Start Aktualności Kampania - ratujemy życie, nie leczymy

Kampania - ratujemy życie, nie leczymy

JW

DLA LEKARZY DLA PACJENTÓW DLA RATOWNIKÓW | 11 września 2014

Fot.: Jerzy Wiśniewski

Nowa baza ambulansów zlokalizowana w Kostuchnie jest trzecią naszą dużą inwestycją

W 2011 roku oddaliśmy nową Stację Pogotowia Ratunkowego w Gliwicach - wylicza dyrektor WPR w Katowicach, Artur Borowicz. Kosztowała około 7 mln zł. W 2012 roku adaptowaliśmy i zmodernizowaliśmy obiekt w Katowicach-Szopienicach za około 4 mln zł. Mieści się w nim teraz Zintegrowana Dyspozytornia Medyczna, biuro Administracji Transportu Medycznego oraz Centralne Archiwum Zakładowe. Kolejną stację budujemy w Świętochłowicach przy ulicach Szkolnej i Polnej.

Oddanie nowego obiektu stacjonowania karetek pogotowia ratunkowego w Kostuchnie zbiegło się z naszą kampanią społeczną "Ratujemy życie, nie leczymy". Była to więc okazja pokazać nasz nowy obiekt również przedstawicielom władz województwa i Katowic.

Kampania społeczna "Ratujemy życie, nie leczymy" ma na celu profilaktykę i edukację. W jej trakcie WPR informuje, m.in. za pośrednictwem mass mediów, jak należy wzywać pogotowie ratunkowe i w jakich przypadkach. Naszą akcję wspiera Wydział Zdrowia Śląskiego Urzędu Marszałkowskiego, Wyższa Szkoła Planowania Strategicznego w Dąbrowie Górniczej, która przygotowuje kadrę ratowniczą, m.in. dla potrzeb pogotowia ratunkowego oraz redakcja "Dziennika Zachodniego".

Wicemarszałek śląski, Aleksandra Skowronek przypomniała o dobrej współpracy od lat z WPR w Katowicach.

- Także w Świętochłowicach zabiegałam o dobrą lokalizację dla nowej siedziby dla ambulansów WPR - zwracała uwagę wicemarszałek Skowronek.

Wojewoda śląski, Piotr Litwa gratulując nam nowej inwestycji podkreślił, że będzie ich jeszcze więcej.

- Po Świętochłowicach przyjedzie kolej na Zabrze - powiedział wojewoda śląski. - Tam też WPR potrzebny jest nowy obiekt.

Natomiast przewodniczący Sejmiku Województwa Śląskiego, Andrzej Gościniak obiecał, że władze samorządowe województwa w nowym budżecie uwzględnią środki finansowe na dodatkowe wyposażenie bazy ambulansów w Kostuchnie w jeszcze jeden ambulans.

Wszystkie dotychczasowe prace inwestycyjne i remontowe są realizowane ze środków własnych WPR, czyli bez kredytów i środków zewnętrznych. Każde więc wsparcie finansowe jest dla nas bardzo cenne.

W Kostuchnie obecnie stacjonują dwa podstawowe zespoły ratownictwa medycznego, działające w ramach systemu Państwowe Ratownictwo Medyczne.

Wyjeżdżają one z tego miejsca do zdarzeń w dzielnicach Katowic: Piotrowic, Kostuchny, Panewnik, Podlesia, Ochojca, Zarzecza, Ligoty i Brynowa. Blisko stamtąd też do tzw. Trasy Murckowskiej, gdzie często dochodzi do poważnych wypadków drogowych.

- Dlatego planujemy w najbliższym czasie wyposażyć bazę w Kostuchnie w jeszcze jeden ambulans, ale z lekarzem - zapewnia dyrektor Borowicz.

Nowa baza w Katowicach-Kotuchnie zlokalizowana jest przy ulicy Szarych Szeregów 60A. W poniedziałek zwiedził ją również prezydent Katowic, Piotr Uszok. Władze miasta wspierały od początku plan budowy tego obiektu. W październiku 2011 roku, aktem notarialnym przekazały WPR działkę w Kostuchnie w użytkowanie wieczyste, na 40 lat. Inwestycję rozpoczęto w wrześniu 2013 roku i zakończono w czerwcu 2014 roku.

Wcześniej, miejsce stacjonowania zespołów ratownictwa medycznego zlokalizowane było przy ulicy Ziołowej 43 b. Udostępniono je WPR w Katowicach na podstawie umowy najmu z Samodzielnym Publicznym Szpitalem Klinicznym Nr 7 Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach - Górnośląskim Centrum Medycznym.

- Nasze nowe pomieszczenia przy ulicy Szarych Szeregów 60 A w Kostuchnie tworzą lepszą od dotychczasowej bazę lokalową i dogodniejsze warunki pracy oraz eksploatacji sprzętu dla zespołów ratownictwa medycznego - stwierdził dyrektor Borowicz. Wszystkie zmiany odbyły się bez uszczerbku na czasie dojazdu do pacjentów.

Katowice-Kostuchna jest dzielnicą, w której w szybkim tempie następuje rozwój infrastruktury przestrzennej: budowa osiedli, szkół, budynków użyteczności publicznej, co wiąże się ze wzrostem liczby ludności na tym obszarze i tym samym, potencjalnym wzrostem interwencji zespołów ratownictwa medycznego.

Inwestycja kosztowała WPR 1.834.979,72 zł brutto.

GALERIA (zdjęć: 8)
czytaj też:

Wieści

Ostatnie wideo

Podziękowania

WPR w Katowicach „PRZYJACIELEM DZIECI Z CUKRZYCĄ”

18 września 2023

Podziękowania dla Benedykta Krzykowskiego

10 sierpnia 2023

Michałowi Maliszowi dziękuje wieś Stanica

10 sierpnia 2023

Benedyktowi Krzykowskiemu - wdzięczna dyrekcja

17 lipca 2023

Kolejne podziękowanie dla Michała Malisza

17 lipca 2023

Dobre słowo od uczniów...

6 lipca 2023

Pszczyńskim ratownikom...

6 lipca 2023