Biuletyn Informacji Publicznej
logo75
edytuj
Projekty UE
Wojciech Saługa, marszałek śląski
foto: Andrzej Grygiel/UMWŚ

W poniedziałek (6 maja) rozpoczął prace samorząd wojewódzki VII kadencji. Marszałkiem województwa śląskiego został wybrany, zgodnie ze wcześniejszymi przewidywaniami, Wojciech Saługa. Za tym wyborem głosowało 29 (z 45) radnych. Poprzednio sprawował tę funkcję podczas V kadencji w latach 2014-2018.Sejmikowi Śląskiemu przewodniczy teraz Jacek Jarco.

Układ sił w Sejmiku jest taki, że PiS jest w opozycji. Powstała w Sejmiku Koalicja 15 Października – Koalicja Obywatelska, Trzecia Droga (Polskie Stronnictwo Ludowe i Polska 2050 Szymona Hołowni) – ma 27 (na 45) radnych.

– Koalicja 15 Października bierze odpowiedzialność za województwo. Chcemy z parlamentu na grunt samorządu województwa przenieść dobre doświadczenia w sprawowaniu władzy. Jest wiele rzeczy do naprawienia – zapowiedział Wojciech Saługa, który był marszałkiem śląskim w latach 2014-2018.

Wicemarszałkiem śląskim został Bartłomiej Sabat (KO). To radny dwóch kadencji Rady Miasta Częstochowy. Pełnił w tym czasie m.in. funkcję wiceprzewodniczącego Rady Miasta. W latach 2019-2024 był zastępcą prezydenta Częstochowy. Przez siedem lat był zastępcą dyrektora Oddziału Regionalnego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, a przez pięć lat – pracował na stanowisku wiceprezesa Częstochowskiego Przedsiębiorstwa Komunalnego sp. z o.o. Jest absolwentem Politechniki Częstochowskiej oraz menedżerskich studiów podyplomowych MBA.

Funkcję wicemarszałka województwa większością głosów powierzono Grzegorzowi Boskiemu, który w zakończonej VI kadencji był członkiem zarządu województwa. Od 2013 r. pełnił funkcję dyrektora Śląskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Częstochowie. Jest także członkiem Rady Naczelnej oraz Naczelnego Komitetu Wykonawczego Polskiego Stronnictwa Ludowego. W latach 2007-2012 był wiceprezesem Zarządu Krajowego Związku Młodzieży Wiejskiej. Był członkiem Zarządu Krajowego Polskiej Rady Młodzieży, w tym przewodniczącym Komisji Rewizyjnej tej organizacji. W latach 2007 - 2013 był prezesem Częstochowskiego Stowarzyszenia Rozwoju Małej Przedsiębiorczości.

Członkiem zarządu województwa śląskiego została Joanna Bojczuk (bezpartyjna, związana z KO), absolwentka prawa na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Ukończyła również studia podyplomowe Master Business of Administration w Wyższej Szkole Biznesu. W samorządzie pracuje od ponad 10 lat. Od 9 lat, związana jest z Urzędem Miejskim w Bielsku-Białej, gdzie pełni funkcję m.in. naczelnika Wydziału Gospodarki Odpadami. Angażuje się nie tylko w działania ekologiczne, ale i społeczne. Wspiera projekty lokalnych organizacji pozarządowych.

Piątym członkiem zarządu województwa został Rafał Adamczyk (Lewica) – polityk, samorządowiec i urzędnik, poseł na Sejm IX kadencji. Od 2024 r. był wicewojewodą śląskim. Jest absolwentem Wydziału Organizacji i Zarządzania Politechniki Śląskiej. Kształcił się podyplomowo w zakresie urbanistyki i planowania przestrzennego. Pracował w Urzędzie Miejskim w Będzinie, m.in. jako naczelnik Wydziału Strategii i Rozwoju Miasta, a do 2015 jako pełnomocnik i rzecznik prasowy prezydenta W styczniu 2024 powołany na stanowisko pierwszego wicewojewody śląskiego.

Przewodniczący Sejmiku Śląskiego VII kadencji Jacek Jarco, to przedsiębiorca, działacz społeczny, samorządowiec. Był radnym Rady Powiatu w Żywcu III, V i VI kadencji. W Radzie Powiatu pełnił również funkcję przewodniczącego Klubu Radnych Polska 2050. Od roku 2005 jest wiceprzewodniczącym Spółki Wodno-Ściekowej Wieprz. W latach 2006 do 2014 był członkiem zarządu Krajowego Forum Spółek Wodnych oraz przez dwie kadencje członkiem Rady Regionu Górnej Wisły przy Regionalnym Zarządzie Gospodarki Wodnej w Krakowie. Od 26 lat prowadzi własne przedsiębiorstwo.

Funkcję wiceprzewodniczących objęli Alina Bednarz, Mirosław Mazur (w poprzedniej kadencji przewodniczący) oraz Stanisław Gmitruk (w poprzedniej kadencji również wiceprzewodniczący).

A oto lista radnych Sejmiku:

Radni z okręgu 1. (Bielsko-Biała; pow. bielski, cieszyński, żywiecki) to:
• KO: Rafał Ryplewicz, Marcin Szarek i Katarzyna Twardzik;
• PiS: Jan Chrząszcz, Jan Kawulok i Stanisław Baczyński;
• Trzecia Droga: Jacek Jarco.

Radni z okręgu 2. (Katowice, Mysłowice, Tychy, pow. bieruńsko-lędziński, pszczyński) to:
• KO: Maciej Kolon, Alina Bednarz, Aleksandra Targosz-Bernaciak i Maciej Gruchlik;
• PiS: Beata Białowąs, Piotr Czarnynoga i Tomasz Papaj.

Radni z okręgu 3. (Jastrzębie-Zdrój, Rybnik, Żory, pow. mikołowski, raciborski, rybnicki, wodzisławski) to:
• KO: Grzegorz Wolnik, Barbara Gadowska i Ewa Chmielorz;
• PiS: Wojciech Kałuża, Julia Kloc-Kondracka i Łukasz Dwornik;
• Trzecia Droga: Bronisław Karasek.

Radni z okręgu 4. (Bytom, Gliwice, pow. gliwicki, lubliniecki, tarnogórski) to:
• KO: Paweł Kobyliński, Lucyna Ekkert i Jacek Brzezinka;
• PiS: Bartłomiej Kowalski, Józef Kubica i Małgorzata Mańka;
• Trzecia Droga: Marek Bieniek.

Radni z okręgu 5. (Chorzów, Piekary Śląskie, Ruda Śląska, Siemianowice Śląskie, Świętochłowice, Zabrze) to:
• KO: Adam Koczyk i Urszula Koszutska;
• PiS: Dorota Tobiszowska i Maria Nowak;
• Trzecia Droga: Aleksandra Poloczek.

Radni z okręgu 6. (Częstochowa, pow. częstochowski, kłobucki, myszkowski) to:
• KO: Bartłomiej Sabat;
• PiS: Mariusz Trepka i Beata Kocik;
• Trzecia Droga: Stanisław Gmitruk;
• Lewica: Ewelina Balt.

Radni z okręgu 7. (Dąbrowa Górnicza, Jaworzno, Sosnowiec, pow. będziński, zawierciański) to:
• KO: Katarzyna Stachowicz, Mirosław Mazur, Paweł Bańkowski i Aldona Węgrzynowicz
• PiS: Dariusz Starzycki i Jadwiga Baczyńska;
• Lewica: Rafał Adamczyk.

 

 


Edytuj
WPR Katowice
Zobacz także
Dyspozytornie
Jednostki terenowe
Rejony
Kursy medyczne