Start Aktualności Ratownicy medyczni ratowali ofiary zderzenia autokaru z pociągiem

Ratownicy medyczni ratowali ofiary zderzenia autokaru z pociągiem

WPR

DLA RATOWNIKÓW DLA PACJENTÓW DLA LEKARZY | 7 listopada 2019

Fot.: Śląska Policja

Współdziałanie ćwiczyło 300 policjantów, strażaków i ratowników medycznych....

Po raz kolejny wydział Zarządzania Kryzysowego Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego zorganizował wojewódzkie ćwiczenia służb ratowniczych. Tym razem twórcy scenariusza manewrów PRZEJAZD 2019 założyli, że w autokar wiozący 31 studentów wjechał pociąg towarowy wiozący chemikalia.

W środę (6 listopada) w gminie Mykanów (Częstochowskie), we wsi Stary Cykarzew, ćwiczyło współdziałanie 300 policjantów, strażaków i ratowników medycznych. Takie manewry zorganizował Śląski Urząd Wojewódzki i koordynował je osobiście wojewoda śląski Jarosław Wieczorek. Do inscenizowanego wypadku doszło na przejeździe kolejowym na linii nr 146 Wyczerpy - Chorzew Siemkowice.

Autobus przewoził 31 studentów, a pociąg ciągnął cysterny z TSP, czyli trującymi środkami przemysłowymi. „Zginęło” 4 pasażerów autokaru, a 7 osób zostało ciężko „rannych” i przetransportowano je do szpitali. Pozostali „poszkodowani”, którzy nie odnieśli poważnych obrażeń, zostali objęci opieką medyczną oraz psychologiczną w miejscowej szkole. W rolę pasażerów autokaru wcielili się studenci z Politechniki Częstochowskiej.

Jak zwykle w tego rodzaju ćwiczenia wszystko wygląda, jak na inscenizację, w miarę realistycznie. Nawet centrum powiadamiania ratunkowego jest informowane o „wypadku”. Sprawdza się w ten sposób wykonywanie procedur dotyczących reakcji dyspozytorów w sytuacji zaistnienia takiego zdarzenia.

Pierwsze na miejscu są zastępy Ochotniczej Straży Pożarnej. Do Starego Cykarzewa zjechało 20 jednostek PSP i OSP. Jako, że doszło do rozszczelnienia się cystern z TSP, do akcji wkroczyła specjalna jednostka chemiczna straży pożarnej. Realizm był tak wielki, że strażacy byli kompletnie zaskoczeni tym, co zobaczyli. Początkowo nie wiedzieli, że to są tylko ćwiczenia. W pierwszej kolejności musieli oni uwolnić uwięzionych we wraku autobusu, używając do tego specjalistycznego sprzętu.

Ratownicy medyczni z Zespołów Ratownictwa Medycznego błyskawicznie zorganizowali punkt segregacji medycznej i punkty medyczne. Najbardziej „poszkodowanych” przewieziono do szpitali. Uruchomiono również mobilne centrum dowodzenia i zwołano wojewódzki sztab zarządzania kryzysowego. Nad miejscem zdarzenia krążyły drony Centrum Badań Kosmicznych PAN.

Przebieg ćwiczeń poddany zostanie dogłębnej analizie.

 

 

GALERIA (zdjęć: 9)
czytaj też:

Wieści

Ostatnie wideo

Podziękowania

Honorowy tytuł za zasługi w walce z pandemią

16 września 2021

Podziękowania dla ZRM S04 24 :-)

3 grudnia 2020

POBIERZ poradnik ćwiczeń dla pocovidowców i WYDRUKUJ

10 listopada 2020

Od Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego w Katowicach

3 listopada 2020

Z okazji DRM od Komendy Wojewódzkiej Policji

16 października 2020

Strażacy ratownikom z okazji DRM

15 października 2020

Prezydent Katowic z życzeniami dla ratowników

15 października 2020