Start Aktualności Okolicznościowa wystawa na 65-lecie WPR w Katowicach

Okolicznościowa wystawa na 65-lecie WPR w Katowicach

JW

DLA RATOWNIKÓW DLA PACJENTÓW DLA LEKARZY | 9 października 2014

Fot.: Jerzy Wiśniewski

Tak pełna wystawa plenerowa o pogotowiu ratunkowym i organizacjach pokrewnych organizowana jest w Polsce po raz pierwszy

Dzieje zorganizowanego ratownictwa śląskiego sięgają końca XIX wieku i wiążą się z powstaniem Stowarzyszenia Ochotniczej Straży Pożarnej i Ratunkowej w 1875 roku, a następnie Zawodowej Straży Pożarnej w 1903 roku. W tamtych czasach strażacka służba sanitarna zajmowała się transportem chorych i zmarłych, a podczas I wojny światowej również transportem rannych. Strażacy oprócz gaszenia pożarów i akcji ratunkowych musieli także zajmować się dezynfekcją pomieszczeń, w których znajdowali się „zaraźliwie chorzy”.

29 września 1948 roku Rada Ministrów wydała uchwałę „o zorganizowaniu doraźnej pomocy leczniczej oraz akcji przetaczania i konserwacji krwi”, nakazującą ministrowi zdrowia zorganizowanie takiej pomocy na terenie całej Polski. Na mocy tej uchwały 22 lipca 1949 roku uroczyście otwarto pierwsze pogotowie ratunkowego w Katowicach. Z czasem, w 1956 roku katowickie pogotowie przekształcono w Wojewódzkie Pogotowie Ratunkowe w Katowicach. W jego struktury weszło nawet Lotnicze Pogotowie Ratunkowe, a w 2000 roku przejęło ono także Wojewódzką Kolumnę Transportu Sanitarnego.

Obchody jubileuszu to okazja do przypomnienia dziejów pogotowia ratunkowego w Polsce. Pierwsza tego typu jednostka na ziemiach polskich rozpoczęła swoją działalność 6 czerwca 1891 roku w Krakowie, jako Krakowskie Ochotnicze Towarzystwo Ratunkowe. W kolejnych latach powstało Lwowskie Ochotnicze Towarzystwo Ratunkowe w 1893 roku i Towarzystwo Doraźnej Pomocy Lekarskiej w Warszawie w 1896 roku. Udzielaniem szeroko rozumianej pomocy zajmowały się także organizacje, takie jak Polski Biały Krzyż i Polski Czerwony Krzyż.

Dzieje pogotowia ratunkowego ilustruje przygotowana z okazji jubileuszu WPR wystawa plenerowa. Prezentowane na niej archiwalia to m.in. takie rarytasy kolekcjonerskie jak Śląski Powstańczy Krzyż Związku Ochotniczych Kolumn Sanitarnych przy PCK w Katowicach, odznaczenia Polskiego Białego Krzyża, pierwszy artykuł z „Tygodnika Ilustrowanego” o otwarciu pogotowia ratunkowego w Warszawie 31 lipca 1897 roku, a także pierwszy rocznik kalendarza Krakowskiego Ochotniczego Towarzystwa Ratunkowego z 1929 roku.

Wszystkie materiały wykorzystane na planszach pochodzą ze zbiorów prywatnych Michała Malisza - kolekcjonera pamiątek związanych z ratownictwem, na co dzień ratownika medycznego WPR w Gliwicach oraz z Archiwum WPR w Katowicach.

Uroczyste otwarcie wystawy odbędzie się o godzinie 10.00. Autor wystawy przygotował na tę okoliczność również multimedialną prezentację z historii ratownictwa medycznego. Wcześniej natomiast, o godzinie 9.40 na ulicach Gliwic (Konarskiego, Jagiellońskiej, Placu Piastów, Zwycięstwa i Górnych Wałów) pojawią się stare pojazdy sanitarne, których użyczyli nam: Agnieszka i Wojciech Wertyporochowie, Wojciech Bański oraz Dyrektor Szpitala Miejskiego nr 4 w Gliwicach Marian Jarosz.

Wystawie plenerowej „Na ratunek” towarzyszy również wystawa modeli ambulansów Macieja Szyndlera, pracownika Archiwum WPR w Katowicach.

Michał Malisz kolekcje pamiątek o ratownictwie medycznym tworzy już od 20 lat. Dotychczas miał już dwie czasowe wystawy w Centralnym Muzeum Pożarnictwa Mysłowicach oraz jedną stałą w Muzeum w Krasiejowie na Opolszczyźnie.

czytaj też:

Wieści

Ostatnie wideo

Podziękowania

Hipokrates 2022 - BRAWO MY!

9 grudnia 2022

Marszałek śląski z okazji otwarcia MS w Łanach

2 grudnia 2022

Podziękowania za szkolenie z pierwszej pomocy

9 listopada 2022

Życzenia z okazji Dnia Ratownictwa Medycznego

3 listopada 2022

Podziękowania za pomoc od Śląskiej Misji Medycznej

3 listopada 2022

Dla Bożeny Witek i Benedykta Krzykowskiego

3 listopada 2022

Podziękowania dla dyrektora WPR w Katowicach

24 października 2022