutto.

Jakie podwyżki w poszczególnych zawodach medycznych. Z pełnym wykazem można zapoznać się w tym miejscu.

A teraz zacytujmy to, co dotyczy naszego podwórka:

• 10 375,446 zł brutto (wcześniej 9201,92 zł brutto) – lekarz albo lekarz dentysta ze specjalizacją (współczynnik pracy 1,45);

9230,57 zł brutto (wcześniej 8186,53 zł brutto) – pielęgniarka (pielęgniarz) z tytułem zawodowym magister pielęgniarstwa albo położna z tytułem magister położnictwa z wymaganą specjalizacją w dziedzinie pielęgniarstwa lub w dziedzinie mającej zastosowanie w ochronie zdrowia (1,29);

7298,59 zł brutto (wcześniej 6473,07 zł brutto) – pielęgniarka z wymaganym wyższym wykształceniem (studia I stopnia) i specjalizacją, albo pielęgniarka, położna ze średnim wykształceniem i specjalizacją (1,02);

• 6726,15 zł brutto (wcześniej 5965,38 zł brutto) – pielęgniarka, ratownik medyczny z wymaganym wyższym wykształceniem na poziomie studiów I stopnia; ratownik medyczny z wymaganym średnim wykształceniem albo pielęgniarka albo położna z wymaganym średnim wykształceniem, która nie posiada tytułu specjalisty w dziedzinie pielęgniarstwa lub dziedzinie mającej zastosowanie w ochronie zdrowia (0,94).

Od 8 do ponad 15 mld zł. Tyle – wynika z ustaleń Rynku Zdrowia – ma kosztować sfinansowanie lipcowych podwyżek w ochronie zdrowia. W kwietniu Ogólnopolski Związek Pracodawców Szpitali Powiatowych szacował, że na podwyżki minimalnych wynagrodzeń trzeba będzie w skali roku przeznaczyć ok. 18 mld zł.

 

 

 

Edytuj
WPR Katowice
Zobacz także
Dyspozytornie
Jednostki terenowe
Rejony
Kursy medyczne