Biuletyn Informacji Publicznej
logo75
edytuj
Projekty UE

30 kwietnia zakończy się kadencja wojewódzkich sejmików samorządowych. Na tę okoliczność marszałek województwa śląskiego Jakub Chełstowski przedstawił bilans dokonań samorządu województwa. W Planetarium Śląskim (całkowicie przebudowanym za prawie 165 mln zł, z czego 46,9 zł pochodziło z budżetu samorządu, ponad 99 mln z unijnego dofinansowania) i podczas tzw. śniadania prasowego.

Dziennikarze dopisali na ostatnie spotkanie (25 kwietnia) z kończącym kadencję marszałkiem śląskim. Jakub Chełstowski, w dobrym humorze, życzył dziennikarzom „smacznego” (jak śniadanie, to śniadanie: frankfurterki, jajecznica, naleśniki itd.) i już na wstępie obwieścił, że dziś będzie się chwalił…

A że dokonań było sporo – bo jak podkreślił – samorząd miał największy budżet województwa w historii, były rekordowe inwestycje w infrastrukturę drogową, kulturę i służbę zdrowia, modernizacja Parku Śląskiego, zatem kończąca się kadencja samorządu województwa była pod wieloma względami wyjątkowa.

O tym wszystkim marszałek Chełstowski mówił przez godzinę (a potem niewiele mniej czasu poświęcił na tzw. indywidualne rozmowy z dziennikarzami. Dla niezorientowanych: oznacza to, że udzielał wywiadu jednej redakcji. A tych było kilkanaście, więc sami rozumiecie…

***

Wróćmy jednak do bilansu zamknięcia. Albo jak kto woli: podsumowania kończącej się kadencji. Z szerokim raportem można zapoznać się w tym miejscu. A my skoncentrujmy się na fragmencie dotyczącym ochrony zdrowia.

Przypomnieć trzeba, że samorząd wojewódzki jest tzw. podmiotem tworzącym dla 40 jednostek ochrony zdrowia, w tym także dla WPR w Katowicach.

„Po Mysłowicach i Sosnowcu zmodernizowaną stację Wojewódzkiego Pogotowia Ratunkowego mają Tychy. Inwestycja kosztowała ponad 4,6 mln zł. Wsparcie samorządu województwa przekroczyło 2,2 mln zł. Na miejscu stacjonują cztery zespoły wyjazdowe”.

Marszałek Chełstowski podkreślił, że w ciągu ponad pięciu lat kadencji samorządu województwa nakłady na służbę zdrowia wzrosły pięciokrotnie. Od 2019 do 2024 r. na ochronę zdrowia wydano 646 586 898,89 zł.

Szczególnym okresem dla „marszałkowskich” jednostek ochrony zdrowia był czas pandemii SARS-CoV2/COVID-19. Województwo Śląskie przekazało na walkę z koronawirusem ponad 320 mln zł. To najwięcej w skali kraju. W regionie na ten cel pomiędzy szpitale podzielono ogółem aż 123 mln zł, które trafiły do kilkudziesięciu placówek medycznych. Sejmik Województwa Śląskiego zdecydował się przekazać na służbę zdrowia dodatkowe 62 mln zł z budżetu. Pomoc w kwocie 11,3 mln zł otrzymały szpitale powiatowe.

Pandemia nie wstrzymała inwestycji w ochronie zdrowia – to podkreślił marszałek.

***

Na początku 2022 r. do dofinansowania z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020 wybrane zostały cztery projekty szpitali z terenu województwa na łączną kwotę ponad 35,7 mln zł. Beneficjentami dofinansowania zostały: Samodzielny Publiczny Wojewódzki Szpital Chirurgii Urazowej im. dr. Janusza Daaba w Piekarach Śląskich, Wojewódzki Szpital Specjalistyczny nr 2 w Jastrzębiu-Zdroju w ramach projektu „Przebudowa Izby Przyjęć Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego Nr 2 w Jastrzębiu-Zdroju, Zespół Zakładów Opieki Zdrowotnej w Cieszynie i Szpital Miejski w Siemianowicach Śląskich. Centrum Leczenia Oparzeń im. dr. Stanisława Sakiela w Siemianowicach Śląskich.

Samorząd wspierał finansowo placówki onkologiczne. I tak katowickie Centrum Onkologii dzięki wparciu województwa dysponuje robotem DaVinci niezwykle skutecznym w walce z nowotworami. Marszałek podkreślił rolę tego ultranowoczesnego sprzętu w onkologii. Bardzo drogiego, ale i bardzo dokładnego w działaniu i skutecznego. Dość powiedzieć, że wyszkolenie lekarza obsługującego DaVinci kosztuje… pół miliona złotych!

Wracając do Państwowego Ratownictwa Medycznego… WPR w Katowicach otrzymał od samorządu wojewódzkiego (na zakup 12 ambulansów, defibrylatorów, modernizację SPR w Tychach, budowę nowej siedziby SPR w Mysłowicach) w latach 2019-2024 łącznie 20 606 927,72 zł.

Sosnowieckie Rejonowe Pogotowie Ratunkowe otrzymało z budżetu samorządowego na budowę nowej siedziby, modernizację istniejących stacji i zakup sprzętu łącznie 26 901 818,72 zł…

 ***

I na koniec zacytujmy z raportu całkiem trafne spostrzeżenie:

„Jesteśmy w pierwszej dziesiątce najdynamiczniej rozwijających się regionów według prestiżowego raportu Financial Times, Śląskie to miejsce niezwykle atrakcyjne dla inwestorów, a nowa prognoza unijna plus środki z Funduszu Sprawiedliwej Transformacji gwarantują nam ponad 5 mld euro w budżecie województwa. Takimi pieniędzmi nie dysponowaliśmy nigdy wcześniej. To kapitał dla kolejnych pokoleń, ale ich jutra, nie byłoby bez naszego dzisiaj” – podkreślono w rzeczonym raporcie.

 

Edytuj
WPR Katowice
Zobacz także
Dyspozytornie
Jednostki terenowe
Rejony
Kursy medyczne