Start Aktualności Czy w każdym urzędzie gminy jest ogólnie dostępny AED?

Czy w każdym urzędzie gminy jest ogólnie dostępny AED?

WPR

DLA PACJENTÓW | 2 października 2019

Fot.: Andrzej Bęben

Taki defibrillator kosztuje ok. 5 tys. złotych

Nie wiadomo. Dobrze, by odpowiedź na to tytułowe pytanie brzmiała: TAK. Z całą pewnością dwa AED są dostępne przez 24 godzin na dobę w gminie Gierałtowice. Na razie dwa. Bo wójt i rada planują, że w każdym sołectwie będzie AED.

Od 1 października ogólnodostępne defibrylatory czekają w specjalnych szafkach na budynku Urzędu Gminy i sołectwa Chudów. Wietrzone w upał, podgrzewane zimą i wodoszczelne. Wszystko po to, by AED były cały czas sprawne. Jako, że ludziom różne głupoty przychodzą do głowy, to URZĄDZENIA RATUJĄCE ŻYCIE są pod monitoringiem. W gminie mają nadzieję, że złodzieje na taki sprzęt się nie połaszczą, bo – kto wie – czy im AED nie uratuje życia, bo znajdą się w stanie nagłego zatrzymania krążenia.

NZK (nagłym zatrzymaniu krążenia) impulsy prądu stałego podawane z AED przez elektrody do serca pacjenta powodują do powrót normalnego rytmu mięśnia sercowego, czyli 60-90 uderzeń na minutę. Obsługa defibrylatora jest banalnie prosta i nie należy jej się bać. Prosta, bo instrukcja obrazkowa wyjaśnia, gdzie obsługujący urządzenie ma przylepić elektrody. Potem defibrylator wydaje głosowe komendy: co, jak i kiedy. Stwierdzając lapidarnie: AED prowadzi obsługującego za rękę.

– Poszkodowany dotknięty NZK ma tylko 10 minut na to, aby otrzymać pomoc niezbędną do przeżycia, przy czym defibrylacja powinna być przeprowadzona w przeciągu trzech pierwszych minut. W warunkach poza-szpitalnych nie ma szans na to aby pomoc medyczna dotarła do kogokolwiek w tak krótkim czasie – tłumaczy Michał Kucap, ratownik medyczny Wojewódzkiego Pogotowia Ratunkowego w Katowicach.

NZK zabija w Polsce CODZIENNIE 95 osób. Warto wiedzieć, że bez defibrylatora szansa na przeżycie NZK wynosi mniej niż 7 proc. Większość z osób, które umierają każdego dnia, można byłoby uratować, gdyby w pobliżu był defibrylator. A wracając do pytania postawionego w tytule. Czy cena AED jest tak zatrważająco wysoka, że gminy, bez wsparcia unijną dotacją, nie stać na taki zakup?

 

czytaj też:

Wieści

Ostatnie wideo

Podziękowania

Białostockie Pogotowie dziękuje za....

4 sierpnia 2022

Za pomoc w organizacji pielgrzymki

28 lipca 2022

Od Opolskiego Centrum Ratownictwa Medycznego

28 lipca 2022

Parafia Rzymskokatolicka pw. św. Józefa dziękuje za pomoc...

4 lipca 2022

Proboszcz chorzowskiej parafii dziękuje Arturowi Żurkowi...

4 lipca 2022

Podziękowania dla Benedykta Krzykowskiego

10 czerwca 2022

Podziękowanie dla Anny Warchoł

10 czerwca 2022