Biuletyn Informacji Publicznej
logo75
edytuj
Projekty UE

Na naukę nigdy nie jest za późno. Większość uczestników szkolenia przeciwpożarowego do 6 czerwca niewiele wiedziała o gaśnicach i o tym, jak i kiedy ich używać. Po szkoleniu – teraz takich już nie ma. Nauka była ciekawa. Po szkoleniu nie odnotowano strat w ludziach i sprzęcie.

Piątka należy się wykładowcy. Jan Ozga nie smucił, nie zalewał szkolonych potokiem danych, o których i tak by po godzinie zapomnieli. Za to skupił się na konkretach. Nawet jak po szkoleniu tylko nieliczni zapamiętają 10 proc. nauk, to i tak większość będzie wiedziała znacznie więcej niż przed szkoleniem.

Zatem: część teoretyczna nie była nudna, wręcz przeciwnie. A po teorii był czas na tzw. zajęcia praktyczne.

Było gaszenie ognia rozpalonego (BHP – najważniejsze, wiadomo) w blaszanej beczce. Tylko pierwszy praktykant mógł ugasić z gaśnicy zalążek „pożaru”, bo potem tego czegoś znajdującego się w beczce już nie dało się podpalić.

Potwierdziła się więc w tym przypadku zasada, że kto pierwszy, ten lepszy. Spokojnie, spokojnie. Następni nie byli gorsi, tylko już nie próbowali gaśnicy „na ogniu”, ale… „na mokro”.

I zgodnie z tym, co mówił wykładowca, dobrze jest wiedzieć, jak gasić pożar, a jeszcze lepiej, by nigdy nie miało się ku temu konieczności.

I teraz przypomnijcie sobie, o czym było w części teoretycznej szkolenia...

Zapytaliśmy Gemini (sztuczna inteligencja) o rodzaje gaśnic. Chat odpowiedział...

Rodzaje gaśnic można podzielić ze względu na kilka kryteriów:

1. Ze względu na środek gaśniczy.

Gaśnice proszkowe: najpopularniejszy rodzaj, skuteczne wobec pożarów ciał stałych (A), cieczy palnych (B) i gazów palnych (C). Mogą być oznaczone jako ABC lub BC (w zależności od rodzaju proszku).

Gaśnice pianowe: skuteczne wobec pożarów ciał stałych (A) i cieczy palnych (B). Pianka izoluje palące się materiały od tlenu.

Gaśnice śniegowe (CO2): Zawierają dwutlenek węgla, który obniża temperaturę i wypiera tlen. Skuteczne wobec pożarów cieczy palnych (B) oraz urządzeń elektrycznych (E).

Gaśnice wodne: najprostszy rodzaj, skuteczny wobec pożarów ciał stałych (A). Nie wolno ich stosować do gaszenia urządzeń elektrycznych pod napięciem.

Gaśnice wodne mgłowe: nowoczesna wersja gaśnic wodnych, tworząca mgiełkę wodną, która szybciej odbiera ciepło. Można je stosować do gaszenia urządzeń elektrycznych pod napięciem do 1000V.

2. Ze względu na sposób magazynowania gazu napędowego.

Typ X: Gaz napędowy (azot) znajduje się w tym samym zbiorniku, co środek gaśniczy.

Typ Z: Gaz napędowy (dwutlenek węgla) znajduje się w oddzielnym zbiorniku.

3. Ze względu na przeznaczenie.

Gaśnice uniwersalne: do gaszenia różnych rodzajów pożarów.

Gaśnice specjalistyczne: do gaszenia pożarów konkretnych materiałów, np. metali (D) czy tłuszczów (F).

4. Ze względu na wielkość i sposób przenoszenia.

Gaśnice przenośne: niewielkie, łatwe do przenoszenia.

Gaśnice przewoźne: większe, umieszczone na wózku, do gaszenia większych pożarów.

Wybór odpowiedniej gaśnicy zależy od rodzaju zagrożenia pożarowego. W domu warto mieć gaśnicę proszkową ABC, która jest uniwersalna i poradzi sobie z większością pożarów. W miejscach, gdzie występują urządzenia elektryczne, warto mieć dodatkowo gaśnicę śniegową (CO2) lub wodną mgłową...

 

 

 

 

 

Edytuj
WPR Katowice
Zobacz także
Dyspozytornie
Jednostki terenowe
Rejony
Kursy medyczne