Biuletyn Informacji Publicznej
logo75
edytuj
Projekty UE

Jeśli umiesz obsługiwać gaśnicę, to dobrze. Jeśli nie umiesz, to się jeszcze się nauczysz. We wtorek (14 maja) miały się odbyć ćwiczenia i prezentacja ppoż, ale – jak poinfromował Dział BHP i Ochrony Przeciwpożarowej WPR – trzeba je przełożyć (z tzw. przyczyn obiektywnych) na inny termin. Oczywiście o nowym poinformujemy.

A do tego czasu można opanować podstawy teorii. Zapytaliśmy Gemini (sztuczna inteligencja) o rodzaje gaśnic. Chat odpowiedział...

Rodzaje gaśnic można podzielić ze względu na kilka kryteriów:

1. Ze względu na środek gaśniczy.

Gaśnice proszkowe: najpopularniejszy rodzaj, skuteczne wobec pożarów ciał stałych (A), cieczy palnych (B) i gazów palnych (C). Mogą być oznaczone jako ABC lub BC (w zależności od rodzaju proszku).

Gaśnice pianowe: skuteczne wobec pożarów ciał stałych (A) i cieczy palnych (B). Pianka izoluje palące się materiały od tlenu.

Gaśnice śniegowe (CO2): Zawierają dwutlenek węgla, który obniża temperaturę i wypiera tlen. Skuteczne wobec pożarów cieczy palnych (B) oraz urządzeń elektrycznych (E).

Gaśnice wodne: najprostszy rodzaj, skuteczny wobec pożarów ciał stałych (A). Nie wolno ich stosować do gaszenia urządzeń elektrycznych pod napięciem.

Gaśnice wodne mgłowe: nowoczesna wersja gaśnic wodnych, tworząca mgiełkę wodną, która szybciej odbiera ciepło. Można je stosować do gaszenia urządzeń elektrycznych pod napięciem do 1000V.

2. Ze względu na sposób magazynowania gazu napędowego.

Typ X: Gaz napędowy (azot) znajduje się w tym samym zbiorniku, co środek gaśniczy.

Typ Z: Gaz napędowy (dwutlenek węgla) znajduje się w oddzielnym zbiorniku.

3. Ze względu na przeznaczenie.

Gaśnice uniwersalne: do gaszenia różnych rodzajów pożarów.

Gaśnice specjalistyczne: do gaszenia pożarów konkretnych materiałów, np. metali (D) czy tłuszczów (F).

4. Ze względu na wielkość i sposób przenoszenia.

Gaśnice przenośne: niewielkie, łatwe do przenoszenia.

Gaśnice przewoźne: większe, umieszczone na wózku, do gaszenia większych pożarów.

Wybór odpowiedniej gaśnicy zależy od rodzaju zagrożenia pożarowego. W domu warto mieć gaśnicę proszkową ABC, która jest uniwersalna i poradzi sobie z większością pożarów. W miejscach, gdzie występują urządzenia elektryczne, warto mieć dodatkowo gaśnicę śniegową (CO2) lub wodną mgłową...

 

 

 

Edytuj
WPR Katowice
Zobacz także
Dyspozytornie
Jednostki terenowe
Rejony
Kursy medyczne