Start Aktualności Ochrona zdrowia – ważka sprawa dla władz samorządowych Śląskiego

Ochrona zdrowia – ważka sprawa dla władz samorządowych Śląskiego

WPR

DLA PACJENTÓW | 21 listopada 2019

Fot.: Andrzej Bęben

Jednym z kluczowych zadań dla zarządu województwa jest inwestycja w medycynę

Zarząd Województwa Śląskiego podsumował (21 listopada), podczas okolicznościowej konferencji, rok rządów Zjednoczonej Prawicy w Śląskiem. Było także miejsce na informację o bilansie działań w ochronie zdrowia.

Przedstawił ją wicemarszałek Dariusz Starzycki, odpowiedzialny w zarządzie m.in. za tzw. kwestie zdrowotne. Pamiętać trzeba, że nie cała baz ochrony własności jest „marszałkowska”. A i tak jest to 40 proc. To 34 jednostki, od szpitali wojewódzkich przez Zakład Diagnostyki Obrazowej w Sosnowcu po Wojewódzkie Pogotowie Ratunkowe w Katowicach.

– Jednym z kluczowych zadań dla zarządu województwa jest inwestycja w medycynę – podkreślił Dariusz Starzycki.

Jakie sukcesy? W Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym nr 5 im. św. Barbary w Sosnowcu otwarto Oddział Toksykologii. Oddział przejął leczenie pacjentów z ośrodka działającego w strukturze Instytutu Medycyny Pracy i Zdrowia Środowiskowego w Sosnowcu. Gdyby to się nie udało pacjenci musieliby odwiedzać ośrodki w Krakowie i Wrocławiu.

A propos przeniesień. Oddział Dermatologii dla Dzieci został przeniesiony do Sosnowca z Katowickiego Centrum Onkologii w 2019 r. Teraz jest w strukturze Centrum Pediatrii im. Jana Pawła II.

– Oddział jest jedyną komórką organizacyjną o takim profilu w województwie i jednym z czterech szpitalnych oddziałów dermatologicznych dla dzieci w kraju. Mali pacjenci mogą tu liczyć na fachową, pomoc w komfortowych warunkach – podał Dariusz Starzycki.

Co jeszcze? Katowickie Centrum Onkologii wzbogaciło się o nowoczesny sprzęt wartości 11,5 mln zł. Z budżetu samorządu wojewódzkiego udzielono dla jednostek marszałkowskich dotacji, w sumie 38,5 mln Na realizację zadań SP ZOZ przeznaczono z dotacji (środków) unijnych 188,2 mln zł, z czego na tzw. projekty miękkie, czyli społeczne trafiło 15 mln zł. Do rocznego bilansu działalności samorządu wojewódzkiego w tzw. obszarze ochrony zdrowia trzeba jeszcze dodać dwie pozycje.

Pierwsza to rozwój e-usług w ochronie zdrowia. Chodzi tu o program „Śląska Cyfrowa Platforma Medyczna eCareMed - Telemedycyna i eksploracja danych medycznych” powstały w odpowiedzi na potrzeby pacjentów w zakresie wczesnej diagnostyki w obszarze onkologii, kardiologii i neurologii. Pozycja druga prace nad stworzeniem REGIONALNEJ POLITYKI ZDROWIA w województwie śląskim. O tym, co już zrobiono, a co ma być jeszcze poczynione, będzie mowa podczas specjalnej konferencji 26 listopada...

 

czytaj też:

Wieści

EKG w praktyce ZRM

5 grudnia 2022

Ostatnie wideo

Podziękowania

Marszałek śląski z okazji otwarcia MS w Łanach

2 grudnia 2022

Podziękowania za szkolenie z pierwszej pomocy

9 listopada 2022

Życzenia z okazji Dnia Ratownictwa Medycznego

3 listopada 2022

Podziękowania za pomoc od Śląskiej Misji Medycznej

3 listopada 2022

Dla Bożeny Witek i Benedykta Krzykowskiego

3 listopada 2022

Podziękowania dla dyrektora WPR w Katowicach

24 października 2022

Podziękowania od PCK dla ratowników WPR

21 października 2022