Biuletyn Informacji Publicznej
logo75
edytuj
Projekty UE

O tym przypomina Światowy Dzień Krwiodawcy (14 czerwca). W tym roku minie 20 lat odkąd WHO (Światowa Organizacja Zdrowia) ustanowiła to wyjątkowe święto. Wyjątkowe, bo wyjątkowi są ludzi oddający krew, bo wyjątkowa jest ona sama. Dotąd nie opracowano sztucznego jej zamiennika i długo, długo przyjdzie czekać na takie epokowe odkrycie.

Jubileuszowemu świętu i kampanii promującej wyjątkowość przyświeca hasło: „20 lat świętowania dawstwa: Dziękujemy Krwiodawcom!”. upamiętnia ona głęboki wpływ krwiodawstwa na życie pacjentów i dawców. Kampania jest okazją do wyrażenia wdzięczności dawcom krwi, osocza i płytek krwi na całym świecie za ich donacje ratujące życie. Ponadto wzywa do działania, motywując więcej osób do przyłączenia się do globalnego ruchu krwiodawstwa.

To są prawda oczywista, ale trzeba ją wciąż przypominać. Krew w medycynie to przede wszystkim transfuzja. A ona odgrywa kluczową rolę w opiece zdrowotnej. Dzięki transfuzjom pacjenci mogą żyć dłużej i cieszyć się lepszą jakością życia. Krwiodawstwo wspiera także skomplikowane procedury medyczne i chirurgiczne, jest niezbędne w opiece nad matkami i dziećmi oraz w sytuacjach katastrof naturalnych i spowodowanych przez człowieka.

Krew potrzebna jest każdego dnia. Dlatego tak ważne jest wspieranie dobrowolnego, bezpłatnego krwiodawstwa, które jest fundamentem krwiolecznictwa – apeluje Narodowe Centrum Krwiodawstwa. Krew i jej składniki pobierają są w Polsce przez 21 regionalnych centrów krwiodawstwa i krwiolecznictwa oraz Wojskowe Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa i Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa MSWiA.

Cieszy, że z roku na rok wzrasta liczba donatorów i donacji. W:
• 2020 r. było ich 552 065 (wykonano 1 185 042 donacje),
• 2021 r. – 595 189 (1 352 885), w 2022 r. – 600 472 (1 388 987),
• 2023 r. –  ośrodki miały w swoich rejestrach 617 461 dawców (1 388 987 donacji).

Jest dobrze? Tak, ale nie w wakacje. W tym czasie jest mniej donacji, a trzeba więcej krwi. Rok w rok Narodowe Centrum Krwiodawstwa apeluje o oddawanie krwi. Donatorem wakacyjnym może być praktycznie każdy zdrowy człowiek. Przeciwwskazania ku oddawaniu krwi wymienione są w tym miejscu.

Najbardziej przydatna jest krew grup ujemnych i krew grupy zero mająca ujemne Rh (ORhD-), ponieważ w nagłych wypadkach, przy braku krwi właściwej grupy, może być przetoczona każdemu bez ryzyka odrzucenia przez biorcę. Co nie znaczy, że inne grupy krwi są mniej ważne.

Do przeprowadzenia operacji serca potrzebnych jest sześć jednostek krwi (450 ml), dla ofiar wypadku – dziesięć jednostek. Krwi nigdy nie jest za dużo. Zatem, jeśli nie nie jesteś na liście z przeciwwskazaniami, to może oddasz 450 ml krwi? Nie boli, a komuś z pewnością uratuje zdrowie, albo nawet życie.

 

 

Edytuj
WPR Katowice
Zobacz także
Dyspozytornie
Jednostki terenowe
Rejony
Kursy medyczne