Start Aktualności Policja życzy bezpiecznych wakacji i przemawia mapą śmierci...

Policja życzy bezpiecznych wakacji i przemawia mapą śmierci...

WPR

DLA PACJENTÓW | 18 czerwca 2019

Fot.: Andrzej Bęben

Policja apeluje o należyte zachowanie się uczestników ruchu drogowego

Do wyobraźni. Wszystkich udających się samochodami na wakacje i znich powrqacającymi. Rok temu w pierwszym dniu wakacji na drogach zginęło 11 osób. Teraz wakacje rozpoczynają się oficjalnie 22 czerwca. Śląska policja zaprezentowała coś, co może wpłynąć na zachowanie bezpieczeństwa na drodze: mapę wypadków ze skutkiem śmiertelnym.

– Liczby, tabele, czy porównania nie zawsze przemawiają do wyobraźni kierowców i pieszych. Dlatego też każdego dnia przez cały okres wakacji policja prezentuje bieżącą liczbę i lokalizację wypadków drogowych ze skutkiem śmiertelnym z ostatniej doby oraz od początku wakacji. Niestety z każdym dniem mapa będzie coraz mniej przejrzysta, ponieważ przybywać będą nowe punkty – podkreśla podinsp. Aleksandra Nowara, rzecznik prasowy Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach.

Na razie na mapie-przestrodze (lub klepsydrze, jak kto woli) nie ma punktów ani czerwonych, ani białych. Dla przypomnienia i przestrogi: w poprzednich wakacjach, do 1 sierpnia w wypadkach zginęły 322 osoby, a do końca wakacji 592. W ostatnie dobie wakacji 2018 r. śmierć na drodze, z różnych przyczyn, znalazło 8 osób.

Mapa-przestroga będzie aktualizowana na bieżąco, co dobę. Najnowsze wypadki będą oznaczane czerwoną kropką. Te z poprzedniej doby i wcześniej – czarną. Czy tak, czy siak taka kropka oznacza jedno: ŚMIERĆ.

– To bardzo dobra akcja. W pełni ją popieramy z oczywistych względów. Należy mieć tylko nadzieję, że jakaś część wyjeżdżających na wakacje weźmie sobie do serca te przestrogi. Niestety, wątpię, by to przesłanie policji trafiło do wszystkich – opiniuje Artur Borowicz, dyrektor WPR w Katowicach.

Policja (do tego apelu też się przyłączamy) apeluje o należyte zachowanie się uczestników ruchu drogowego w sytuacjach, w których dochodzi do kolizji i wypadków. Asp. Tomasz Bratek z Wydziału Ruchu Drogowego KWP w Katowicach prosi, by przejeżdżający obok roztrzaskanych aut, nie zwalniali ani tym bardziej nie zatrzymywali się, by zrobić fotki lub nakręcić filmik. Takie zachowanie skutkuje kilometrowymi korkami. Zgoła innymi bez porównania poważniejszymi konsekwencjami grozi blokowanie drogi, wskutek czego pojazdy specjalne – karetki pogotowia, straż pożarna, a nawet czasem i policja – nie mogą dotrzeć do celu. Ludzie, róbcie korytarze życia!

– Ratownicy przyłączają się do tego apelu. Trzeba mieć świadomość, że gdy do rannego nie może dojechać karetka, bo nie ma korytarza życia, to ranny może stracić życie, bo będzie za późno na jego ratowanie. Warto zastanowić się, pomyśleć błyskawicznie: a gdybym teraz był, była nie w samochodzie, tylko leżał, leżała ciężko ranna, ranny na jezdni, to byłby mi potrzebny korytarz życia? – radzi Wojciech Miciński, zastępca dyrektora WPR ds. ratownictwa medycznego.

A na koniec kilka prostych rad od policji, których przestrzeganie może sprawić, że nie tylko wrócimy cali z wakacji, ale będziemy mieli spore szanse by jechać na nie w kolejnym roku...

• Respektuj przepisy ruchu drogowego, w szczególności w zakresie przestrzegania dozwolonych limitów prędkości, stanu trzeźwości korzystania z pasów bezpieczeństwa i właściwego przewożenia dzieci w pojazdach. A ponadto...
• Ogranicz do minimum rozmowy telefoniczne, a w razie konieczności korzystaj z zestawu głośnomówiącego. Rozmowa telefoniczna nawet przez urządzenia dozwolone dekoncentruje kierującego pojazdem.
• Dostosuj  prędkość do warunków atmosferycznych, drogowych, swoich umiejętności oraz stanu psychofizycznego.
• Sygnalizuj swoje manewry na drodze z takim wyprzedzeniem i w taki sposób, by były widoczne dla innych uczestników ruchu.
• Zawsze zwalniaj przed przejściami dla pieszych, przystankami komunikacji publicznej oraz przed skrzyżowaniami.
• Nie wyprzedzaj, ani nie omijaj pojazdów w rejonie przejść dla pieszych, przystanków oraz na samych przejściach.
• Obowiązkowo rób przerwy w trakcie wielogodzinnych podróży.
• Sprawdź przed wyjazdem stan techniczny pojazdu, w tym zwłaszcza ogumienie, oświetlenie, poziom płynów eksploatacyjnych.

Życzymy bezpiecznych wakacji!

 czytaj też:

Wieści

Ostatnie wideo

Podziękowania

Honorowy tytuł za zasługi w walce z pandemią

16 września 2021

Podziękowania dla ZRM S04 24 :-)

3 grudnia 2020

POBIERZ poradnik ćwiczeń dla pocovidowców i WYDRUKUJ

10 listopada 2020

Od Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego w Katowicach

3 listopada 2020

Z okazji DRM od Komendy Wojewódzkiej Policji

16 października 2020

Strażacy ratownikom z okazji DRM

15 października 2020

Prezydent Katowic z życzeniami dla ratowników

15 października 2020