Start Aktualności Pustawe półki w aptekach, zobacz wykaz deficytowych leków

Pustawe półki w aptekach, zobacz wykaz deficytowych leków

WPR

DLA PACJENTÓW | 11 lipca 2019

Fot.: Andrzej Bęben

Wśród leków sprzedawanych w Polsce nawet 80 proc. może mieć substancje czynne z Chin...

Nieco starszym przypominają się dawne czasy, kiedy to za towarem trzeba było biegać od sklepu do sklepu. Gorzej, że teraz chodzi nie o proszek do prania, ale o leki. Sytuacja jest na tyle poważna, że Ministerstwo Zdrowia opublikowało wykaz leków, które jeszcze nie tak dawno można było kupić, a dziś jest to bardzo utrudnione lub wręcz niemożliwe.

Naczelna Izba Aptekarska jest zaniepokojona tym, że w aptekach zaczyna brakować leków stosowanych w leczeniu: cukrzycy, nadciśnienie, choroby tarczycy, astmy, POChP, alergii. Początkowo problem dotyczył niemal wyłącznie drogich leków oryginalnych, jednakże na chwilę obecną zaczyna również brakować popularnych leków generycznych – podkreśla Izba.

NIA skierowała (9 lipca) pismo do ministra zdrowia, w którym apeluje rozwiązanie zaistniałej, kryzysowej sytuacji. Jakich leków brakuje? Którzy pacjenci mogą obawiać się braków? Najczęściej są to leki: na cukrzycę (niektóre rodzaje insulin); na obniżoną odporność (immunoglobiny); przeciwpadaczkowe; przeciwzakrzepowe; na nadciśnienie; na astmę oraz szczepionki chroniące przed błonicą, tężcem, krztuścem, odrą, świnką, różyczką, grypą. A oto lista leków, których nie można lub jest bardzo trudno kupić:

W Dzienniku Urzędowym Ministra Zdrowia opublikowane zostało (z datą 5 lipca 2019 r.) obwieszczenie w sprawie wykazu produktów leczniczych, środków spożywczych specjalnego przeznaczenie żywieniowego oraz wyrobów medycznych zagrożonych brakiem dostępności na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej”. Na liście (w załączniku do pobrania) uwzględniono 324 pozycje.

Dlaczego tych leków nie ma w aptekach? „Nie jest prawdą, że apteki zaczęły pustoszeć dopiero za rządu PiS. Kluczowa okazała się ustawa refundacyjna wymuszająca od firm farmaceutycznych obniżki cen. Jej efektem było m.in. zmniejszenie produkcji oraz nielegalny wywóz leków za granicę. Ponadto w ostatnim czasie – przez wzgląd na ochronę środowiska – sporo chińskich fabryk produkujących składniki do leków, zostało zamkniętych. Wśród leków sprzedawanych w Polsce nawet 80 proc. może mieć substancje czynne z Chin” - wyjaśnia Nowa Trybuna Opolska.

 

Przeczytaj apel Naczelnej Izby Aptekarskiej do ministra zdrowia.

 

czytaj też:

Wieści

Ostatnie wideo

Podziękowania

Hipokrates 2022 - BRAWO MY!

9 grudnia 2022

Marszałek śląski z okazji otwarcia MS w Łanach

2 grudnia 2022

Podziękowania za szkolenie z pierwszej pomocy

9 listopada 2022

Życzenia z okazji Dnia Ratownictwa Medycznego

3 listopada 2022

Podziękowania za pomoc od Śląskiej Misji Medycznej

3 listopada 2022

Dla Bożeny Witek i Benedykta Krzykowskiego

3 listopada 2022

Podziękowania dla dyrektora WPR w Katowicach

24 października 2022