Biuletyn Informacji Publicznej
logo75
edytuj
Projekty UE

Wojewódzka Stacja Pogotowia Ratunkowego i Transportu Sanitarnego „Meditrans” SPZOZ w Warszawie to jeden z największych w Polsce publicznych zakładów opieki zdrowotnej, świadczących usługi z zakresu pomocy doraźnej. W poniedziałek (20 marca) koleżanki i koledzy z „Meditransu” oficjalnie świętowali 125. rocznicę utworzenia pogotowia ratunkowego w Warszawie. Wszystkiego dobrego!

Co prawda warszawskie pogotowie, czyli Towarzystwo Pomocy Doraźnej zaczęło działać w 1897 r. (22 lipca) więc teraz jest nie 125. rocznica, ale… Nie bądźmy „szczególistami”. Skoro w „Meditransie” świętują 125. rocznicę, to ich prawo.

„Według statystyk każdego dnia w stolicy żyje i pracuje około 4 500 000 ludzi, a to oznacza, że pod naszą opieką znajduje się około 4 500 000 potencjalnych pacjentów, których z każdym dniem przybywa, bo stolica dynamicznie się rozwija. Praca w tak wielkim mieście wymaga od nas nieustannych inwestycji w rozbudowę infrastruktury i stację wyczekiwania zespołów wyjazdowych. Każdego dnia doskonalimy także procedury operacyjne przyjmowania zgłoszeń i odpowiednie dysponowanie zespołami wyjazdowymi, by odpowiadać na wyzwania każdego dnia…” - czytamy na stronie internetowej „Meditransu”.

Tak à propos nazwy…

Oficjalna jej zmiana z „Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego SZPZOZ w Warszawie” na „Wojewódzką Stację Pogotowia Ratunkowego i Transportu Sanitarnego „Meditrans” SPZOZ” nastąpiła 15 listopada 2006 r. (na mocy uchwały Sejmiku Województwa Mazowieckiego).

Dodać należy, że przed rokiem 2006 w Warszawie istniała „Stołeczna Kolumna Transportu Sanitarnego „Meditrans”’. Po fuzji z Wojewódzką Stacją Pogotowia Ratunkowego nazwa została zachowana i stała się oficjalną (skrótową) nazwą stołecznego pogotowia ratunkowego.

Obecnie „Meditrans” ma 84 zespoły ratownictwa medycznego. Dla porównania: w strukturze WPR w Katowicach (dane za 2023 r.) funkcjonuj  80 ZRM (67 podstawowych i 13 specjalistycznych), a 35 zespołów (29 podstawowych i 6 specjalistycznych) operuje poza strukturą WPR w Katowicach, jako współrealizatorzy.

Pracownikom „Meditransu” życzymy wszystkiego dobrego. Spokojnej pracy!

 

 

Edytuj
WPR Katowice
Zobacz także
Dyspozytornie
Jednostki terenowe
Rejony
Kursy medyczne