Start Aktualności Nasza kampania społeczna - ratujemy życie, nie leczymy

Nasza kampania społeczna - ratujemy życie, nie leczymy

JW

DLA LEKARZY DLA PACJENTÓW DLA RATOWNIKÓW | 29 czerwca 2014

Fot.: Jerzy Wiśniewski

Celem kampanii jest poinformowanie mieszkańców naszego województwa o zasadach wzywania pogotowia...

W ubiegłym roku dyspozytorzy Wojewódzkiego Pogotowia Ratunkowego odebrali 760 tysięcy telefonów od osób wzywających pomocy. Zdecydowana większość tych wezwań była nieuzasadniona. Karetki wyjeżdżały na pomoc więc około 200 tysięcy razy.

- Zespoły ratownictwa medycznego udzielają pomocy w stanach nagłych i ostrych - wyjaśniał dziś podczas konferencji prasowej Artur Borowicz, dyrektor WPR w Katowicach. - To znaczy, gdy jest zagrożone jej zdrowie lub życie. Jeżeli choruje się przewlekle, od dłuższego czasu, a objawy w danym momencie nam nie zagrażają to wówczas należy zgłosić się do swojego lekarza rodzinnego, specjalisty lub do poradni nocnej i świątecznej pomocy wyjazdowej.

Ratownicy medyczni nie mają możliwości w ambulansie dokładnie zdiagnozować chorego lub rannego. Dlatego ich zadaniem jest jak najszybciej dowieź poszkodowanego do najbliższego szpitala.

- W 2006 roku zmieniła się ustawa o państwowym ratownictwie medycznym, a dane statystyczne mówią, że nieuzasadnionych wezwań nam przybywa - wylicza dyr. Borowicz. - Jest ich rocznie już kilkanaście procent. Coraz więcej jest również wezwań tzw. bez wyniku, czyli naszych wyjazdów pod wskazany adres, gdzie na miejscu okazuje się, że nie ma chorego lub poszkodowanego. Takich wyjazdów w pierwszym półroczu tego roku odnotowaliśmy około 3,5 tysiąca. Płacą za nie podatnicy.

Wzywając zespół ratowników medycznych do niegroźnego zachorowania, odbieramy szansę uratowania życia osobie bardziej poszkodowanej, np. w wypadku drogowym lub na kopalni. Warto też wiedzieć, że dziś już na pogotowiu nie wypisuje się recept, nie wydaje zwolnień L-4, nie przyjmuje osób gipsowania złamań. Z tymi informacjami, podczas kampanii społecznej „Ratujemy życie nie leczymy”, ratownicy WPR chcą dotrzeć do mieszkańców województwa śląskiego. Kampania potrwa do 26 września br. Wspiera ją Wydział Zdrowia Śląskiego Urzędu Marszałkowskiego, Wyższa Szkoła Planowania Strategicznego w Dąbrowie Górniczej oraz „Dziennik Zachodni”.

- Należy wciąż podnosić społeczną świadomość i edukować mieszkańców o systemie opieki zdrowotnej - podkreślała Barbara Daniel, dyrektor Wydziału Zdrowia i Polityki Społecznej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego. - Mieszkańcy województwa, pacjenci powinni zwracać się o pomoc do właściwej jednostki. Nocną i świąteczną opiekę lekarską świadczą odrębne podmioty, natomiast pogotowie ratunkowe służy nam w sytuacji zagrożenia życia.

W województwie śląskim w systemie Państwowe Ratownictwo Medyczne jeżdżą codziennie do chorych i rannych 155 ambulanse z zespołami ratownictwa medycznego oznaczone jako „S”, czyli z lekarzem oraz oznaczone jako „P” z podstawowymi zespołami ratowników medycznych. Jedna karetka przypada na 29 tysięcy mieszkańców. Te standardy opracowuje wojewoda śląski a zatwierdza je minister zdrowia. Karetki wyjeżdżają więc ze stacji co około trzy minuty. Opracowując Plan Działania Systemu Państwowego Ratownictwa Medycznego dla Województwa Śląskiego bierze się pod uwagę ilość mieszkańców na danym terenie, odległości od stacji ratunkowych, statystykę wypadkowości. Obecny plan obowiązuje od 1 stycznia bieżącego roku.

- Niezwykle istotnym elementem ratownictwa medycznego jest również system pozyskiwania kadr - zwracał uwagę dr Adam Klar, prorektor ds rozwoju i dydaktyki WSPS w Dąbrowie Górniczej. - Na naszej uczelni studiują przyszli ratownicy i zdobywają już podczas studiów praktyczne umiejętności zawodowe. Stawiamy bowiem na praktykę. My przygotowujemy kadry ratownictwa medycznego nawet na wypadek konfliktów zbrojnych.

Podczas kampanii społecznej „Ratujemy życie, nie leczymy” WPR w Katowicach, poza akcją medialną będzie również szkolił mieszkańców województwa z udzielania pierwszej pomocy. A w przyszłym tygodniu pokaże nowo wybudowaną stację pogotowia w Katowicach - Kostuchnie.

czytaj też:

Wieści

Ostatnie wideo

Podziękowania

Hipokrates 2022 - BRAWO MY!

9 grudnia 2022

Marszałek śląski z okazji otwarcia MS w Łanach

2 grudnia 2022

Podziękowania za szkolenie z pierwszej pomocy

9 listopada 2022

Życzenia z okazji Dnia Ratownictwa Medycznego

3 listopada 2022

Podziękowania za pomoc od Śląskiej Misji Medycznej

3 listopada 2022

Dla Bożeny Witek i Benedykta Krzykowskiego

3 listopada 2022

Podziękowania dla dyrektora WPR w Katowicach

24 października 2022